Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekonomie - střet ideí
_BENNY
v tomto klubu resime ekonomii na vyssi odborne urovni, neresime ktera ekonomicka skola je nejlepsi, ale jak se od sebe jednotlive skoly lisi, co nabizeji, v cem boduji a kde selhavaji. neboli (neo)klasika vs. (neo)marxismus vs. (neo)keynesianstvi vs. monetarismus vs. rakouska skola.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BOBASH --- 13:48:23 28.12.2012
T_Y_L: Právě, u bank je to spíš o tom, že se něco nepovoluje než že by se to zakazovalo...
XCHAOS --- 13:30:06 28.12.2012
OJIRIO: no, my jako s.r.o. měli účet u Fio, ještě když to bylo družstevní záložna - tedy předtím, než se transformovali na Fio banku. (já to sem postnul proto, že detaily neznám)
T_Y_L --- 13:19:01 28.12.2012
XCHAOS: No banky jsou silně regulovány a má to své důvody (už třeba jen kvůli pojištění vkladů). Aby někdo mohl zpochybňovat, že to naše zákony zakazují by bylo potřeba nejprve vědět proč to mají zakazovat. A jak již podotkl
OJIRIO tyhle informace v tom článku absolutně chybí. A bez toho těžko říci v čem se to konkrétně liší od družstevních záložen a toho co mohou tyto záložny dělat.
OJIRIO --- 13:14:56 28.12.2012
XCHAOS: No ze by ceske zakony zakazovaly druzstevni banky je podle me blbost, proto jsem chtel vedet vic (ale nedozvedel jsem se)...
XCHAOS --- 12:53:19 28.12.2012
OJIRIO: tak já právě třeba čekal, že někdo zpochybní, že by to naše zákony zakazovaly... ne že dostanu přednášku, že je to výhodné pouze zdánlivě :-)
OJIRIO --- 12:46:41 28.12.2012
XCHAOS: Nicmene ten clanek je velmi spatny, ja jako bankovni laik jsem z nej temer nic nepochytil, nechapu jak ta banka funguje a i o tom zakazu u nas jsem se nedozvedel nic krome toho ze nejaky takovy existuje.
XCHAOS --- 9:40:59 28.12.2012
T_Y_L: tak já samozřejmě neřešil, jestli je to výhodné, nebo ne: mě zaujalo, že je údajně tahle forma bankovnictví u nás zakázána. protože to mi samozřejmě přijde jako "státní regulace", že ano.
T_Y_L --- 3:21:30 28.12.2012
XCHAOS: Ty výpočty jsou dobrá demagogie. Počítat v bance úvěr na bydlení za 8 % to pak samozřejmě ta alternativa vypadá dobře. Pokud ale počítáme s realističtější sazbou na úvěru na bydlení dlouhodobě kolem 5% a když o stejných 5% dokážeme zhodnotit vlastní prostředky (které navíc můžeme investovat do něčeho likvidního což se na horizontu 25 let může ukázat jako klíčové) tak jsme na stejných číslech jako u toho JAKu. Takže je to spíše o preferencích (a o vlastním přístupu k investování), než o nějaké výhodnosti.

To že se jim krize vyhnula je celkem logické, vzhledem k tomu, že zřejmě nenakupují aktiva a tedy neměli ani toxická aktiva (tedy neosuvisí to s etikou, ale se skladbou aktiv a jejich činnosti). Možná že to bude v té slibované druhé části, ale to důlěžité je, jak se vyrovnávají s riziky. Na co poskytují úvěry, jak jsou ty úvěry zajištěny atd.? Taky je otázka proč nepočítají s žádnou rizikovou přirážkou? To je pro mě osobně třeba velký vykřičník, protože vždycky když se zdá, že riziko někam zmizelo, tak se schyluje k velkému průšvihu (podobně jako si komerční banky taky myslely, že riziko eliminovaly a byla z toho globální krize)

Proti spotřebitelským úvěrům by to bylo třeba zdánlivě atraktivní, jenže tam do hry vstupuje výrazně vyšší riziko nesplácení, než u půdy a nemovitostí. A tím větší nebezpečí pro úspory (a tím spíše v Čechách, kde je i vysoké riziko nějakého tunelování).
XCHAOS --- 0:38:42 28.12.2012
Proč je družstevní banka švédského typu "JAK" v Česku zakázána - INURU souvislosti a budoucnost
http://inuru.com/index.php/spolecnost/trh-ekonomika/616-banka-jak-cesko-svedsko-zakazana
??? --- 21:28:15 4.11.2012