Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ájurvéda
CONTINUITY
Informace, zkusenosti a odkazy tykajici se tradicni indicke mediciny. Byliny, techniky, masaze, oleje, vyvazovani konstituce, knihy a texty, lekari a odbornici a dalsi :)

Ajurveda.cz - je tam i prehled dalsich odkazu:)
Ayurveda.cz, ajurvedske centrum Dr. Freje
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CONTINUITY --- 10:48:48 21.12.2019
KLUZAU: jojo, Sadhguru je skvělej :)
VIVA_ --- 9:42:20 6.12.2019
XARGH: ok
SCHIZOGENES --- 23:34:39 14.10.2019
https://trueayurveda.wordpress.com/ tak trochu "jina" ajurveda, naprosty masakr, maximalne doporucuju
KLUZAU --- 7:47:40 30.1.2019
The Simplest Way to a Healthy Life | Sadhguru
https://www.youtube.com/watch?v=c_qoYTYCSG8


- je to velmi populární duchovní učitel, satsangy na stadionech, přednášky na Harvardu a v Tedu...Něco na tento způsob také popisuje někdy Dalibor Štědronský, pokud jste ho někdy slyšeli mluvit o základní povaze lidského těla.
XARGH --- 11:42:06 6.1.2019
ZIVA: diky za odpoved. ano, jde mi hlavne o soustredenost a pamet.
necham si rad poradit i co se dechovych cviceni tyce, pokud by mel nekdo zkusenosti a chtel se podelit.
na prochazky chodim do parku, podel reky se podle me v praze akorat koncetruji exhalace, ale vyskousim :)
ZIVA --- 11:32:22 6.1.2019
XARGH: zkus mentat od himalaya. imho nejlepsi ucinky, ale je dobry respektovat takovy to nezapijet to kafem nebo pomerancovym dzusem. na povzbuzeni cinnosti mozku teda, pameti, soustredeni? si chtel? anyway, chce to treba dechovy cviceni pred usnutim (okruh) plus prochazka venku nekde u reky (pokud mesto) nebo normalne nekam mezi pole na pul hodky. vysledky rychle.
KLUZAU --- 8:32:22 6.1.2019
CONTINUITY: ano, omlouvám se za nevyžádanou radu. Ale podle mého názoru to spolu souvisí. Jóga podle mě patří k ajurvédě, a když se člověk zajímá o ajurvédu, mohlo by ho napadnout cvičit tantra jógu. Jsou i terapeuticky zaměřené.
CONTINUITY --- 22:27:46 5.1.2019
KLUZAU: Takže jsem se pokusila o nejlepší možnou odpověď na dané zadání otázky :))

Možná bych k tomu měla ještě dodat varování, z vlastní zkušenosti, už jsem to dole zmiňovala: povrchně pochopenou ájurvédou si jednoznačně jde ublížit. Člověk si snadno může vybrat z rad to, co se jeho egu hodí do krámu.
Když potom studuje dál a jde hlouběji, zjistí samozřejmě, že se mýlil, ale to už se nějaké škody mohly stát.

Já jsem takhle před mnoha lety dělala chybu, že jsem se slepě řídila radami pro Vátu, neboli říkala jsem si, pro Vátu je dobré sladké, mléčné, olejovité....
To sice ano, ale ve chvíli, kdy člověk s převahou Váty má problém s ámou nebo s kvasinkami, je daleko lepší uzemňovat se jinými způsoby, a spousta medu, cukru nebo ghí může být naprosto nežádoucí...uhnala jsem si z toho tenkrát velice ošklivou a dlouhou infekci dýchacích cest, asi 3 měsíce trápení.
CONTINUITY --- 22:23:22 5.1.2019
XARGH: Aha, tak to už chápu, s tím pseudodoktorem i ezobullshitem, respekt, díky za vysvětlení.

KLUZAU: Tak, dotaz byl na ájurvédu, ne na tantru, a na ájurvédu zadarmo :)
Já jsem taky názoru, že to chce odborné vedení, ale to prostě zadarmo k dispozici není. Leda snad kdyby člověk šel jako dobrovolník do nějakého zahraničního ájurvédského centra dělat asistenta :)
KLUZAU --- 20:04:48 31.12.2018
XARGH: přidal bych k tomu, co napsala Continuity, svoji zkušenost. Když jsem marně zápasil se svojí diplomkou, tak jsem tehdy shodou okolností šel poprvé k ajurvédskému doktorovi. Kromě píle mi doporučil ajurvédskou stravu (3x denně čerstvou), jógu (chodil jsem do centra každé ráno cvičit 2 hodiny) a pranajámu (každý večer). K tomu jsem začal jezdit o víkendech do přírody a do hor. Diplomku jsem napsal, byla k mému překvapení publikována. Žádné byliny. Ty jsem objevil až později, jako doplněk, i když nechci zlehčovat jejich vliv, nejsou tím jádrem.

Co se týče studia přes knihy a youtube, tak si nejsem jistý, jestli s tím souhlasím, v každém případě bez učitele žádná tantra, a to nikdy.