Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
mateřské školy
SMAGUE
Vážení přátelé, zasloužilé matky (a otcové), tato diskuze vznikla jako reakce na nedávné zkušenosti s přijímáním dítěte do školky. Nás naštěstí vzali, ale soudě podle rozčarování v řadách známých, klientek nebo jen z rozhovorů s matkami tříletých capartů někde na hřišti toto štěstí měl opravdu málokdo. Ráda bych tuto diskuzi věnovala osobním zkušenostem ať už s kontaktem s konkrétními mateřskými školkami či přímo názor na chod školky v případě, že do ní vaše dítě dochází či docházelo, v každé mi totiž bylo řečeno něco jiného a podle všeho má každá školka jiná kritéria pro přijímání dětí. Dále by mě osobně zajímal i záhadný systém jednotlivých obvodů v Praze pro výběr školky pro dítě v případě, že bylo přihlášeno na více školek atp. Tak kdyby o tom někdo něco věděl...
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ORIKA --- 22:41:45 30.3.2015
ZOFI: diky moc, starsi syn je teprve predskolak, ale do budoucna je pro me dobry vedet, ze takovy krouzek existuje a za jakych podminek :-)
ZOFI --- 22:25:58 30.3.2015
ORIKA:
Syn učí GAME MAKER (dva kroužky týdně ), a druhý kroužek je začátek programování - Karel v prvním pololetí a ve druhém pololetí Pascal. Oboje je od 9 let, záleží jak moc na to bude nadaný, může začít i o rok dřív, či později... První hodina v září je zdarma, aby děti viděli, zda je to bude bavit. Vzhledem k tomu, že hodiny začátečníků jsou rychle obsazeny, je spousta náhradníků, takže lze kroužek zaplatit až druhou, či třetí hodinu. Cena za pololetí je 600kč.
ORIKA --- 21:56:20 30.3.2015
ZOFI: ta vyuka programovani co tvuj syn uci je pro deti od kolika let?
LORAIN --- 21:51:41 30.3.2015
???: Takže taky platíte třikrát soukromou školku? U nás je to podobné. Kluci teď chodí jen na dvě dopoledne, ale od září pomažou naplno. A když si vzpomenu, že od listopadu doteď je pořád někdo z nich nemocný a budeme tudíž ještě muset platit hlídací paní, která s nimi bude doma, jímá mě už fakt hrůza.
ZOFI --- 19:46:54 30.3.2015
ZOFI:
Díky za všechna ta pluska...

Měla jsem v 6ti letech syna také dilema, zda ho dát do školy, či mu dát odklad šk.docházky, ale v Brně v PPP (na Kohoutové - doporučuji) mi řekli, že lepší bude, když zůstane ještě rok ve školce - byl citově labilní, pomalejší, některé sociální dovednosti na úrovni mladšího dítěte, neustále nemocný (záněty průdušek, cest dýchacích, laringitidy, alergie na pyly a trávy), navíc se zakoktával (navštěvoval logopeda), každou noc počurával (navštěvoval nefrologii). Na straně druhé byl nadaný sportovně i manuelně (miloval Lego, v 6ti jsme kupovali pro 10tileté), byl při činostech velmi soustředený, kreslil si různé technické obrázky - měl popsaný celý sešit, s dědou se od 4 let učil hrát šachy, zajímaly ho čísla a informace o dění ve světe... Co bylo nejhorší - odešel mu v předškolním roce táta a já vzhledem k synově časté nemocnosti, byla nucena rok po mateřské odejít z práce. Byla jsem více doma a po nemocnicích, než v práci, což v MŠ nelze. Začala jsem s ním také od 4 do 7 let jezdit na 2měsícní léčení do lázní - Jeseníků. Od 8mi let až do 15ti jezdil pak už sám každý rok na 3 týdny do léčebny se speleoterapií v Moravském krase (doporučuji). Loni absolvoval ještě Mořského Koníka od VZP - tři týdny s plnou penzí letecky u moře v Řecku (v červnu za 7000 - doporučuji).
Musím říci, že nyní, tak od svých 15ti let, je syn zdravější, než většina jeho spolužáků ve třídě. Kromě občasného několikadenního nachlazení bez teplot, ho souží jen alergické projevy v jarních a letních měsících, na ty bere léky. V 5 letech ho přitom lékaři pojištovny uznali jako "dlouhodobě zdravotně postiženého"!

