Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Busking ::::::: Pouliční hraní
JEZINKA
Klub o hraní na ulici (ať už jde o hudbu, nebo divadlo, nebo třeba žonglování), o zkušenostech jednotlivých buskerů, o situaci v ČR (nic moc, že?) , o tom jak nejúspěšněji buskovat v různých zemích a místech, o filmech a literatuře tématizující pouliční hraní atakdále atakdále ... Jakékoliv agresivní příspěvky typu: "buskeři jsou žebráci a nemají na ulici co dělat" nebo nějaké nesmyslné trollování si vyslouží RO.
prostě busking- http://en.wikipedia.org/wiki/Busking
[http://img413.imageshack.us/img413/1039/svatek018.jpg]

Iniciativa Buskerville!
http://www.facebook.com/group.php?gid=127249963976085&ref=ts

[http://img13.imageshack.us/img13/1171/busker.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JEZINKA --- 19:12:27 23.6.2010
YBUKO: ybuko asi myslel legislativně. protože radní za kulturu tvrdí, že musí prozkoumat, jak to mají v jiných evropských městech. tudíž kdo víte něco o tom, jak se kde reguluje pouliční hraní a jak je to s povoleníma různě po evropě, tak prosím pište třeba do pošty, když nebudete chtít sem.
YBUKO --- 17:15:38 23.6.2010
Tak to vypada ze pujdem jednat na radnici, cili shanime informace o tom jak to chodi s hranim na ulici v jinych evropskych mestech. Kdo nekde hral a ma aspon trochu spolehlive info, at prosim doda, diky:)
YBUKO --- 19:02:52 22.6.2010
http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=144&r=mfpraha&idc=1406222

Nechte nás hrát na ulicích, žádali hudebníci. Koncertem
velikost textu:
22. června 2010 0:00

Kdo šel včera večer po Kampě, mohl zhlédnout klidně deset koncertů najednou. Umělci tady hudbou demonstrovali za to, aby mohli svobodně hrát na ulicích.

PRAHA Když si chce Dalibor Zíta zahrát v Praze na akordeon a postavit před sebe klobouk na drobné, nemá nárok. K tomu, aby na hodinu či dvě rozehrál svůj hudební nástroj, musí totiž dlouho dopředu žádat o povolení a připravit si seznam skladeb.

Spontánní pouliční vystoupení umělců v české metropoli jsou proto oproti jiným evropským městům stále velmi zřídka vídanou událostí. „Když jsem si zkusil zahrát třeba na Betlémském náměstí, za chvíli u mě byli strážníci a já musel skončit. Třeba v Paříži, ve Vídni nebo v Bruselu jsou přitom taková pouliční vystoupení naprosto běžnou věcí,“ popsal svou zkušenost Zíta.

Zhruba stovka hudebníků, kteří chtějí tuto praxi změnit, se včera zúčastnila velké hudební demonstrace na několika místech centra města.

Umělci, nebo žebráci?

Zatímco na Kampě nebo v okolí Betlémského náměstí zněla pestrá směs žánrů od jazzu přes folk až po středověkou muziku, lidé podepisovali petici za povolení hudební produkce v ulicích. „Chceme, aby magistrát změnil vyhlášku tak, aby už nebylo nutné žádat o povolení,“objasnil smysl akce akordeonista Zíta, který byl jedním z jejích organizátorů.

V současnosti je podle hudebníků možné získat povolení ke hře pouze na třech místech v centru: v Celetné a Nerudově ulici a na Malém náměstí. V nich je ale kvůli proudům turistů prostor na hraní natolik malý, že se do nich umělci nijak nehrnou. „Když to zkusíte v Celetné ulici, hned jsou u vás majitelé krámků a vyhazují vás nebo pustí nahlas muziku z rádia a vy jdete dobrovolně,“ vylíčil své zážitky další z hudebníků, který se představil jako Emil.

Kdyby magistrát vyhlášku změnil, mohli by hudebníci, ale i třeba divadelníci nebo žongléři předvádět své umění bez složitých byrokratických úkonů. Radní pro kulturu Ondřej Pecha si prý podobnou změnu dovede představit. „Určitě se nebráním žádným nápadům, chtěl bych podobné změny podporovat, pouliční umění do Prahy patří,“ prohlásil Pecha.

Podle něj by však případná změna vyhlášky o pořádku na veřejných prostranstvích musela zároveň dobře zajistit, aby uvolnění pravidel nezneužívali žebráci. Právě jejich aktivitě současná vyhláška brání. „Každý žebrák si potom může vzít ukulele, postavit se na ulici a žebrat, to je hlavní problém, kterému musíme předejít,“ řekl Pecha.

