Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Romipen * cesta k romské duši *
KATUSA
Toto nemá být diskuse typu "prostě řekněte, co si myslíte", ale pokud možno vážný dialog mezi těmi, kdo se romstvím SKUTEČNĚ CHTĚJÍ zabývat. Například i proto, abychom nacházeli opravdové možnosti, jak je možné s romy soužít, ve vzájemné úctě a souladu. Veškeré zbrklé slovní průjmy a slovní masturbace samozvaných mravokárců nechť hledají své uplatnění jinde. (viz. odkazy na nástěnce)

Latcho Drom - část východní Slovensko
Jarko Jovanovič Opre Roma
slovník romštiny

"Jestliže se chováme k lidem podle toho, jací jsou, škodíme jim. Jestliže se k nim chováme podle toho, jací by mohli být, pomáháme jim dosáhnout na jejich limity." J.W.Goethe


[http://www.globalvoicesonline.org/wp-content/uploads/2007/01/600px-roma_flagsvg.jpg]

Kdo by se chtěl podílet na tvorbě nástěnky, právech a povinnostech :) majitele diskuse atp., napište mi do pošty, budu jenom ráda.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
S_TEJK --- 9:01:21 22.6.2018
Profesní asociace sociálních pracovníků vyzývají Ústí nad Labem, aby nezneužívalo sociální práci k šikaně chudých
Profesní asociace sociálních pracovníků vyzývají Ústí nad Labem, aby nezneužívalo sociální práci k šikaně chudých - Romea.cz
http://www.romea.cz/...d-labem-aby-nezneuzivalo-socialni-praci-k-sikane-chudych#.WyemhD-wv4Y.twitter
??? --- 11:15:00 14.6.2018
Skokan (2017) | ČSFD.cz
https://www.csfd.cz/film/433869-skokan/prehled/

Skokan 2017 CZ komedie 720p.avi 1.79 GB | eDisk.cz
https://www.edisk.cz/stahni/24946/skokan__2017.avi_1.79GB.html/

- mam slabost pro klaudii. ale bijak je to stejne dobrej. zij pritomnosti ! :-)
MARTA_KLOFACOVA --- 11:50:39 7.6.2018
Romani rap artistka Natasha - Radio Romano | Sveriges Radio
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=2122&artikel=6971470
MARTA_KLOFACOVA --- 11:12:45 6.6.2018
https://www.facebook.com/events/1064769036994736/

Nucené sterilizace romských žen v českém (československém) a evropském kontextu: minulost a současnost - Romani Histories
http://www.romanihistories.usd.cas.cz/...f-roma-women-in-the-czechoslovak-contexts-past-and-present/

Veřejná diskuse se zaměří na analýzu politiky nucených sterilizací romských žen v České (Československé) republice v kontextu eugeniky a sociálního státu.

Mezi pozvanými hosty jsou badatelé zabývající se nucenou sterilizací romských žen v komunistickém Československu i akademici, kteří se diskriminačními praktikami vůči romským ženám věnují v celoevropském měřítku a s důrazem na současnou situaci. Dalším důležitým tématem diskuse budou kompenzace obětem, proto jsme k účasti pozvali i zástupce lobbistických skupin a obětí.

Potvrzení účastníci veřejné diskuse: Gwendolyn Albert, Celia Donert, Elena Gorolová a Angéla Kóczé.

Moderátor: Jan Grill

Simultánní tlumočení do češtiny/angličtiny zajištěno.

Debatu organizuje: Pražské fórum pro romské dějiny při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, Seminář romistiky, Katedra středoevropských studií, Filozofická fakulty UK

Za finanční podpory: Strategie AV21, Globální konflikty a lokální souvislosti, Isabel & Alfred Bader Fund, A Bader Philanthropy, Velvyslanectví USA v České republice

12.6. Knihovna VH 18:00 - 20:00
S_TEJK --- 23:05:37 3.6.2018
Dokumentární film Jenne Magno Evropa:

Projekce filmu, který srovnává zkušenosti a možnosti Romů v českých, slovenských a britských školách.
https://www.facebook.com/events/897941160410350/

Dokument Evropa: Na jakých dětech záleží? v HateFree distribuci! - HateFree Culture
https://www.hatefree.cz/blo/aktuality/2699-na-jakych-detech-zalezi-distribuce
S_TEJK --- 14:26:17 1.6.2018
Městská knihovna v Radnicích slaví 200 let. Je to nejstarší veřejná ryze česká knihovna

U jejího vzniku stál Antonín Jaroslav Puchmajer, který za podpory několika vlasteneckých nadšenců založil v roce 1818 první úředně povolenou Českou čtenářskou společnost.

Najdou se tu i originály knih od samotného Antonína Jaroslava Puchmajera, který byl spisovatelem, básníkem, překladatelem a vlasteneckým knězem. Jsou uložené v radnickém muzeu a je mezi nimi i jedna velmi kuriózní. Jmenuje se Románi Čib a je to první dílo o romském jazyce na území Čech.

„Jedná se o romskou mluvnici. Antonín Jaroslav Puchmajer během deseti týdenního pobytu mezi Romy tady na šternberském panství na Radnicku jako vůbec první Čech popsal v roce 1819 romštinu,“ uvedla vedoucí knihovny v Radnicích Alena Kratochvílová.

