Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
učíme matematiku - rady, tipy, nápady
MAGGIE
[http://springcove.schoolnet.com/images/user_images/albright/math%20symbols.gif]

Rady, tipy, nápady, podněty atd. "matikářů", jak udělat tento momentálně ne příliš oblíbený školní předmět pro studenty co nejvíce zajímavým


DOUČOVÁNÍ MATEMATIKY:

MAEP - Plzeň
MAGGIE - Liberec (ZŠ, SŠ)
NEVENA - Praha a okolí (ZŠ, SŠ, VŠ)
TK_ - Praha (ZŠ, SŠ, VŠ)
FILLIPPO - Ostrava (ZŠ, SŠ)
SELATKO - Praha (SŠ, VŠ)
KEJML - Praha (ZŠ, SŠ, VŠ)
MIROSLAV - Praha (ZŠ, SŠ, VŠ)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
AIRGURU --- 21:04:38 29.3.2012
???: No to normalne vyresis zadanou diferencialni rovnici :) Akorat teda neni jasny, jakou si predstavujou tu budici silu. Bylo by docela fajn, kdyby to bylo neco jako A*sin( o * t ), pak by se to dalo i nejak normalne vyresit.

Reseni tyhle ulohy najdes v kazdy slusny vysokoskolsky ucebnici fyziky. Snazil jsem se neco vygooglit, je to sice ve wordu, ale rozebira se to docela podrobne:

Nevynucene kmity:
http://www.kfy.zcu.cz/Rusnak/otazky/netlum.kmity/netlum.kmity.pdf

Vynucene kmity jsou tam vyresene jen s tlumenim, ale kdyz pochopis to, tak dokazes ten postup provest v pripade, kdy bude ta konstanta tlumeni nulova (je to dokonce vyrazne jednodussi:) )
http://www.kfy.zcu.cz/Rusnak/otazky/nuc.kmity/nuc.kmity.pdf

A pokud ti skok z netlumenych na nucene tlumene kmity prijde moc velky, tak si jeste precti jen tak pro cvik tlumene kmity:
http://www.kfy.zcu.cz/Rusnak/otazky/tlum.kmity/tlum.kmity.pdf

Ale zakladni prerekvizita je, umet resit diferencialni rovnice a taky rozumet tomu co je derivace a dovest si pod tim vsim predstavit to zavazicko na pruzince :)
??? --- 16:31:15 29.3.2012
Ahoj všem.. Dostal jsem se k semestrální práci z matematiky a chtěl bych vás požádat o nějaká vodítka, protože nějak vůbec nemám představu co s tím, resp. tuším, ale nejsem si tím jistý a když mi tuhle práci při odevzdání kantor nevrátí k přepracování, mám z ní dvojnásobek bodů a tím pádem jistý zápočet... Pomůže mi někdo prosííím?

Zadání:
Rovnicí mx''+kx=f(x) ( ' derivace podle času) jsou popsány vynucené kmity hmoty M zavěšené na pružině tuhosti k a f(x) je budicí síla.
a) Určete časový průběh nevynucených kmitů (bez budící síly) a zjistěte jejich úhlovou rychlost ω a amlitudu (x(0)=0;x ̇(0)=1)
b) Určete tvar vynucených kmitů
c) Obě závislosti xV(t) a xN(t) vyneste do grafů a diskutujte jejich průběhy vzhledem k frekvencím a amplitudám xV(t) a xN(t) a frekvencím a amplitudám budicích sil, jestliže m = 1 a k = 0
4) Zapište obecné řešení rovnice

Dík
LITTLE_LO --- 16:59:43 23.3.2012
sháním doučování - Praha (limita, matice, integrály, derivace), pokud máte někdo zájem, čas a nervy :), prosím ozvěte se do pošty
GRIGORIJ --- 19:02:04 21.3.2012
LITTLE_LO: proste najdes intervaly na kterych y'=12x(x-4)(x+2) nemeni znamenko... koreny jsou zrejme {-2,0,4}
LITTLE_LO --- 17:29:55 21.3.2012
můžete mi prosím někdo poradit s tímhle příkladem?
f: y = 3x^4 - 8x^3 - 48x^2 mám určit intervaly monotonie, zderivovat jsem to zvládla, vytkla jsem 12, ale pak si nevim rady co s x^3 - ten zbytek se tváří jako kvadratická rovnice..prostě jak se dostat na kořeny rovnice..děkuju moc!
??? --- 11:10:18 19.3.2012
LITTLE_LO: Za málo, derivovat gon. funkce jistě zvládneš :)
LITTLE_LO --- 10:50:21 19.3.2012
???: zkusím obojí, gon. fce jsem ještě nederivovala, tak snad to zmáknu :) děkuju moc za radu! :)
??? --- 22:43:30 18.3.2012
LITTLE_LO: L'Hospitalovo pravidlo použít nemůžeš? Ušetřilo by ti to spoustu psaní: derivací z toho dostaneš (cosx+sinx)/(-cosx+sinx), což prostým dosazením zjistíš, že má limitu -1.

Pokud ne, tak musíš udělat to, co ti říká nápověda, ten zlomek vynásobit zlomkem (1-sinx-cosx)/(1-sinx-cosx), čitatel i jmenovatel roznásobit, pak s tím trochu zacvičit pomoci goniometrických vzorců a dostaneš to samé.
LITTLE_LO --- 22:08:26 18.3.2012
ahoj, snažim se proniknout do světa limit, ale dost mi to stěžujou goniometrické funkce..můžete mě prosím popostrčit?
[http://www.mojeskola.cz/Vyuka/Php/Learning/images/limi17.gif] , nápověda říká toto: "Rozšiřte jmenovatelem, upravte a odstraňte sin2x z čitatele i jmenovatele"
děkuju moc!
CIBL --- 20:45:13 17.3.2012
GIO: jestli je to stale aktualni, napis.