Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ekonomie - střet ideí
_BENNY
v tomto klubu resime ekonomii na vyssi odborne urovni, neresime ktera ekonomicka skola je nejlepsi, ale jak se od sebe jednotlive skoly lisi, co nabizeji, v cem boduji a kde selhavaji. neboli (neo)klasika vs. (neo)marxismus vs. (neo)keynesianstvi vs. monetarismus vs. rakouska skola.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
T_Y_L --- 17:49:22 31.12.2009
ABYSS: Zajímal by mě zdroj, ze kterého vycházíš?

Já viděl opačná čísla, tedy že zdravotní výdaje a výdaje státu příjmy z daní přesahují. Zdroj zde: http://www1.szu.cz/svi/hygiena/archiv/h2007-4-03.pdf
VIR_KENNY --- 4:59:50 31.12.2009
v pozadi teto krize totiz lze najit viniky a jsou to evropske bancicky - USA trati na krizi jako prase, volny trh neni vinikem v zadnem pripade, protoze je - a to zejmena na evropske a asijske casti burz a obchodu totalne ovladan narodnimi staty a kolonialnimi mocnostmi. Tedy ne ten volny, ale trh a penize jako takove. USA na to svym ochranarskym opatrenim jen reaguji.
VIR_KENNY --- 4:56:49 31.12.2009
_BENNY: a stejne dobra otazecka je, proc jsou tu uvadeny USA, ktery prej na tom profitujou, kdyz to neni pravda a profitovaly na tom v evrope zejmena britske banky a britanie vseobecne (sebrala nemecku i jeho obchodni cesty a obchodni lodstvo, amerika z toho mela hovinko). Tentokrat s tebou souhlasim, nebyla to chyba volneho trhu ani USA (ba praveze naopak - USA na rozdil od UK poskytovalo pujcky porazenemu nemecku - tedy zemi jenz byla obchodne zlikvidovana spojenci Francii a Britanii. Rusko v teto dobe teze nepada v uvahu, diky Leninove idiocii ztratili vice uzemi a vlivu nez porazene nemecko same.
_BENNY --- 20:48:12 30.12.2009
_BENNY: tak cele to vyzniva jako kritika volneho trhu. zakladni linka je nasledujici:

-> vznikly financni instrumenty (hlavne obchodovani s akciemi na pujcku, de facto leverages) -> lidi meli najednou strasne moc penez a zacali investovat -> ceny akcii v podstate jen rostly -> najednou se vsechno zvratilo a ceny zacaly klesat -> vlivni bankeri zasahli financni injekci (vcetne J.P.Morgana i J.D.Rockeffelera) -> ceny zacaly kratkodobe rust -> "technika" (ve forme omezene bankovni lidske sily) zacala kolabovat -> zpravy zacaly chodit vyrazne pozdeji -> vsechno to nakonec padlo a lidi zacali pachat sebevrazdy -> vsichni verili volnemu trhu a tak nikdo nic nechtel delat.

otazkou ovsem je - kde se ty (prebytecne) penize vzaly? a kam se pak najednou vytratily?
_BENNY --- 17:10:59 30.12.2009
Dnes ve 20:00 na Viasat History - 1929: Velký krach

Dokument VB 2009

V roce 1919 Spojené státy sklízely ovoce svého vítězství a dominance po první světové válce, zatímco Británie a její evropští spojenci zůstaly po válce finančně vyčerpané. Americké hospodářství naopak vzkvétalo a svět tančil podle amerického rytmu. Lehce dostupné úvěry a masová výroba vytvořily na počátku 20. let půdu pro éru vysoké spotřeby, která neměla obdoby. Trh akcií rostl a počet investorů se zvyšoval. Ve velkém si půjčovali peníze a měnili za hotové. V roce 1928 trh vzrostl za pouhých 12 měsíců o 50 procent. Pak ale udeřila katastrofa. V říjnu 1929 v průběhu šesti děsivých a zoufalých dnů poklesla hodnota akcií na newyorské burze o třetinu. Lidé přišli dohromady o více než 25 miliard dolarů. Později došlo ke krachu tří tisíc bank, které s sebou vzaly i úspory svých klientů. Pád trhu vyústil v ničivou celosvětovou krizi, která trvala až do druhé světové války. Akcie dosáhly své původní hodnoty až v roce 1954. Sledujte vyprávění o finanční katastrofě, o níž jsme doufali, že už se nemůže nikdy opakovat.
_BENNY --- 17:47:37 28.12.2009
ABYSS: ano, nadpis je na prvni pohled hloupy :) ale pointa imho hloupa neni - kdyby si kazdy kurak musel naklady leceni platit sam, koukal by se na svoje koureni trochu jinak ;-) pozn. jsem kurak.
ABYSS --- 16:19:49 28.12.2009
ABYSS: Ruším dotaz. Už mi došlo, že fixed exchange rate je ke zlatu a ne k ostatním měnám:). (I když je to víceméně totéž...)
ABYSS --- 15:25:30 28.12.2009
_BENNY: Jen k tomu blbému nadpisu: kuřáci přispívají národu na daních mnohonásobně víc než kolik sežerou zdravotnictví...
ABYSS --- 15:21:50 28.12.2009
_BENNY: ???: Jste se nějak rozepsali:).

Tohle je pěkný článek... http://eh.net/encyclopedia/article/parker.depression (a návaznost opuštění zlatého standardu a vyhrabání se z krize mi přijde docela dost přesvědčivá...)

A můj další dotaz k makru, kousek toho článku... (zlatý standard před WW1)

" It operated successfully because countries that were gaining gold allowed their money supply to increase and raise the domestic price level to restore equilibrium and maintain the fixed exchange rate of their currency. "

To funguje jak?:)

Dostanu zlato, vytisknu peníze, je jich tedy víc, ('"ztratěj" reálnou hodnotu), zvýší se tedy ceny, a teď už si nejsem jistej - zjistim, že za svoje zlato jsem dostal peníze, za který si můžu koupit míň, takže si tam už svoje zlato dávat nebudu / někdo jinej si ho dá někam jinam a tudíž množství zlata, které vlastním, "klesne"? To asi ne? Nevíte?:)


_BENNY --- 14:09:46 28.12.2009
http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/3717/kuraci-jejich-lecbu-plati-cely-narod-martin-feldstein-podruhe.html

Radil jste prezidentu Reaganovi. Co soudíte o keynesovské ekonomii? Ta je v mnoha ohledech v přímém rozporu s tím, co ideologicky hlásal Reagan.

Keynesovská ekonomie, ta učebnicová, jež pojednává o řízení ekonomiky pomocí fiskální politiky, zemřela už před lety. Většina ekonomů včetně mě nyní soudí, že fiskální politikou nelze stimulovat agregátní poptávku, potýkat se s hospodářskými cykly. To zpoždění je velmi značné. Než je možné třeba útlum rozpoznat a dostat nový návrh přes parlament nebo kongres, trvá to dlouhou dobu, řadu měsíců. S výjimkou situací, kdy ten útlum trvá velmi dlouho, jako byla třeba velká hospodářská krize třicátých letech nebo ta japonská krize devadesátých let.A nyní?

V této krizi efektivní je. Nejen proto, že je krize tak dlouhá, ale i proto že monetární politika už není účinná. Fiskální stimulu v USA je potřebné opatření, ačkoli si myslím, že mohl být koncipován lépe. Někteří, i velmi chytří lidé v USA mi říkají, podívej, fiskální stimulus nemá kýžené účinky. Myslím, že ve skutečnosti je to tak, že některá opatření jsou více efektivní než jiná. Nezavrhuji stimuly.