Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Krautrock / 60s70s Electronic / No Wave / New Wave / Postpunk
MICHALFRIDRICH
Menší transmutace názvu a zeměření fóra.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MIKEH --- 14:01:39 19.12.2010
Musiccargo live in Paris 2010
Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites!
http://www.multiupload.com/NX8RLTJISF
ORLOCK --- 11:11:58 9.12.2010
The Soft Moon - s/t [Captured Tracks, 2010]

[http://madmackerel.files.wordpress.com/2010/10/soft-moon.jpg?w=500&h=500]

genre : darkwave, coldwave, synthwave, post-punk

After snagging our attention with an unassuming 7" earlier this year, The Soft Moon returns with an equally captivating debut album. That single 'Parallels' makes a noteworthy appearance amidst superbly executed references to Joy Division, Bauhaus and swathes of the most f**ked darkwave imaginable. Just check the super low-slung, motorik bassline of 'Circles' and the gothic agitations of 'Out Of Time' for a good entry, and then go to 'When It's Over' to witness them on a far slower and more epic tip. 'We Are We' is their most EBM moment, powered by buzzing, serrated saw tooth synth and sheets of distortion and then there's the towering might of potential anthems 'Tiny Spiders' or the Pump-esque 'Into The Depths'. Really, this is one of the best coldwave/darkwave pop albums you'll come across this year

filesonic
SALEM --- 19:47:55 10.11.2010
[http://klangundkrach.net/qaa_letak_web.jpg]
Zvuková magie starých i nových vrstev: Qa'a (ESP) + Soxol 16. 11. ve Finalu
V rámci podzimního turné, které zahrnuje i zastávky na významných festivalech Audiscope v Oxfordu nebo Saint Ghetto ve švýcarském Bernu (letos např. s The Residents, Charlemange Palestine nebo Stevenem Stapletonem) se v pražském klubu Final zastaví psychedelická post-rocková formace Qa´a z Barcelony. Večer otevře one-man projekt Soxol.
Qa´a jsou sami poměrně mladou kapelou. Vznikli v roce 2006, hned v roce 2007 zaujali debutem Vesprada, a loni vydali zatím poslední desku Chi´en. Za svou hudební inspiraci ovšem příznačně považují „starobylé nahrávky, staré nahrávky, ne tak staré nahrávky a nové nahrávky…“ Za tímto vyznáním je třeba hledat lásku k míchání rozmanitých zvukových vrstev a především klíčový prvek času v jejich hudbě. Jsou ovlivněni nejen rituály, repetitivností nebo magií, ale i prostorem současného eklekticismu, kde se mísí hudební styly různých dob (hodně 60. a 70. léta) v hypnotickém post-psychedelickém amalgamu. Zvláštní kapitolu pak představuje práce s časem uvnitř rozsáhlých kompozic aktuální desky Chi´en, která nikoli shodou okolností vznikala v německém studiu krautrockové legendy Faust a přímo za dohledu Hanse Joachima Irmlera.
Nadšené ohlasy na toto 80minutové album raději než o post-rocku mluví o post-post-Krautrocku a mezi hudebními asociacemi se objevují Agitation Free, Can, Sunburned Hand of a Man, Amon Düül, a když je řeč o magii, tak se trefně připomíná magie souhry kytar a bicích na desce Daydream Nation od Sonic Youth. V jejich arzenálu najdete taky veškerý „šrot“ současného revivalistického zvuku: vintage syntezátory, perkuse, elektrickou sitár, violu, varhany nebo Hammondky, diy nástroje a pedály, modulované vokály atd. Při poslechu Chi´en na tohle všechno ale ani nemyslíte, Qa´a pro každou skladbu nacházejí vlastní časový vesmír s vlastními zákony dynamiky a s vlastním průběhem „hypnózy“ (od minimalistické Time Is Key po expresivní She Provides), takže vy se musíte soustředit hlavně na to, jak ustát elastickou, míst až free-rockově šílenou souhru na celé ploše alba. To je vlastně i největší důvod, proč jejich hudbu zažít živě: pokud to, co se podílí na uchvacujících vlnách desky, je zčásti i geniálně zkrocená improvizace, pak koncert bude naprostou lahůdkou pro milovníky živých experimentů…
Na úvod vystoupí Soxol, člen několika českobudějovických formací – s baskytarou, looperem, mp3 přehrávačem a s neomylnou intuicí, jak z téměř ničeho vykouzlit opravdu působivou a pohlcující zvukovou hmotu.
DOWNLOAD
Qa´a – Chi´en (2009) - http://www.magiaroja.net/magia-roja
ODKAZY, POSLECH
http://www.myspace.com/houseofqaa
http://www.myspace.com/lamagiaroja
http://myspace.com/soxol
SALEM --- 8:34:23 25.10.2010
International Harvester - Sov Gott Rose-Marie (Love Records, 1969)

