Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Plastika - trojrozměrná tvorba z různých materiálů, různými postupy, diskuse, praxe, vlastní práce, rady a tipy
SUN_VU_KUNG
Tvorba plastiky, jako autorského díla, designu či projektu, modely, trojrozměrné realizace. Odborná diskuse nad technickou stránkou tvorby, materiály, postupy, provedení, nástroje atd. Ukázky vlastních prací, případně tipy na zajímavé plastiky a realizace. Skici, návrhy i nehotové projekty.

Plastikou myslím jakýkoliv trojrozměrný výtvarný objekt, sochu, bustu, masku, abstraktní strukturu, cokoliv, co má působit v prostoru, nebo má nějaký účel - dekorativní, funkční atd. Diskuse by měla přinést prostor pro rozvoj vlastních realizací, jako výměna zkušeností z tvorby a pohledů na plastiku z různých úhlů.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SUN_VU_KUNG --- 9:30:51 9.11.2016
FEEX: A to proč přesně? Jednou z výhod licího polyuretanu je právě nízké zdravotní riziko, oproti třeba polyesteru. Podobně dobře je na tom i epoxid. Maska je samozřejmě dobrá věc, ale u těch polyuretanů není potřeba.
R0C3S3K --- 20:36:33 8.11.2016
MEJLA77: ahoj, diky,,, nakonec po porade s nekolika id ho nakonec udelam jako kasirku na konstrukci,,, uz ji mam hotovou, drevo, drat, jemna sitovina na povrchu, mela by mit mechanickou celist a hejbaci ploutve, napajeni na baterku, uz jsme zkouseli mechaniku na modelu z merkuru a funguje to,,, je to skladaci na tri casti na neodymovy magnety,,, protoze to je asi metr velky a neni to 3d placka jako treba maska, ma to zuby a velkou celist, nedokazu si predstavit jak bez predchozich zkusenosti udelam dobrou formu a odleju dobrej odlitek,,,

takze me napadlo udelat kasirku z d3 disperzniho lepidla a novin, to by ve finale melo jit i dobre brousit, je to levny,,, gumovy rukavice a masku s filtrem mam:)

ma to smysl? pozdeji nafotim
FEEX --- 20:24:09 8.11.2016
MEJLA77: akorat u pulky tech vyrobku je dobry mit masku pri praci, jestli chces mit v dalsich letech zdravy deti ..
SOMEONE --- 15:30:26 8.11.2016
Poradíte nějaký materiál podobný polystyrenu ale aby př zapálení neskapával?
SUN_VU_KUNG --- 11:12:12 7.11.2016
MEJLA77: S Axsonem mám taky dobré zkušenosti, používám jejich polyuretany.
MEJLA77 --- 11:05:23 7.11.2016
R0C3S3K: Osobně mám skušenost s firmou AXSON (na doporučení id AXTHEBa tady na nyxu), rádi poradí a mají docela široký sortiment licích hmot, ceny mi přišly v pohodě... :)

Měl jsem od nich licí polyuretan - http://www.axson.cz/produkty/modely-a-formy/odlevaci-polyuretany

Mají i průhledné pryskyřice, které se dají barvit... taky by to mohlo vypadat zajímavě.)

Jinak postup viz SUN_VU_KUNG - dělaná forma a do ní to odlít, možná bude potřeba separátor - hodně štěstí a ukaž pak výsledek :)
SUN_VU_KUNG --- 13:02:22 25.9.2016
R0C3S3K: V ruce jsem to neměl, takže nemohu soudit, ale může to být také řešení. On je problém v tom, že řada modelovacích hmot třeba na celuozové bázi (DAS atd.) která na vzduchu vysychá, neumožňuje dělat detail a nejde ji zpracovávat rydly, očky atd. protože se to trhá, je to na takovou práci nevhodné. Zkrátka to jsou hmoty spíš na tvarování prsty, max. nějakými hladítky.

