Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Konverzace v ruštině
ATAN
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MRUCH --- 19:47:06 29.12.2005
nevite jestli nekde na webu existuje ruska slovni zasoba? gramatiku uz jsem nasel ( http://www.alphadictionary.com/rusgrammar/index.html ), ted bych jeste rad slovicka.. proste neco ve smyslu 1. lekce - nejakych par slovicek a tak dale. ucit se zrovna ze slovniku docela postrada smysl :)

eventualne jmeno nejakeho ebooku, kde by byly slovicka i s preklady - neco tu sice mam, ale bud k tomu chybi klic, nebo kantor - preklady tam nejsou :/

joo.. papirovou ucebnici mam doma (raduga), ale prijde mi neprakticky ji tahat vsude s sebou, muzu teda pripadne dopadnout tak, ze si urcity mista nascanuju, to je taky relativne schudny reseni :)
??? --- 17:55:36 29.12.2005
Tady bych si taky mohl udělat trošku reklamy, takže [ Vladimír Vysocký a Bulat Okudžava ]
ALI_GATOR --- 0:25:48 29.12.2005
PERPLEX: nuance :)
PERPLEX --- 23:14:56 28.12.2005
josef: sem cekal, ze ten vv.nexus bude nejaka stranka venovana Vysockemu a ona je to nejaka moskevska "Laboratory of Hyperons and Kaons" :), ale maji tam ke stazeni zajimave koncertni verze z jeho klasiky..
Jinak zrovna Vysocky je na kvalitni preklad docela orisek, ma tam dost jemnych nianci a metafor nasaklych dobovym zargonem...
kdyz uz jsme skoro u toho nemate nekdo ke stazeni Nohavicovy stary nahravky pisnicek na motivy Blokovy Poemy Dvanact ? sam jsem o ne prisel a ted nemuzu nikde sehnat
??? --- 17:07:09 26.12.2005
???: Perfektní. Díky moc, já se s tim sice zuřivě pral, ale moje ruština je děsná, takže s mizerným výsledkem. Tohle je bezva. Ještě jednou dík.
??? --- 20:04:56 24.12.2005
???: no, on je ten dům analogie ke společnosti, že jo, takže jsem měl tak nějak na mysli, že to neni o tom, jak vypravěč někam přijel, nelíbilo se mu tam, a tak zase vodjel. spíš bych řekl, taková metafora.

po štědrovečerním candátovi a lahvi sektu se mi Starý dům od VV jeví nějak takhle:

[vypravěč] byl unavenej, tak vypřáhnul koně, sice mu s tim nikdo nepomohl, jenom se mihnul stín a pro jistotu přilítnul, jak řikáš, sup, stejně tak mu to stavení připomínalo nějakej pajzl, jehož osazenstvo nevyhlíželo zrovna přátelsky.

řeč zrovna nevodsejpala, i když kdosi trápil kytaru, ale koho by to bavilo, když ti někdo decentně ukazuje kudlu.

vypravěč se tak nějak zamejšlí, co je to za podivnej dům, jak zamořenej, celej potmě, nedá se v něm dejchat, jako by se snad všichni odnaučili žít.

dveře dokořán, ale duše pod zámkem. neni tu hospodář, aby pocestnýmu nalil, naopak takovej požadavek vyvolává údiv, že prej pán asi dlouho cestoval, a nepamatuje si, že to takhle bylo odjakživa.

věčně žijem o šťovíku, úplně jsme zkysli. navíc - tedy my domácí - jsme to krapet přehnali s láskou k vínu, dům jsme zruinovali, navzájem jsme se rvali a věšeli.

vypravěči je z toho poněkud smutno, neb uštval koně, když ujížděl vlkům [a teď tohle], radši by do kraje, kde je plno světla, kde nesténají, ale zpívají, kde to prostě neni celý na levačku.

jenomže, o takovejch domech jsme my nikdy neslyšeli. zvykli jsme si žít potmě, odjakživa v těchhle sazích [jak to vemu doslova, zní to ještě hůř ;-]]

takže to vypravěč zabalil, a z toho puchu, kde obrazy visí nakřivo, zmizel, jak to jen šlo, kam ho nohy resp. koně nesli, tam, kde lidé žijou (a jak...)

kolikrát zmoknul a zase uschnul, štěstí ho opouštělo, ale nikdy ne nafurt ;-] možná to zpíval o nás, černý oči a bílej ubrus by sis přeložil sám, že.

____
mno, koupil jsem si dneska teď tak populární Lukjaněnkovu trilogii, třeba při čtení chytim nějakou poetičtější slinu :-]
??? --- 22:29:24 23.12.2005
Taky mě napadlo, že by si tu píseň možná i někdo rád poslechl, takže tady jí lze stáhnout: http://vv.nexus.org/vv/01/vv01_11.mp3
??? --- 22:23:07 23.12.2005
???: Dík. Taky už mi došlo, že устал я neznamená, že tam zrovna přenocoval:). Naprosto mě tam mate ten sup, který se patrně snáší v kruzích, ale vůbec nevim proč a už vůbec ne kam:). Pak mi to nějak napovídá, že ten dům je stejný jako nějaká hrozná hospoda, kde je každý třetí nepřítel. Ale stejně v tom mám zmatek...