[http://img229.imageshack.us/img229/5832/r20014121258289011.jpg]
Indeed, the members of Parson Sound were playing krautrock before krautrock
was invented, and mixing into their own pastoral/communal Swedish roots a
free jazz ethos, the droning minimalism coming out of late 1960s New York,
and Terry Riley’s new forays into loops. As their sound refined, they
renamed their band International Harvester. From that point forward they
branched out into new musical outfits, some of the musicians sticking
around, others taking part in new projects. Of all these collaborations and
versions, International Harvester’s Sov Gott-Rose Marie remains the most
fully realized true LP.

international harvester - 1969 - sov gott rose-marie.zip
international harvester - 1969 - sov gott rose-marie.zip
http://www.mediafire.com/?ktmnwdgioy0
ORLOCK --- 14:12:36 24.10.2010
Hallogallo 2010 - Blinkgürtel / Drone Schlager [7", 2010]

[http://vampireblues.files.wordpress.com/2010/08/hallogallo-7-inch-cover.jpg?w=500&h=494]

"The debut record (and download) by Micheal Rother (NEU!, Kraftwerk, Harmonia), Steve Shelley and Aaron Mullan (Tall Firs, Glass Rock) is also the premier release on Steve’s new Vampire Blues record label. The single features two new exclusive instrumentals recorded at SY’s Hoboken, NJ studio in September 2008."

dwnld


KILL77 --- 16:54:53 13.10.2010
Neu! – Box Set (2010)
MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service
http://www.megaupload.com/?d=CRA28A70
NEU!
NEU! 2
NEU! ´75
NEU! ´86 (previously unreleased)
NEU! ´72 non-public test (previously unreleased maxi-single)
NALLE --- 14:25:53 13.10.2010
[http://www.plong.com/MusicCatalog%5CS%5CSubway%20-%20Subway%20II%5CSubway%20-%20Subway%20II.jpg]

Subway - II (2009)

2009 debut album from the British duo (Michael Kirkman and Alan James). Subway II is a startling cosmic marriage of influences: German Electronic Rock music from the 1970s, '80s Detroit science fiction Techno and a hint of Italian and European Disco. Subway II was recorded at home in East London using a plethora of analog equipment and techniques that enabled them to create sound reflecting cityscapes such as Berlin, Dussseldorf, Detroit and Paris whilst at the same time creating a contemporary musical commentary of London in 2009. This album is a cosmic progression of post-Dance music, focused more on meditative thought and space than one made for the dancefloor, yet still encompassing the rhythm and constant beat at the heart. Soul Jazz.

Subway II.zip
http://www.mediafire.com/?ntt2wzdvtlm
NALLE --- 14:23:23 13.10.2010
[http://www.roadburn.com/wp-content/uploads/2010/06/Gnod-Drop-Out-With-White-Hills-II.jpg]

Gnod & White Hills – Gnod Drop Out With White Hills II (2010)

‘Gnod Drop Out with White Hills II’ is the first official collaboration between two of the most colossal cosmic manglers on the planet, that of astral rejecters Gnod (Manchester) and former Rocket, now Thrill Jockey’s spacerock juggernauts White Hills (New York).
A collaborative effort from Manchester’s finest bongster’s Gnod and New York bad boyz White Hills. Both experts in the field of mongy psychedelic rock with propulsive kraut tendencies, they are the perfect match for a full on space rock assault! This is a super treat this…eight expansive, mind-blowing space jams distributed over four sides of silky wax vinyl, packaged in an insanely beautiful (and partially embossed) sleeve…what more could you ask for? Molding the best elements of psychedelic rock, electronica and shape shifting Krautrock into a viable new audio form is made incredibly easy by these guys. As usual, i don’t have the time to pick over the entire record but rest assured that this a belter of an LP. We are talking pure Neu grooves steeped heavy in marijuana smoke. Total aceness.

Gnod & White Hills - Gnod Drop Out With White Hills II (2010).rar
http://www.mediafire.com/?nmmwzoyjgzd