Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Romipen * cesta k romské duši *
KATUSA
Toto nemá být diskuse typu "prostě řekněte, co si myslíte", ale pokud možno vážný dialog mezi těmi, kdo se romstvím SKUTEČNĚ CHTĚJÍ zabývat. Například i proto, abychom nacházeli opravdové možnosti, jak je možné s romy soužít, ve vzájemné úctě a souladu. Veškeré zbrklé slovní průjmy a slovní masturbace samozvaných mravokárců nechť hledají své uplatnění jinde. (viz. odkazy na nástěnce)

Latcho Drom - část východní Slovensko
Jarko Jovanovič Opre Roma a text
slovník romštiny

"Jestliže se chováme k lidem podle toho, jací jsou, škodíme jim. Jestliže se k nim chováme podle toho, jací by mohli být, pomáháme jim dosáhnout na jejich limity." J.W.Goethe


[http://www.globalvoicesonline.org/wp-content/uploads/2007/01/600px-roma_flagsvg.jpg]

Kdo by se chtěl podílet na tvorbě nástěnky, právech a povinnostech :) majitele diskuse atp., napište mi do pošty, budu jenom ráda.

Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
S_TEJK --- 12:42:08 18.6.2017
17 Jun 2017 MF DNES David Zábranský

Romské otázky z Broumovska

Jsem teď na dva měsíce v Broumově a chtě nechtě se kvůli tomu musím ve vzpomínkách vracet k době, kdy jsem jako čerstvý absolvent právnické fakulty pracoval hned v několika neziskových organizacích na pomoc Romům. V Broumově jsou čtvrti, o kterých by moji bývalí kolegové bez uzardění řekli, že to jsou ghetta.
Ve skutečnosti to je vždy pár ulic, spíše pár domů „po Němcích“, jak se eufemisticky říkalo v naší rodině, která také tak trochu přiložila ruku k věcem, které v Česku zůstaly po našich odsunutých spoluobčanech.

Ačkoli moje rodina se toho hrabání účastnila opravdu jen v malém; naši jihočeskou kořist by šlo celou vyskládat do jednoho fochu příborníku, však to taky byly především skleničky. Rodinné stříbrné příbory pak, pokud vím, pocházejí z nějakého hotelu v Mariánských Lázních, kde byly postupně nakradeny mým pradědečkem ještě před válkou a před odsunem, lžička po lžičce, dokud nevytvořily celý servis.
V tomhle případě nešlo o hromadný odsun a přísun, tohle byly čistě individuální záležitosti. Je ale víc než pravděpodobné, že i v tomto případě se pradědeček levicově hojil na Němcích.

Na místních Romech mě udivilo především to, jak málo se jejich věc za posledních řekněme patnáct let pohnula. Tuším, že někdo dál romskou otázku řeší, nějaké další nevládní organizace, možná i ty, co kdysi byly „moje“, ale už s tím dávno nemám nic společného.

Je to pro mne minulost, dosti podivná minulost, když se tak dívám na místní broumovská ghetta a říkám si při tom, zda jsem tehdy vůbec žil, když za mnou nic nezůstalo a když ta romská otázka stále zůstává otevřená, a podle mě navíc docela klidně otevřená.
Nebo se někde něco děje? Zuří někde někdo? Protestuje? Nebo se někde něco lepší? … Ptám se docela upřímně, nevím o tom už vůbec nic.

Ale k řešení mohu přispět, pokud se o to tedy ještě někdo zajímá. Jsou to všechno velice komplikované otázky, ano, ale tak třeba… Ten pes mě z toho kola strhávat nemusel. Jasně, mohlo se to stát každému, že nechá otevřená vrata u rozbořeného statku, podél kterého vede cyklostezka, a psa třeba jednou výjimečně chytil rapl, že se rozeběhl zrovna za mým křehkým skládacím kolem.

Samozřejmě jsem natolik inteligentní, abych chápal, že musím z hlavy vypudit jakoukoli souvislost mezi tím psem, svým vztekem a romskou národností. Nejsem padlý na hlavu. Ale mohl jsem být. Stejně tak nechápu, proč je zdejší Broumovský klášter tak krásně opravený ze všech stran kromě té, která hledí dolů do „podzámčí“, kde je shodou okolností jedno z těch romských ghett. Co na druhou stranu chápu, je fakt, že to na zdejší Romy nemůže působit dobře a že jsou to přesně signály, jako je tento, co v Romech vyvolává skepsi.

Možná o tom nikdo neví, že si takto vzájemně ubližujeme. Možná se skutečně fasáda na té jedné straně kláštera opravuje mnohem hůře, možná na ni nezbyly peníze, a zdejší Romové si toho rozdílu mezi opravenou a neopravenou fasádou navíc možná ani nevšimnou.
Ale co naše a jejich podvědomí? Co naše a jejich senzory na náznaky? Ty jsou všechny bez rozdílu velmi vyspělé!

