Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ortodoncie-zubaři_ implantologie, bělení, rovnátka, hygiena - péče o zuby
CELULITIDA
Ortodoncie- implantologie, bělení, rovnátka, hygiena - péče o zuby

[http://www.ortodoncie-rovnatka.cz/media/foto/retence.jpg]

Zkušenosti, rady, doporučení, ...

Na nástěnce bych ráda udělala něco ve smyslu reference na jednotlivá Stomatologická a ortodontická centra. Proto prosím, máte-li nějakou zkušenost napište: Název centra, město, zákrok který jste podstoupili, cena, klady, zápory, jiné..
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DR_RIC --- 16:43:05 23.9.2011
PANTHERA: Nejen ja, ale i spousta mych kolegu vidi vytvorenim guidelines prave ono stanoveni co je a co neni lege artis postup. Protoze co si budeme nalhavat, ve skole se uci lege artis postupy mnohdy starsi nez je vek vyucujiciho a v soucasne medicine jiz spousta veci neplati. Svetlou vyjimkou je LF UK HK, ale ani tam to neni zadny holywood. Bohuzel to co je v CR stanoveno jako lege artis je casto znacne sporne. (zkuste se hadat s reviznim lekarem kterekoli ZP) :-( Kazdopadne s Vasim prispevkem plne souhlasim.
PANTHERA --- 15:46:09 23.9.2011
DR_RIC: Co se doporučených postupů týče, špatně jsem se vyjádřila. Guidlines neexistují a není to dobře. Měla jsem spíše na mysli to, že by každý lékař, který prošel vzdělávacím systémem a dostojí svému závazku vzdělávat se průběžně i nadále, měl vědět, jaký je lege artis postup zhotovení té které výplně. V ostatních věcech, jako přesných kalkulacích a časech mám nepochybně mezery. To uznávám :-)
DR_RIC --- 23:10:26 21.9.2011
PANTHERA: Jeste posledni vec zaverem. Opakuji, ze jsem netvrdil, ze za 20 minut nelze zhotovit kvalitni vypln. Ale ze mi do toho nesedi ta cena, coz byla moje priparni odpoved na prvni otazku tohoto tematu. Souhlasim s Vami, ze zrucny ... za 40 minut dve jednoduche kavity zvladne, pak ale je vypln rekneme 1. tridy jednoploskova a k tomu mi nesedi ten doplatek. Uz si rozumime? Takze je bud natazena cena nebo nekvalitni prace. Oboji nelze mit. A na Vasi otazku: Ano ceny jsou kalkulovane v prumeru, ale zaroven pristupuji ke kazdemu klientovi individualne. Tj na osetreni je vymezen urcity cas, podle predpokladaneho vykonu a tomu odpovida i rozpocet, ktery se dohodne oboustranne predem. Paklize nastanou Komplikace a zmeni se cas osetreni, ruku v ruce s tim jde i zmena vykonu. Z kavity 1 tridy je kavity jinych trid a v tu chvili se meni i cena. I s timto je pacient srozumen predem. Jsou to vyjimecne pripady, ale stavaji se. Krasnou noc a zarivy usmev na kazdy den preji :-)
DR_RIC --- 22:58:42 21.9.2011
PANTHERA: Predpokladam, ze jste z oboru. V tom pripade byste mel/a vedet:
1. NEexistuji doporucene postupy na zhotoveni cehokoli. Prave na toto tema se mezi zubari jedna a v blizke dobe se standardy teprve tvorit budou.
2. Existuji normy pro cas a jsou dokonce zakonem stanovene. Podle techto casovych kalkulaci zdravotni pojistovny stanovily platby na vykony.
Pokud tyto veci mate popletene, nepiste zde o mystifikacich. Zaroven vidim ze je marne Vam s temito zaklady vysvetlovat cenove kalkulace, ktere ostatne nejsou soucasti teto diskuze. Jedine snad, verte nebo ne, ale cas a pracovni fond je zakladni kriterium kalkulace.
Muj osobni nazor:
ad 1. neexistenci normovanych postupu (standardu) povazuji za jeden z nejvetsich pruseru ceske stomatologie
ad 2. tyto normy se od devadesatych let prakticky nezmenily a jedna se pouze o papirovy vyplody. Ovsem existuji a bohuzel se jimi ministersti urednici ridi.
BOSSORKA --- 21:42:13 21.9.2011
PANTHERA: Ok, takže nebudu brát čas jako zásadní měřítko kvality práce... no furt doufám, že jsem si vybrala kvalitního zubaře a že to nejsou vyhozený prachy a nebudu muset znova převrtávat...