Městská knihovna v Radnicích slaví 200 let. Je to nejstarší veřejná ryze česká knihovna | Plzeň
https://plzen.rozhlas.cz/...ihovna-v-radnicich-slavi-200-let-je-nejstarsi-verejna-ryze-ceska-7232240
S_TEJK --- 13:07:59 30.5.2018
Mindj Panther: Romské bojovnice už nechtějí být oběti, chtějí bojovat proti útlaku. Romská armáda přichází! - Romea.cz
http://www.romea.cz/...nice-uz-nechteji-byt-obeti-chteji-bojovat-proti-utlaku-romska-armada-prichazi
MARTA_KLOFACOVA --- 11:13:11 30.5.2018
https://www.facebook.com/..._ref=ARQ3vHg8L--XkJtpTL4Kan-UK5AAz-z_2slTjQM1hzVevuebMDVPaSpT8aGj_ncsV9w

Brněnský veřejný prostor je plný soch mužů, zvířat a podivuhodných předmětů – dokonce i razítko nebo žárovka v něm má sochu. Skutečně se ženy na vzmachu našeho města nebo jeho pověsti za hranicemi Moravy nijak nepodílely?

A co třeba EMÍLIE (ELINA) MACHÁLKOVÁ? Mimořádně talentovaná zpěvačka z významného romského rodu Holomků, přeživší holokaustu a dlouholetá spolupracovnice Muzea romské kultury, která zasvětila svůj život vzdělávání romské i majoritní společnosti, by si připomínku v místě svého bydliště určitě zasloužila.

Životní osud další z našich hrdinek vám představí její ambasadorka – ředitelka Muzeum romské kultury Jana Horváthová . Více se dozvíte v rámci pásma Meeting Brno ženám 30. a 31. května 2018 v Divadlo Husa na provázku. Těšíme se na viděnou!
MARTA_KLOFACOVA --- 12:06:17 29.5.2018
I first heard about Mindj Panther, two Roma sisters and actresses who act, rap, and make political art interventions, in 2014, during a trip to Vienna where I was performing. I was about to create my Roma feminist theatre company Giuvlipen in Bucharest, Romania and I was amazed to discover that something similar already existed in Austria. Maybe this was a time when we, the new generation of Roma actresses from Europe, felt a deep need to find a place for our own art; to invent a new type of theatre where we can explore our identity and discuss the political situation of Roma in Europe.

Mindj Panther and Telling Stories of Resistance, Not Victimhood | HowlRound Theatre Commons
Mindj Panther and Telling Stories of Resistance, Not Victimhood | HowlRound Theatre Commons
http://howlround.com/mindj-panther-and-telling-stories-of-resistance-not-victimhood
MARTA_KLOFACOVA --- 10:36:03 28.5.2018
Konexe FB

Od pátku pracujeme na dvou ubytovnách v Ústí nad Labem, které ukončí svou činnost k 30.6.2018. O bydlení přijde kolem 230 lidí. Velkou část tvoří děti, respektive chudé rodiny s dětmi. Odhadujeme že dětí je na ubytovnách kolem 160. Na ubytovnách také bydlí invalidní i starobní důchodci. Většina obyvatel jsou Romové, což jim díky masivní diskriminaci, téměř nedovoluje pronajmout si v Ústí nad Labem byt na volném trhu. Obyvatelé ubytoven mají trvalé bydliště v ÚStí nad Labem (právě na oněch ubytovnách).

V pátek a v sobotu jsme metodami komunitní práce a empowermentu působili na ubytovně v Klíšské ulici. Po pátečním úvodním sezení, tam proběhla sobotní "bojová" porada všech obyvatel. Vybrali si mezi sebou mluvčí, vznikl krizový plán na následující týden.

V neděli proběhlo úvodní setkání s obyvateli ubytovny Modrá. "Bojová" porada tam proběhne v úterý večer. Na středu, či čtvrtek večer, plánujeme společnou schůzi obyvatel obou ubytoven, aby koordinovali svůj další postup vůči městu a odpovědným institucím.

Statutární město Ústí nad Labem - Magistrát města Ústí nad Labem se rozhodl svým občanům v nouzi reálně nepomoci, jeho údajná pomoc má spočívat v poskytnutí blíže nespecifikovaného "poradenství" a v tom, že čerstvým bezdomovcům, předá seznam s kontakty na ubytovny mimo Ústí nad Labem.

Domníváme se, že z hlediska dobrých mravů, mravních principů, společenské solidarity, demokratických a ústavních principů, má Ústí nad labem povinnost pomoci svým občanům v nouzi a krizové situaci. Obzvláště, jedná-li se o rodiny s malými dětmi, zdravotně handicapované, nebo seniory. I když jsou to Romové. Pokusíme se společně na město vyvinout mediální a občanský tlak, aby změnilo své chování a svým občanům v nouzi skutečně a reálně pomohlo.

Krizová situace ztráty bydlenívyvolává mezi lidmi na ubytovnách stavy beznaděje a deprese. Jdou pod obrovským tlakem. Tato atmosféra se přenáší na děti. Abychom je zabavili a zpříjemnili jim těžké dny, rozhodli jsme se pro vystěhovávané děti v sobotu 2.6. uspořádat společně s AMARE Předlice uspořádat dětský den. Sháníme na tuto akci dobrovolníky a dobrovolnice, kteří nám pomohou.

Současný konec dvou ubytoven, které stojí v nedávno vyhlášených "bezdávkových zónách" a 230 lidí bez domova, vnímáme jako pouhý začátek obří bytové krize, která se blíží v Ústí nad Labem. Chceme zabránit situaci, kdy v polích za městem vyrostou plechové chatrče a igelitové slumy, jak to známe například z Jižní Ameriky, či chudých částí Balkánu.

Výhledově v Ústí nad Labem plánujeme uspořádat demonstraci chudých a přemýšlivých lidí, proti nedávno zveřejněnému šílenému nápadu současného bydlení města, vyhlásit celé území Ústí nad Labem za sociálně vyloučenou lokalitu, ghetto.

Ilustrační foto: vystěhovávaná ubytovna CPI v Čelakovského ulici v Ústí nad Labem, zima 2012/13