Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Česká pirátská strana - Pirátský přístav na Nyxu
ALEF
[https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/71/Piratska_strana_logotyp.svg/240px-Piratska_strana_logotyp.svg.png]homepage - www.pirati.cz | twitter - @PiratskaStrana | toto je polooficiální odborný klub pro nyx-aktivní členy, kandidáty, příznivce a potenciální voliče - ne [ oficiální fórum ] | pokud hledáte na NYXu spíše obecnou diskuzi o autorském právu, zkuste [ Piráti nebo novodobí misionáři kultury? ] | pokud chcete obecně tlachat o nově vznikajících politických stranách a hnutích, zkuste [ Politické alternativy a jejich příznivci ] | pokud chcete Piráty obecně nemoderovaně poloodborně zdrbnout, jsou tu pro vás [ Piráti.cz (unofficial) ] | povolební priority [ 20 nejdůležitějších bodů pirátského programu ]
 
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 23:24:33 30.12.2015
HONCKA: pokud by šlo čistě o bezobsažné nadávky, tak možná... pokud jde o věcný spor, existuje ještě jedna možnost, zdlouhavější: prostě dokázat, že jsem měl pravdu.

nicméně základ je, že to, jak se lidem radí trolly ignorovat, případně je zabanovat ve svých diskuzích, to je hrozný mor Internetu. vede to k tříštění, vytváření uzavřených světů, izolaci komunit mezi sebou. vyspělé online komunity mimo ČR to často řeší možností negativní moderace konkrétních příspěvků, výpočtem celkové karmy, apod. - pokud se jeden konkrétní útočný příspěvek skryje kvůli špatné moderaci, není ještě třeba banovat trolla celkově, apod. možností je více. pídit se po identitě anonyma bylo z mé strany už trochu zoufalství, ale sakra - trvalo to 5 let!!!
XCHAOS --- 23:20:09 30.12.2015
JVCNC: já jsem ale nekupoval nic od "provozovatele serveru" :-) je možné, že komerční sociální sítě takové informace prodávají, kdo ví. já to ale nikdy neudělal.

jinak vše závisí na podmínkách, které vyhlásil provozovatel serveru: pokud slíbil, že takové informace neprodá, tak by měl problém, kdyby to udělal (a taky jak jinak ho nachytat, že něco takového udělal, než ho přistihnout při činu a po takových informací se pídit, že...). i pokud by neslíbil, že to udělá a stejně ho někdo prásknul, že to udělá, měl by problém.

co se druhé strany týče: ano, pokud někdo čelí soustavné verbální agresi, tak se dá čekat, že se jí bude bránit. a pokud to bude dělat soukromými prostředky (např. vypíše odměnu za nějaké informace), tak mi to přijde korektnější, než když je k tomuto zneužita státní moc (s tím jsem taky už měl do činění, a nic takového bych nikdy neinicioval)

myslím si skutečně musíme vyjasnit základní pojmy: právo na online anonymitu neznamená, že tohle právo na anonymitu bude donekonečna někým zneužíváno bez jakékoliv protiakce. já postupuju zcela transparentně a neanonymně, což je vyjímka: jisté je, že kdo by _vážně_ chtěl obchodovat s něčími osobní údaji, bude na druhou strany tyhle informace poptávat taky zcela anonymně, a navíc v utajení (tak, aby nemohl být dopaden).

můj zcela otevřený přístup je naprosto nesrovnatelný s tím, co by dělal někdo, kdo by někomu chtěl _doopravdy_ vyhrožovat: podstatné je, že doporučený lék na online trolly, tedy ignore, je strkáním hlavy do písku: já samozřejmě chci vědět, jaký online obraz mojí identity na Internetu někdo vytváří... a pokud někdo útočí soustavně, tak se samozřejmě začnu bránit. co se týče prostředků, které k té obraně použiju... myslím dělají lidi horší věci, než se zeptají "nevíte někdo, kdo je tenhle týpek?"

Myslím, že každý, kdo působí online, a vytváří nějakou soustavnou pseudonymní identitu, musí počítat, že se někdo zeptá "nevíte někdo, kdo je tenhle týpek?" - souvisí to totiž s "právem na šíření přijaté informace": pokud s někým nepodepsal NDA, že jeho identitu bude tajit (ano s provozovatelem serveru jí ovšem kupodivu, podepsal - záleží na to, jak moc mu důvěřuje), tak je samozřejmě ok se ptát "kdo to je".