No a pak ta rychlost, se kterou se skrze zdejší ghetta prohánějí řidiči z Broumova i odjinud. Chodím po jedné z těch tras denně a říkám si, jestli by mi taky po čase nezačalo lézt na mozek, pokud by řidiči v mé ulici jezdili stovkou, když tam je padesátka. A pak se taky ptám, jestli tím důvodem, proč skrze romskou ulici jezdí řidiči tak rychle, není třeba fakt, že ta ulici je hodně neupravená, za což může asi město nebo bůhvíkdo.
V krásně načančané bavorské vesnici si oproti tomu nikdo jet rychle nedovolí, to vím docela jistě, ať by to byl sebevětší gauner, protože v tomhle případě člověka v jeho automobilovém rozletu brzdí něco nevědomého, něco jen těžce zbadatelného a zachytitelného. Nakonec, říkám si, vinu asi nenese nikdo a všichni, nebo naše podvědomí.

V každém případě ale: zpomalit auta a opravit tu fasádu. To by do začátku mohlo pomoct. Třeba se pak ti zdejší Romové jednou „chytí“.
MARTA_KLOFACOVA --- 16:49:44 13.6.2017
knihovna Romafuturismo a tranzit.cz vás zvou na debatu

Romafuturismus

v pátek 16. 6. od 19:00, v tranzitdisplay, Dittrichova 9, Praha 2

hosté:
Ytasha L. Womack (filmařka a spisovatelka; skype příspěvek)
P.A.T (rapper)
Eva Danišová (spisovatelka)
Michal Mižigár (romista)
Jan Čonka (gipsy.sk)

moderuje: Edita Stejskalová

https://www.facebook.com/events/1580206278676906/?fref=ts
MARTA_KLOFACOVA --- 0:26:41 10.6.2017
So 10/06
21:30
Nákladové nádráží Žižkov
Film s živou hudbou: Čarovné oči & The Harmonic Play
Režie → Václav Kubásek
1923 / 98 minut
Snímek režiséra Václava Kubáska z roku 1923 vypráví příběh romské dívky, která pro lásku opustila rodný kraj a s manželem statkářem začala žít v Praze. Její touha po svobodném životě vzrůstá, jiný styl života ji vyčerpává a touží po domově...
Film, který obsahuje nejstarší dochované záběry Romů u nás, doprovodí romská kapela The Harmonic Play (Milan Horváth - housle, Radek Čonka - piano, Pavel Dirda - piano, Julius Kliment - baskytara, Josef Propper - kytara), která hudbu nastudovala přímo pro snímek Čarovné oči.

Vstup: 100,-, v předprodeji na Goout, v den konání na místě.
https://www.facebook.com/events/221327595042303/?fref=ts
S_TEJK --- 15:45:09 29.5.2017
Agentky změny | | A2 – zvíře nikdy nespí
https://www.advojka.cz/archiv/2017/11/agentky-zmeny
S_TEJK --- 5:31:18 26.5.2017
Zdeněk ‏ @iKoudy
Má-li daň z cigaret odradit lidi od kouření a daň z alkoholu od pití, tak daň ze mzdy plně pochopili jenom cikáni....

Zdeněk on Twitter: "Má-li daň z cigaret odradit lidi od kouření a daň z alkoholu od pití, tak daň ze mzdy plně pochopili jenom cikáni...."
https://twitter.com/iKoudy/status/867632564999262208
MARTA_KLOFACOVA --- 11:49:18 16.5.2017
Povstání Romů v Osvětimi 1944. 16. květen jako Den romského odboje - Romea.cz
http://www.romea.cz/...ijene-dejiny-povstani-romu-v-osvetimi-1944-16-kveten-jako-den-romskeho-odboje

V koncentračním táboře Osvětim došlo 16. května 1944 k něčemu naprosto mimořádnému – proti příslušníkům SS se vzbouřili Romové věznění v tzv. Cikánském táboře. Tato událost je v Česku stále téměř neznámá, přestože se k ní váže celosvětově stále populárnější Den romského odboje. Co se v Osvětimi 16. května stalo?
??? --- 21:19:47 15.5.2017
Fotoreport: Uctění památky romských obětí holocaustu | A2larm
http://a2larm.cz/2017/05/fotoreport-ucteni-pamatky-romskych-obeti-holocaustu/
S_TEJK --- 7:34:59 2.5.2017
Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny - Deník.cz
http://www.denik.cz/...itel-neunesl-hajlovani-romskeho-zaka-ted-ma-obavy-z-jeho-rodiny-20170428.html
S_TEJK --- 11:04:24 30.4.2017
Zbyněk Žitný‏ @KennyBz1
Nejdůležitější text o integraci Romů, jaký jsem v posledních letech četl. Řekněte rodičům, že zápis do MŠ je teď.

Aneta Suchá: Povinný předškolní ročník znamená šanci pro novou generaci Romů - Deník Referendum
http://denikreferendum.cz/...k/25148-povinny-predskolni-rocnik-znamena-sanci-pro-novou-generaci-romu