Volila jsem tedy odklad školní docházky, ale bylo potřeba nahradit školu činnostmi, kde by syn zaměstnával hlavu, ale i tělo. Potřeboval se už vzdělávat a také být s vrstevníky, ve školce mnoho nepobyl. Už v jeho prvním roce jsem s ním absolvovala dva dvouměsíční kurzy plavání batolat, pak cvičení rodičů a dětí. Ve cvičení pokračoval i nadále, až do 7 let. Od svých 5 let na doporučení lékaře v lázních, začal chodit do ZUŠ, tehdy na flétnu, pomáhalo to k nácviku správného dýchání, zvětšení kapacity plic atd. Díky tomu jsme u syna zjistili výrazné hudební nadání. Na flétnu hrál 5 let, ale od 2. třídy ještě na kytaru a od 4.na klavír. Ve 2.třídě ho v konkurzu ve škole vybrali do brněnského dětského sboru Kampanela a ted zpívá ve sboru gymnázia. V 5ti letech začal také chodit do kroužku šachů se staršími dětmi. Zkusil si i několik sportů - fotbal, florbal, plavání, orientační běh, bohužel kvůli nemocem a alergiím je nemohl dělat dlouhodobě. Od 5ti do 10ti let chodil do kroužku hasičů, do skautu, do kroužku vědy a techniky v DDM. Do 7mi let, než šel do školy, měl každý den odpoledne nějaký vzdelávací, či sportovní kroužek. Neměli jsme doma počítač, tak od 4. třídy začal chodit do 2 kroužů programování Výpočetního centra DDM Lužánky pro děti od 10ti let (doporučuji). Už v 15ti mu zde vedení Výpočetky nabídlo výuku programování nejmladších dětí, na kterou kdysi sám chodil. Vyučuje je ve 3 kroužcích týdně.
Díky zájmovým kroužkům se syn vyvíjel i přesto, že měl odklad školní docházky. Zjistil, jaká má nadání a od 15ti ví, čím se chce jednou živit (vývojem počítačů) a jaký směr VŠ studovat (IT).

Mám dlouholeté zkušenosti jako matka, učitelka, i teta na hlídání a chtěla jsem tímto příspěvkem poradit všem, které se trápí, že dítě v předškolním věku něco neumí, nezvládá a doktoři vám říkají buhví co...Můj syn je příkladem toho, že i dítě s problémy - s papíry, že je "dlouhodobě zdravotně postižené" (dle lékařů VZP), že patří do zvláštní školy (dle neurologa) a mající odklad školní docházky (kterého nelituji), může po několika letech vývoje a správným přístupem a péči rodičů (či aspon jednoho), v pubertě patřit mezi nejzdravější a nejnadanější...
MARKYSHA --- 19:27:58 30.3.2015
TAPINA: když jsem dělala u Obvodního soudu pro Prahu 10, tak nám tam při takové té bezpečnostní přednášce řekli, že druhý únikový východ je ten, že se půjde do třetího patra a bude se skákat na Francouzskou na auta...
??? --- 17:23:44 30.3.2015
TAPINA: no naše soukromá už má teď plno (tedy, od září plno), naštěstí mi pro dvojčata drželi místo, protože to ředitelka věděla - ale musela jsem do 15. března složit rezervační zálohu!
Jenže taky tihle chtějí 7 litrů za měsíc a ostatní v té samé lokalitě 10+.
TAPINA --- 17:12:50 30.3.2015
ANNAWA: Jedině snad jestli nebyli někde v patře. Přemýšlím o tom celý den, a naše školka sice druhý vchod nemá, ale jako únikový východ může použít okna, to se normálně za plnohodnotný únikový východ považuje. Hygiena prý šla na udání. Tady teď asi bude dusno, protože za poslední roky vznikla spousta soukromých školek, které teď bojujou o děti, je jich méně a od září se pěkně soukromé školky vylidní.
ANNAWA --- 16:37:01 30.3.2015
TAPINA: ten naše školka taky nemá, tak snad to nebude vadit. Zda se mi to trochu málo na zavření.


???: a do háje. Já právě taky nechci, mimo jiné, aby byl B v malé školce nejstarší, což už by od září mohl být.
A vůbec netuším, jaké jsou šance u nás. Místo je 50, předškoláku, co byli u zapisu, 28, ovšem nikdo neví, kolik z nich využije odklad atd.
TAPINA --- 14:06:18 30.3.2015
Dneska jsem nestačila koukat, když mi jedna paní v práci mezi řečí řekla, že jim hygiena ze dne na dne zavřela soukromou školku (takže teď do září nemá, kam dát dítě), z toho důvodu, že budova nemá druhý vchod. To fakt? Nejsem si až tak jistá, jestli naše soukromá školka má dva vchody, obvykle to bývají různé komerční prostory po kde čem.