Je pravda, že totalitní moc má ve zvyku tohle ptaní "kdo to je" nadužívat a zneužívat. Na druhou stranu - pokud jako hlavní zásadu přijmeme, že kdokoliv má bez udání důvodu automaticky právo na utajení za každých okolností, tak nevytvoříme nic podobného funkční společnosti. Každý, kdo se pustí v kyberprostoru do agrese, musí počítat s tím, že se lidi začnou ptát "kdo to je"...

I když samozřejmě, krátkodobě jde spíš o to, znemožnit mu v agresi pokračovat. K tomuhle slouží v diskuzích bany, v případě poskytovatelů internetu pak např. blokování IP adres, na kterých běžely nezabezpečené služby, které byly vyhackovány: takovéhle požadavky dostáváme jako firma, zabývající se poskytováním internetu, docela běžně.

Jiná věc je, co kdybychom to neudělali: no, buď by nás různé subjekty na netu začaly blokovat jako celek (v případě spamu se to děje téměř okamžitě), nebo, kdyby šlo o něco závažného, by se nás jednoduše ty subjekty začaly ptát "kdo to je".

Obecně - speciálně případ, kdy proti mě někdo soustavně trolluje, a mě je jako jediné přijatelné řešení nabízeno buď zabanovat ho, nebo dát ho do ignore, byl důvod, proč jsem u Pirátů rezignoval na pozici garanta programového bodu Soukromí. Popravdě - vlezl jsem k Pirátům kvůli copyrightu, patentům, svobodně Internetu, apod. Soukromí je složité téma. Dospěl jsem k požadavku auditovatelnosti práce administrátorů - což jsem zatím neprosadil ani ve své firmě, ani u Pirátů. Admini jsou dnes prakticky všemocní a téměř nikdo se neodvažuje otevřeně se postavit jejich vůli a jakési "vševědoucnosti"
(která ale často stojí prostě na používání Googlu) - a kromě pokročilých uživatelů si ani nikdo neumí představit, co by audit činnosti systémových administrátorů obnášel a jak by se s tím mělo dál zacházet. Vzniká tam jakési pouto bezbřehé důvěry - které časem prostě bude zneužito.

Obecně si myslím, že radit lidem, aby si online trolly daly prostě do ignore, je asi stejné, jako vysvětlovat ženám, že za znásilnění si můžou samy (kvůli alkoholu, vyzývavému oblečení, a tak vůbec) a radši na to nemají upozorňovat. Online trollům je potřeba se postavit a ukázat jim, zač je toho loket: nikoliv outsourcovat to na stát a dožadovat se větších pravomocí policie, apod. - ale jednoduše proti nim postupovat (podobně jako online komunita postupovala např. proti spammerům, apod.).
HONCKA --- 23:05:31 30.12.2015
JVCNC: je rozdil mezi ziskanim informaci z verejne dostupnych zdroju klidne i za penize a ochrana osobnich udaje ktere musis zadat napr pri komunikaci se statnimi organy. Jinak kdyby me nekdo delsi dobu troloval, taky bych sel po jeho realny identite, protoze mam na to znalosti a je to celkem prirozeny, ze anonymniho trola se nejlip zbavis odkrytim jeho anonymni slupky.
XCHAOS --- 23:01:06 30.12.2015
JVCNC: proč mi nepíšeš do soukromé pošty, tak jak tě vyzval [ WIPER @ Česká pirátská strana - Pirátský přístav na Nyxu ] ? žádná úcta k zvyklostem místa, kde zrovna trolluješ?
JVCNC --- 21:34:10 30.12.2015
XCHAOS: to urcite, a ze by jsi teda odpovedel? nebo se budes porad vykrucovat a mlzit tak jak to delas neustale vsude.

