Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Filosofie existence - Existencialismus
JACOB
Existentialism is a term that has been applied to the work of a group of nineteenth and twentieth century philosophers who, despite doctrinal differences, shared the belief that philosophical thinking begins with the human subject — not merely the thinking subject, but the acting, feeling, living human individual. In existentialism, the individual's starting point is characterized by what has been called "the existential attitude," or a sense of disorientation and confusion in the face of an apparently meaningless or absurd world. Many existentialists have also regarded traditional systematic or academic philosophy, in both style and content, as too abstract and remote from concrete human experience.

Existentialism emerged as a movement in twentieth-century literature and philosophy, foreshadowed most notably by nineteenth-century philosophers Søren Kierkegaard and Friedrich Nietzsche, though it had forerunners in earlier centuries. Fyodor Dostoevsky and Franz Kafka also described existential themes in their literary works.

Other notable philosophers of existence may follow as such: Albert Camus, Jean-Paul Sartre, Gabriel Marcel, Maurice Merleau-Ponty.

Major concepts

* 5.1 A focus on concrete existence
* 5.2 Existence precedes essence
* 5.3 Angst
* 5.4 Freedom
* 5.5 Facticity
* 5.6 Authenticity and inauthenticity
* 5.7 The Other and The Look
* 5.8 Reason
* 5.9 The Absurd


Jazyk klubu je cestina - hlavicka je v anglictine spise z pohodlnosti :)
Klub by mel reflektovat filosofii, myslenky a pocity filosofu existence, a to i tech, kteri se k filosofum rozhodne nechteli radit (Camus napr.). Ukolem tohoto klubu neni vymyslet nic noveho, spise si polozit otazku, zda a jak je tento myslenkovy proud sto schopny oslovit cloveka a jeho zivot.


Nejaka literatura k nalezeni na http://x.anise.cz/ebook/
Pokud mate nejakou knihu ci autora v elektronicke podobe, ktery spada do tematu a neni zde vylistovan, prosim podelte se (me do posty, pridam to tam)
A prosim, knihy pouze v cestine, pripadne v originalnim jazyce. Cist Nietzscheho v anglictine myslim neni uplne nutne ;)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MAFTIK --- 15:09:23 22.10.2013
STAROJDA: Já od Šestova četl celkem 4 knihy. Nejdůležitější a nejlepší je určitě hlavní dílo Athény a Jeruzalém. Je ale pravda, že Šestov se hrozně opakuje. Jinak co se týče mne osobně a existencialismu, je to se mnou asi takto.
A jinak, nedávno jsem si také s velkou chutí přečetl doktorskou práci Martina Jabůrka o meontologické svobodě u N. Berďajeva. Velmi doporučuji! Je ke stažení na webu.
STAROJDA --- 14:53:37 22.10.2013
MAFTIK: mě doslova uchvátil svým ruským patosem. Ten mi umožnil pochopit duši existencialisty, ikdyž sám jsem spíš na druhé straně spektra (což není zas tak daleko :)). Takže ho mám teď v knihovně, ač si to znovu asi už nepřečtu (při druhém čtení jsem skončil v půlce). Je to podle mě úctyhodný článek moderní filosofické domácí knihovničky ;)
MAFTIK --- 14:29:57 22.10.2013
A když už jsme u toho Kierkegaarda ...

Jinak book, škoda že to tu moc nežije a že jsem to tu neobjevil dřív ...
MAFTIK --- 14:27:11 22.10.2013
STAROJDA: Tak Šestova mohu opravdu jen doporučit. Svého času jsem jej četl s velkým nadšením
??? --- 16:28:09 29.6.2013
LOBOOMF: Díky, stačí.
LOBOOMF --- 14:39:01 26.6.2013
tady je kdyžtak odkaz na stránku

dynamin / onomasia kata dynamin - "naming by function", relative system of note names in ancient Greek music
http://www.tonalsoft.com/enc/d/dynamin.aspx
LOBOOMF --- 14:37:49 26.6.2013
(Greek: "naming by function")
[John Chalmers, Divisions of the Tetrachord]
Relative system of note names, varies with the mode, or key (Tonos), but not genus, same as the Onomasia kata Thesin in the Dorian tonos.

nebo to chceš přeložit?
??? --- 20:17:17 25.6.2013
Nevíte někdo prosím, co znamená u Kierkegaarda Kata dynamin? Souvisí to s "já" ale co přesně to označuje? Díky
STAROJDA --- 10:49:24 1.12.2012
A jeste doplnim - Kirkegaarda jsem vzdycky chtel poznat, ale po Bazni a chveni jsem citil ze se s nim nejak myjim. Az pozdeji jsem zjistil, ze zejsem existencialista. K tomu abych si toto ujasnil me hodne pomohla kniha od ruskeho existencialisty Šestova (Kirkegaard a existencialni filosofie).

http://search.mlp.cz/?lang=cs&action=sTitul&key=64686
STAROJDA --- 10:44:02 1.12.2012
???: Popravde jsem od nej cetl jedinou knihu, ale podle me je na zacatek dobra - Bázeň a chvění. Autobiograficke a hodne intimni dilo.