Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
mateřské školy
SMAGUE
Vážení přátelé, zasloužilé matky (a otcové), tato diskuze vznikla jako reakce na nedávné zkušenosti s přijímáním dítěte do školky. Nás naštěstí vzali, ale soudě podle rozčarování v řadách známých, klientek nebo jen z rozhovorů s matkami tříletých capartů někde na hřišti toto štěstí měl opravdu málokdo. Ráda bych tuto diskuzi věnovala osobním zkušenostem ať už s kontaktem s konkrétními mateřskými školkami či přímo názor na chod školky v případě, že do ní vaše dítě dochází či docházelo, v každé mi totiž bylo řečeno něco jiného a podle všeho má každá školka jiná kritéria pro přijímání dětí. Dále by mě osobně zajímal i záhadný systém jednotlivých obvodů v Praze pro výběr školky pro dítě v případě, že bylo přihlášeno na více školek atp. Tak kdyby o tom někdo něco věděl...
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EUCHENIE --- 11:42:28 13.9.2017
informace k domoškolko

Další dotaz, také hodně frekventovaný - mohu i teď v průběhu roku přejít v rámci poviné předškolky do individuálního vzděláváí? Ano, můžete!
A můžete i sdílet, protože hodně rodičů, toto neví, jak jsem zjistila.....

dotaz:
Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o radu.
Mám syna, 5 let, na kterého se vztahuje nyní první rok povinné předškolní docházky.

Byli jsme v květnu u zápisu, je řádně zapsán do školky. Nicméně už u zápisu jsme s MŠ řešili, že do školky bude chodit jen občas. Bydlíme střídavě na dvou místech, navíc v listopadu máme na 3 měsíce odjíždět do zahraničí. Ve školce říkali, že to nebude problém, že mu akorát neúčast budu omlouvat, a když budeme déle pryč, tak ho přezkouší. Ptala jsem se jich i na individuální plán, řekli mi, ať si vyberu co je pro mne lepší, protože když bude mít individuální, tak nebude do školky naopak moct přijít vůbec, a to mi zase přišlo škoda, kvůli kontaktu s vrstevníky.

Bohužel mi právě volala paní ředitelka, že je prý dle zákona vše jinak, že není jiná možnost než aby dítě do školky každodenně chodilo. Žádala jsem ji teda o možnost přechodu na individuální vzdělávání, ale prý to ze zákona není možné.

Jaké mám v tuhle chvíli možnosti?
Mockrát děkuji za pomoc a radu,
Přeji pěkný den,
Jana

odpověď:
Dobrý den,
je to možné kdykoliv. O nic nežádáte ale tuto skutečnost ředitelce školky pouze oznamujete.
Zákon staovuje, že pokud víte, že se dítě bude vzdělávat idividuálně převážnou část roku, musíte toto oznámit 3 měsíce před započetím předškolní docházky. Pokud se ale rozhodnete v průběhu roku, můžete zůstat doma ode dne oznámení řediteli školky. Přikládám úplné znění zákona, kde si toto můžete přečíst, abyste byla informovaná při komunikaci s ředitelkou mš.

§ 34b
Individuální vzdělávání dítěte

(1) Zákonný zástupce dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné, může pro dítě v odůvodněných případech zvolit, že bude individuálně vzděláváno. Má-li být dítě individuálně vzděláváno převážnou část školního roku, je zákonný zástupce dítěte povinen toto oznámení učinit nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku. V průběhu školního roku lze plnit povinnost individuálního předškolního vzdělávání nejdříve ode dne, kdy bylo oznámení o individuálním vzdělávání dítěte doručeno řediteli mateřské školy, kam bylo dítě přijato k předškolnímu vzdělávání.

(2) Oznámení zákonného zástupce o individuálním vzdělávání dítěte musí obsahovat

a) jméno, popřípadě jména, a příjmení, rodné číslo a místo trvalého pobytu dítěte, v případě cizince místo pobytu dítěte,

b) uvedení období, ve kterém má být dítě individuálně vzděláváno,

c) důvody pro individuální vzdělávání dítěte.

Doporučuji pečlivě pročíst info u nás na stránkách www.ucitneboneucit.cz kde je postup na to jak oznámit IV a to včetně formuláře a vzoru k vyplnění a jak jej předat ředitelce školky.

Ještě upozorňuji, že individuální plán je něco jiného než individuální vzdělávání. Individuální vzdělávání je to, co vy teď potřebujete.

Ať se daří!
Za Učit nebo neučit Stáňa

#dotazpovinnepredskolnivzdelavani3
#ucitneboneucit #povinnepredskolnivzdelavani #povinnypredskolnirok
SOLEI --- 20:51:57 6.9.2017
Já občas chválím i u "samozřejmých" věcí. Je to trochu pro radost a trochu taky davam na vědomí, že vidím a registruji.
KAMPA --- 15:44:23 6.9.2017
LORAIN: ja chvalim, kdyz se maly neco podari , kdyz je to nejaka vec, co uz umi, tak to prechazim, ale urcite je pozitivni reakce na um ditete velice dulezita, posiluje sebevedomi. doporucuju. i kdyz jsi to treba tak nemela a nemas to zazity /napr./, tak te ujistuju, ze to ma svy velky plody. :)
LORAIN --- 22:40:19 5.9.2017
TAPINA: Ty jsi úžasná! Že jsi schopná ho takto ocenit!
Nevím, jak to máte vy, ale já rozhodně chválím málo. Vše pozitivní beru za samozřejmost a negativní kritizuju :-( Blbé nastavení, ale táák těžko se to mění.
TAPINA --- 12:04:27 5.9.2017
TAPINA: Vzpomněl si, mám úžasné dítě (já bych samozřejmě prolítla kolem) :o)
TAPINA --- 1:48:43 5.9.2017
GLOBALISTA: My to učitelkám vůbec nehlásíme, jenom píšeme/označujeme.
MONI --- 0:26:23 5.9.2017
GLOBALISTA: Nejde jen o odchod dítěte, ale i o to kolik má hospodářka nachystat postýlek a kolik balíčků svačinek s sebou. U nás funguje ta tabulka s magnety, děti si to obsluhují víceméně samy :-)
GLOBALISTA --- 23:54:55 4.9.2017
Ne asi, skutečně tam těch zápisů bylo méně jak deset.
GLOBALISTA --- 23:54:03 4.9.2017
U nás si odchody dětí učitelky vážně pamatují. Odchod po o se má zapisovat do sešitu, loni v něm bylo celkem asi do deseti zápisů, poslední v říjnu.
TAPINA --- 17:17:56 4.9.2017
Takže předškoláci mají naprosto opačný systém značení odchodu po obědě, než měli dosud ve smíšené třídě. Zatímco dva roky jsme psali, kdo půjde po o, teď máme cvakat smajlíky na magnetu těm, co budou ve školce spát. Pevně doufám, že si na to hrdý předškolák bude myslet sám, protože já to teda v hlavě neudržím :D