WIPER: ani me nezajima googlovani redguye a ani tu o to neslo, zajima me a treba i potencialni volice, jak se pirati stavi k ochrane osobnich udaju, napr xchaos (pirat) se sam priznal ze mu nejaka ochrana osobnich udaju a soukromi je u prdele, i prestoze je garant programoveho bodu soukromi (coz si myslim ze by volici vedet meli), tedy zajima me jak se stavi k prodeji osobnich udaju samotna CPS, neslo o googleni ale o prodej osobnich informaci za penize.

dale by me zajimalo jestli i CPS obecne sdili nazor piratu R. Holodnaka a T. Weidishe, ze by podnikatel mel lustrovat politicke a nabozenske presvedceni svych zakazniku a pokud bude jine nez zmineni 2 pirati schvalujou, ze by mel podnikatel takoveho zakaznika odmitnout. A jestli je podle CPS v poradku, ze pak takovy podnikatel ktery toto v souladu se zakonem neudela, je verejne lyncovan, falesne obvinovan a jinak verejne poskozovan, mimo jine i zminenymi 2 piraty, R. Holodnakem a T.Weidishem. A nakonec jestli je takove chovani u ostatnich clenu CPS bezne, jen tolerovane nebo primo zadouci.
XCHAOS --- 18:37:55 30.12.2015
WIPER: je soukromá debata vůbec nezajímá.. mají zájem o veřejnou diskreditaci, a bůhvíproč - zaměřují se speciálně na mě, ostatní (méně viditelní) Piráti jsou jim úplně ukradení. (přitom mě víc zajímá pirátská agenda jako taková, než konkrétní potentáti v konkrétních funkcích - někdo tam bude tak jako tak, v těch funkcích, že jo... program ale žije vlastním životem)
XCHAOS --- 18:36:45 30.12.2015
SHEALA: ééé, byl jsem tu napaden za "totalitní praktiky", když jsem přitom opakovaně vysvětloval, že to ani není téma, ke kterému by se Piráti v programu jakkoliv vyjadřovali (=chtěli cokoliv měnit).

to, že se poměrně značné peníze, co všichni platíme v rámci zdravotního pojištění, rozkradou a pak nezbyde na základní zdravotnický materiál - to by samozřejmě pirátské zásady transparence veřejného sektoru mohly řešit... ale spíš v dlouhodobějším výhledu. tebe samozřejmě zajímá někdo, kdo je schopný krátkodobého zásahu - byť nesystémového (resp. kdo udělá "bububu" na někoho, kdo to zařídí).

v podstatě i na nesystematické kroky se dají politici použít, ale fakticky správná kombinace může být, aby to vyřešili třeba nějací dobrovolníci, co narychlo udělají sbírku - a ti pak následně "prásknou" na někoho, že takovou situaci museli řešit, a udělá se nějaké trochu systémovější dodatečné "bububu" na někoho odpovědného...
WIPER --- 18:18:02 30.12.2015
JVCNC: dejt uz pokoj rovnou a vyres si to XCH v poste. Googlovani RedGuye nikoho nezajima.
JVCNC --- 18:17:06 30.12.2015
XCHAOS: O tom ze jsi mistr ve vykrucovani se a uhybani odpovedi me presvedcovat nemusis, to uz vim. (v politice je to ale temer nezbytna dovednost) tedy jeste jednou, formou dotazniku a odpovez prosim pouze ano/ne, s vyjimkou otazky 2.

1. Je podle tebe kupovani osobnich informaci od provozovatelu informacnich serveru 3. osobou (tebou), za ucelem vyhrozovani a vydirani legitimni demokratickou praktikou a zcela v poradku? (sam jsi prohlasil ze kdyz to dela NSA tak ze ty muzes taky). ANO/NE

2. kde obhajuju zbrane urcene k zabijeni?, odkaz na muj prispevek kde tak jednoznacne cinnim.

3. je podle tebe legitimni pouziti vyhrozovani, vydirani a nelegalni nakup osobnich informaci jakozto online obranny prostredek i prestoze, ze je zde pro tento ucel zrizena funkce ignore, o ktere moc dobre vis? ANO/NE

XCHAOS --- 17:20:45 30.12.2015
JVCNC: nemyslím si, že jsem udělal cokoliv "nelegálního", v první řadě: mám právo se online trollům bránit.

je zajímavé, že někdo, kdo na jednu stranu obhajuje zbraně (předpokládám, že je chceš na obranu proti agresi), současně může protestovat proti tomu, že někdo beze zbraně čelí verbální agresi: samozřejmě mi jde o obecný princip - hledání způsobů, jak se proti online trollům ubránit i bez nějakého totálního zregulování internetu (či třeba jen té diskuze). tady bych opravdu zdůraznil, že jsem jednal v sebeobraně: čelil jsem dlouhodobé verbální agresi ze strany anonymního trolla, a samozřejmě mě zajímalo, jestli se bude chovat stejně i poté, co odhalím jeho identitu (což se mi poměrně snadno a dokonce zcela zadarmo podařilo...)