Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekonomie - střet ideí
_BENNY
v tomto klubu resime ekonomii na vyssi odborne urovni, neresime ktera ekonomicka skola je nejlepsi, ale jak se od sebe jednotlive skoly lisi, co nabizeji, v cem boduji a kde selhavaji. neboli (neo)klasika vs. (neo)marxismus vs. (neo)keynesianstvi vs. monetarismus vs. rakouska skola.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
_BENNY --- 21:44:02 7.6.2014
Nouze, na niž je Babiš i Janeček krátký - Roklen24.cz
http://roklen24.cz/a/i6QYp/nouze-na-niz-je-babis-i-janecek-kratky

Centrální bankéři tedy předpokládají, že lidé přestanou jíst, neboť budou vyhlížet nižší ceny potravin. Že přestanou jezdit autem, neboť budou očekávat zlevnění benzínu. Že raději aplikují léčbu dle rad baby kořenářky, než aby si došli do lékárny pro značkový medikament – vždyť bude zanedlouho levnější, tak proč zbytečně prodělat, ne? Že rodiče nebohému dítěti sdělí, že narozeniny s ním oslaví se zpožděním, neboť pak budou hračky levnější. Centrální bankéři zkrátka žijí v roztodivném světě. Ve světě, v němž prodejci dávají do výlohy cedule „sleva“ jen proto, aby zákazníky odradili od nákupu – bude přece ještě levněji. Je ostatně zajímavé, že podobně centrální bankéři neargumentují v případě inflace. A ne že by to nešlo. Vždyť lze přece tvrdit třeba to, že výrobci budou v očekávání vyšších spotřebitelských cen odkládat výrobu – či hromadit zboží ve skladech –, čímž by se kola ekonomiky ovšemže rovněž zadrhávala.

Ano, pravda, lidé zhusta odkládají například koupi bytu, vyhlíží-li zlevnění nemovitostí. Byt je však aktivum, nikoli spotřebitelský statek. Není to lék, není to jídlo, není to hračka k narozeninám. A jeho cena se nezapočítává do indexu spotřebitelských cen.
_BENNY --- 23:34:08 29.5.2014
nic se tu nedeje, tak sem dam trochu konspirace :)

Komplot centrálních bankéřů? Z toho mrazí - Echo24.cz
http://echo24.cz/a/iTvkE/komplot-centralnich-bankeru-z-toho-mrazi
FRONEMA --- 10:44:14 11.3.2014
O svobodné společnosti a liberalismu s profesorem Šímou - Students for Liberty CZ
http://www.studentsforlibertycz.cz/multimedia-archive/podcast-josef-sima-liberalismus/

Vyborny podcast se Simou. Malokdo to umi rict tak dobre jako on
TRAVIX --- 13:45:36 2.3.2014
Učebnice práva hospodářské soutěže:
"Podniky s vysokým tržním podílem se často mohou ocitnout v dilematu, kdy zvýšení cen může být považované za zneužití dominantního postavení, zatímco snížení cen může být považováno za dumpingové ceny. Toto dilema se může snadno změnit v trilema, pokud by udržování stálých cen mohlo být označeno za kartelovou dohodu. (A pokud by slovo trilema skutečně existovalo.)"
OJIRIO --- 18:43:25 9.1.2014
JORIM: Ten odkaz nefunguje...
JORIM --- 15:17:48 8.1.2014
OECD provedla zajímavý výzkum na vzorku 150 000 lidí z 24 zemí. Dala jim různé testy, které měly zhodnotit jejich inteligenci a schopnosti (analytické a logické myšlení, práce s čísly...) Samotný výsledek je zajímavý, korejští středoškoláci prý mají lepší výsledky než italští vysokoškoláci. Ale o to nešlo. Následně výzkumníci srovnali výsledek testu s platem. Podle očekávání, čím lepší výsledky testu, tím lepší plat. Co bylo ale překvapující, byly rozdíly mezi státy.

Zatímco v zemích s tradicí tržního hospodářství (Británie, USA, Irsko, Německo... a kupodivu i Španělsko) byl rozdíl značný, v zemích se silným sociálním systémem, silnými odbory a tradicí sociálnědemokratických vlád (Itálie, Skandinávie, Dánsko) je korelace podstatně nižší. Zajímavé je, že jednou ze zemí, která si nejméně "cení schopných" je Česká republika.

http://www.oecd-ilibrary.org/...672523&id=id&accname=guest&checksum=707A903A14318468782D9FFA289A074D

[http://cdn.static-economist.com/sites/default/files/imagecache/full-width/images/2014/01/blogs/free-exchange/screen_shot_2014-01-02_at_12.59.05.png]
??? --- 15:21:00 2.12.2013
dyt je to blbost.Pokud se jednalo o důležitej podnik (strategicky), tak se do nynějška vykupoval, případně to přebírali odbory aby udrželi výrobu a podobně... co je to za zákon, to nedává smysl.
JORIM --- 17:21:15 1.12.2013
FRONEMA: Ano, už si vzpomínám, to už se tu někde řešilo. Ale tehdy jsem oprvadu nevěřil, že to dotáhnou do konce. (Naštěstí v dost zmírněné podobě, ale i tak je to... zajímavé.)
ENDER --- 14:54:28 1.12.2013
JORIM: apostri nam vysvetli jak to funguje :) samozrejme delat lepsi podminky pro podnikani je holy nesmysl, lepsi je dotovat krachujici firmy! :)