Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Kontaktní rodičovství - attachment parenting
YMLADRIS
aktuálně: sdilime tipy a triky a rozšiřujeme nástěnku

téma: bonding - těhotenství, porod, šestinedělí

[http://2.bp.blogspot.com/-bzSlgoYlelg/UmDXii7RvZI/AAAAAAAAAMU/6ooJOjsgXUM/s1600/524881_536524513026706_221286562_n.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
IORETH --- 23:52:18 30.9.2013
FRONEMA: Vývoj jako takový s nedostatkem živin souvisí, ale značně složitějším způsobem. Pokud je např. ta snížená inteligence způsobená nedostatkem železa, tak se to projeví na životě toho konkrétního jedince, ale ne na jeho genech. Ten člověk má stále genetický potenciál být chytrý. Můžeme použít velmi hrubé zjednodušení a říct, že naši předkové přirozeným výběrem preferovali ty chytřejší ze svého středu, ale celková reálná inteligenční hladina byla nižší, než by byla bývala, kdyby byl železa dostatek. Čili, "šlechtěním" se předpoklady míti vyšší inteligenci mohou zvýrazňovat i v prostředí, kde se nemohou plně projevit.

Toto bylo velmi zjednodušeně řečeno, v praxi do toho vstupovalo mnoho faktorů, jako např. fakt že nedostatek železa nebyl plošný místně ani časově. Bohatější vrstvy, které si mohly dovolit jíst každý den maso, jím pravděpodobně netrpěly. Tuším, že mezi českými králi jí trpěl jen Ladislav Pohrobek, který umřel na leukémii. Chudí lidé zase měli ořechy, otruby, kapustu, hrách a čočku :).

Na druhou stranu, některé výzkumy (či spíše teorie) říkají, že reálná inteligence lidí se v průběhu doby měnila nahoru i dolů podle aktuální situace. Např. v Čechách v období třicetileté války, kdy po několik desetiletí vládl de facto hladomor, upadla kultura tak, že kroniky hovoří o zplundrované krajině, kterou se toulají tlupy polonahých vesničanů, kteří se dorozumívají skřeky a chovají se jako divá zvěř.

Další věc, každý člověk je proti nedostatku železa jinak odolný. Naše rodina pravděpodobně asi relativně dost, páč já i moje máma máme železo nízké až podměrečné dlouhodobě a na intelektu se to neprojevuje (leda bychom projely šanci být geniální :). Také naše mladá, ač sledovaná jako špatně kompenzovaný anemik, je svém vývoji akcelerovaná (kromě chození na nočník:). Tento odstavec je ilustrační a obsahuje nadsázku.

Omlouvám se za délku, trochu jsem se rozepsala :)
BALAENA --- 23:14:48 30.9.2013
MARKYSHA: já tomu možná zase tak nerozumím, ale jaký je rozdíl mezi 30 % v porci a 30 % v celkovém složení?
vždyť když odsypeš z pytle granulí s 30 % v celkovém složení jednu porci, i v ní toho bude 30 %, aspoň podle toho, co mě o procentech kdy učili...
MARKYSHA --- 21:50:43 30.9.2013
TAPINA:ale ne na porci, ale v celkovém složení, to je rozdíl. Ale už toho fakt nechám, toto téma bylo pro mě aktuální, protože můj pejsek byl dnes na operaci. Našemu veterináři věřím, už několikrát zachránil některému ze psů v rodině život, zlatokop to není, v životě neřekl konkrétní značku, spíš upozornil, na co si dávat pozor ve složení. Každý zákrok vysvětluje, k mamce a jejímu původnímu pejskovi dokonce jezdil, nic si za to neúčtoval.
TAPINA --- 19:25:34 30.9.2013
MARKYSHA: V sebelepších vysokoprocentních grain-free granulích je alespoň těch 30 % rostlinné složky. Ta je prostě potřeba.
TAPINA --- 19:23:36 30.9.2013
FRONEMA: No, evolučně jsme se vyvinuli i v prostředí, kde je (prokazatelně) nedostatek jódu a přestože předci přežili, my si ho radši doplňujeme uměle. Ono se na hypotyreózu zrovna neumírá, ale líp se prostě žije bez ní.
MALKE --- 19:05:58 30.9.2013
MALKE: (A nic jsem neplatila, což v mém dosti unaveném mozku v podstatě je obsaženo v předchozím příspěvku, ale jak tak na to koukám, radši na svůj dosti unavený mozek nedám a připíšu:c) )
MALKE --- 19:04:49 30.9.2013
ADD: Benovi je doktorka dělala sama od sebe, přišel jí bledej. Konstatovala, že má možná barvu po mně, ale líp neriskovat. Takže počítám, že stačí se zmínit...
MARKYSHA --- 16:38:48 30.9.2013
INUSHKA: dělej si co chceš, já ti chtěla ušetřit starosti. Já sice krmím granulemi, ale rozhodně ne z obilí, což si můžu ověřit ze složení. Ale pokud mu natrávíš a rožvýkáš seno a necpeš mu mrkev, tak je vše v pořádku, taky bys mu tam mohla naplivat, enzymy, že:-)
INUSHKA --- 15:46:03 30.9.2013
TORUVIEL: Jistě že můžeš. Každý si musí zhodnotit sám, kde mu pozitiva nad negativy převažují, ale to jde udělat jen, pokud si i těch (možných) negativ je vědom.

FRONEMA: To já nevím, to je otázka spíš pro nějakého antropologa. Osobně si myslím, že před pár sty lety už se dětem běžně nějaké ty kaše vařily (ony nejrůznější obilné kaše jedli i dospělí, takže dítě vlastně dostalo totéž co rodiče). Kojilo se asi dlouho, to jo, ale nemyslím si, že jako hlavní zdroj živin, spíš jako podpůrný zdroj energie.

MARKYSHA: Když vlk zabije kořist, jako první sežere vnitřnosti a žaludek včetně natráveného obsahu. Rozhodně ne čistou svalovinu. Rozebírat BARF by tady bylo těžce OT, ale zajímalo by mě, čím teda krmíš ty. Jestlipak to nebudou granule složené převážně z obilí a masokostní moučky, které ti doporučuje a prodává ten vetrinář, podle kterého zelenina psovi škodí a kosti propichují střeva?
FRONEMA --- 15:43:59 30.9.2013
TAPINA: mno, to ses s tou otazkou vyporadala dost jednoduse :) co ja vim, tak lidi byli dlouho pred vynalezem zemedelstvi stejne inteligentni jako jsme ted, tudiz nejak to muselo jit, koneckoncu evolucne jsme se vyvinuli v prostredi kde nic takoveho nebylo a nezda se mi logicke ze bychom se vyvinuli na stabilnim nedostatku cehokoli...