Jednou z možností, jak situaci vyřešit ke spokojenosti obou stran, je vyhrazení některých míst, kde by umělci k vystoupením nepotřebovali povolení. Mohlo by jít třeba o Kampu, vltavské náplavky a další místa v centru města, kde by hudebníci nebránili lidem v chůzi či autům v jízdě. „I to je pro nás přijatelné, o tom, jaká místa by to mohla být, jsme ale zatím podrobně nepřemýšleli,“ uvedl Zíta.

Hrozí až 30 tisíc pokuty

Strážníci přitom tvrdí, že rozeznat hudebníka od žebráka nemusí být pro ně velký problém. V případě, že by vyhláška zavedla místa určená pro pouliční kulturu, žebrání by byla městská policie schopna zabránit. „Strážníci z centra už dobře znají své „klienty“, kteří žebrají hlavně na pěší zóně a v ulici Na Můstku, není velký problém je odlišit od hudebníků. K nim se i dnes snažíme přistupovat tolerantně, ale zákon je nutné respektovat,“ řekl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

V současnosti mohou strážníci hudebníkům za nepovolenou produkci dát tisícikorunovou pokutu, ale pokud odmítne zaplatit na místě, může mu úřad vyměřit až třicetkrát víc. Zatímco podle Klemy strážníci často umělce pouze z místa vykážou, hudebníci tvrdí, že pokuty nebo zabavení nástrojů nejsou vůbec výjimečnou věcí.

Aby si tedy mohli zahrát, musí zaplatit několik set korun za zábor a poslat seznam skladeb Ochrannému svazu autorskému, který pak vybere další poplatek.
ANDROMEDA --- 20:34:23 20.6.2010
dokktor: díky za deník, pomohl v orientaci, jedem přes sanari rozhodně! :)
DOKKTOR --- 14:46:40 16.6.2010
ANDROMEDA: před dvoma rokama sme jeli podobnou cestu s tím, že sme se asi víc zdržovali na azurovém pobřeži ve francii a řekl bych, že tam i byli lidi štědřejší. každopádně ve špáňu sme projeli costa brava až po barcu, resp. zastavili sme asi 20km před a do barci dojeli vlakem akorát na sightseeing. čili squat v barci neporadím, ale bokem se místo dycky najde, moc tam neprší a vlakem je to na 15-30 minut do města. v barci sme buskery nepotkali jinde než na ramble a tam je to celkem "profi" a nevim jak je to tam s povolením. na klaunování, živé sochy apod. mysim všude vpohodě, lidi reagujou všude různě. my s kamošem sme točili oheň a to už neni vpohodě uplně všude. ve špáňu se to chytalo víc jak ve francii (tam zas frčeli živé sochy a pantomima), ale zas tam byli ostřejší cajti a víc se hlídali zákazy, keré tam sou na oheň všude ;) je asi lepší fakt vytipovat dobrou obec a zostat tam dva tři dni než každý den kočovat, dost to unavuje a když máš dobrý flek tak zitra jinde je to takové nejsité. no bylo by to na dlouho tak aspoň přikládám deník z cesty, kerý tady už mimochodem v auditku taky bude nekde zakopaný ;) http://uloz.to/5114567/denik-celek.rtf
ANDROMEDA --- 11:59:05 16.6.2010
Ahoj všem, za týden odjíždím s dalšími šesti lidmi na cestu do Španěl, vytvářet pouliční kreace taneční, klaunovské, di vadelní i hudební. Chceme ject jen sever - vesnice, pak po pobřeží do barcelony a z té odjet do francie do Avignonu na fest. Máte nějaké šikovné rady, zkušenosti??? např. kam rozhodně nejezdit a kam naopak ject určitě, jestli najdeme v barcelone squat pro 7 umělců či kde tam můžem velmi levně spát (abysme nemuseli denně vyjíždět hledat les :-).... dobré rady nad zlato!

díky!!!
JEZINKA --- 11:05:00 3.6.2010
anyway. poštou na couchsurfingu mi došla tahle otázka. nevím moc jak mu mám odpovědět. nenapadají vás někoho nějaká místa?


I was wondering if you could maybe help me?

I am a folk singer from New Orleans. And I am traveling through Prague in August. It will be my first time in Europe.

Do you know any good places for busking in Prague?
or
Do you know any cafes or pubs that have folk/blues singers play?

-Trey
www.myspace.com/wayfarerstate