imho situace, kdy se vytvoří kaz pod plombou je dána tím, že je ta plomba špatně udělaná? Nebo prostě tím, že mám velkou kazivost zubů...?
PANTHERA --- 21:05:50 21.9.2011
BOSSORKA: Existují v podstatě jen doporučené postupy jak správně zhotovit kompozitní výplň. Ty jsou doplněny dalšími doporučenými postupy v případě, že sitauce není jednoduchá (hluboký kaz blízko dřeně a pod.), díky kterým se ošetření prodlouží. Ale norma pro čas neexistuje. Čas závisí na zručnosti, zkušenosti, vzdělanosti a délce praxe ošetřujícího, na sehranosti se sestrou, na spoustě pomůcek a materiálu které u ošetření může ale nemusí používat. A v neposlední řadě na konkrétní situaci daného zubu - není kaz jako kaz. Takže stanovit normu co se času týče je nesmírně složité, ne-li nereálné.
BOSSORKA --- 20:52:19 21.9.2011
Dobrá zeptám se takto, jaká by měla být standardní doba, která je nutná pro zhotovení velké kvalitní bílé výplně, když lékař pracuje průměrně rychle...? Existují na to nějaké normy? Postupy?

Moc díky všem za diskuzi a názory, přebrat si to stejně musím sama, ale pokud bych se rozhodla měnit zubaře... vím na základě jakých kritérií mám vybírat a na co se alespoň trochu ptát- zaměřit... :)
PANTHERA --- 20:47:37 21.9.2011
DR_RIC: A Ty máš v ceníku uvedené ceny stylem; výplň zhotovovaná 20 min. X Kč, 25min. Y Kč, 30min. Z Kč atd? :-) Obvyklá praxe, podle mého názoru, je taková, že si prostě spočítáš průměrné náklady na zhotovení X ploškové výplně z daného materiálu a cenu pak účtuješ. Někdy je to rychleji a vyděláš více, jindy se výkon nečekaně protáhne a na výplni proděláš ve prospěch lege artis práce. V průměru se v optimálním případě pohybuješ v minutové sazbě své ordinace.

Já netvrdím, že mi 40 minut na dvě fotokompozitní výplně přijde jako standardní čas. Ale neodvážila bych se tvrdit, že kolega pravděpodobně odvedl špatnou práci. Zručný zkušený lékař s dobrou asistencí dvě jednoduché kavity na premolárech dle mého názoru zvládnout může. Jsou materiály s nízkou kontrakcí, kde netřeba tolik vrstvit, jsou situace, kdy jde kofferdam nasadit lehce, nehledě na to, že v důsledku šetří čas v dalších etapách ošetření. Prostě do toho nevidíme, nebyli jsme u toho, tak nesuďme a nemystifikujme pacienty.

Pacient se neptá nevhodně, pokud se snaží dopídit zda bylo ošetření odvedeno kavlitně/ za odpovídající cenu. Ale nevhodné je tvářit se, že na to lze na dálku pravdivě odpovědět. Ve valné většině případů podle mě ne.
BOSSORKA --- 9:25:26 21.9.2011
noo ehm nechávám si předělat amalgány, pže mám pod nima kazy.... takže je to víceméně spíš nutnost než estetická záležitost...
DR_RIC --- 9:21:30 21.9.2011
BOSSORKA: Nerikam, ze ty vyplne byly zhotoveny spatne!!! Jen ze se mi nezna pomer cena / vykon, na zaklade sdelenych udaju. Z toho resumme: Pokud se u sveho zubare, citite dobre, verite mu, je Vam sympaticky ochotny atd... zustante u nej, protoze to jsou veci, ktere si nezaplatite a jsou velmi dulezite. Pokud jdete po penezich / je Vam tato financni zatez moc, zkuste osetreni vice rozplanovat. Psala jste, ze si nechavate predelat AMG plomby. To byva nejcasteji esteticka zalezitost a ta muze nejakou dobu pockat... Muzete v dusledku i najit levnejsiho lekare, kde ale budete opet stavet duveru atd od zakladu. (zmena reg. lekare je mozna dle zakona az po 4 mesicich od posledni navstevy dosavadniho reg. lekare)