Tohle vypadá ale, že by díky přítomnosti jílu šlo zpracovávat i očky. Ona je fakt radost pracovat na plastice tak, že očky ubíráš hmotu a vytahuješ detaily, než když je naopak musíš prsty přidávat. Zkus koupit jedno balení a uvidíš, jak se s tím pracuje. Vypálení by bylo při té konstrukci a velikosti asi dost problém, takže jedině až to vytvrdne, tak to pořádně nalakovat, nebo nějak napustit.

Když se ti povede tu plastiku dobře nalakovat nebo napustit a nikde nezůstanou vstupy, kudy by se voda mohla dostat do armatury (protože po ní potom vzlíná dál do objektu a rozruší ho zevnitř), tak to určitě pár dní na dešti vydrží.

Nejlíp koupit vzorek hmoty, vyzkoušet si, jak se s ní pracuje, a potom nějaký vzorkový výrobek otestovat i ohledně počasí. Tyhle testy nanečisto se mi vždycky osvědčily, než něco koupit a pak zkazit pár kilo materiálu...
R0C3S3K --- 12:44:00 25.9.2016
SUN_VU_KUNG: diky moc za reakci,

totalni odolost vuci pocasi neocekavam, jde spis o to, ze kdyz to bude 3 noci nekde viset venku na party a zaprsi, aby se to nerozpadlo

vcera se mi podarilo najit ceskeho vyrobce, co si o tom myslils?
SiO-2 PLUS
http://www.propec.cz/www-50-sio-2-plus

MATHEZ: pekne – vubec nemam predstavu, jakou ma fimo mechanickou odolnost ve vetsich objemech, nikdy jsem s tim nepracoval, vim ze se to pouziva na mensi figurky a hlavne sperky,,,

takze aby to treba pri stehovani autem nemelo tendenci praskat,,, neocekavam, ze to bude nekde padat zrovna ze schodu, ale aby to proste nejaky mensi pady prezilo

MATHEZ --- 12:26:47 25.9.2016
dolls.ozlemakin.com; to je apoxie a fimo; kostra drat, alobal a papírová lepenka, na tom je pak apoxie a fimo. sry za strucnost, boli me hlava :)
SUN_VU_KUNG --- 11:44:43 25.9.2016
R0C3S3K: Monážní pěna jako základ není úplně nejvhodnější, jednak se s ní nepracuje tak pohodlně, jak by si jeden myslel a potom, pokud jsou dál používány umělé pryskyřice, tak může dojít k jejímu leptání. Těch materiálů je hodně a je potřeba to vyzkoušet.

Nicméně - všechno jsou to polymery (síťování a tvorba polymeru je základ všech podobných umělých pryskyřic). Takže co je důležité je, mít hmotu v takovém stavu, aby se s ní dalo pracovat, protože většina pryskyřic je udělaná na lití/laminování. Určitá část potom na tmelení.

Nejlevnějším materiálem z oblasti umělých pryskyřic zůstává nejspíš pořád polyester (karcinogenní, toxický, křehký, tvrdý). Jako modelovací hmota se ale nedělá a koupit v takové podobě se dá hlavně jako tmelící pasta. Jsou lidi, kteří dokáží vytvářet plastiky i z tmelu, ale podle mě to je zbytečné trápení. Navíc se nedají dělat přirozeně jemné detaily, je to spíš na hrubou práci se stěrkou.

Přirozená cesta s polyesterem je taková, že se z hlíny / modelíny / sádry udělá model, ten se zaformuje do vícedílné flexibilní formy (silikon) a do této formy se potom polyester laminuje. Pak jsou náklady na polymerní materiál velmi nízké, protože 5kg kýbl předrychleného polyesteru stojí kolem 500 Kč a pár metrů skelné rohože je otázka taky max. pár stokorun. Jedinou podmínkou je mít ještě polyesterový gelcoat, pro povrch, ale ten lze sehnat také.

To, co linkuješ, je modelovací hmota určená na drobnosti (korálky, náramky atd.) takže jí je málo a je drahá. Je potřeba se připravit na to, že umělé pryskyřice a modelovací materiály jsou většinou výrobky zahraničních chemiček a jsou prostě drahé.

Lepší (ale ne nutně levnější) řešení je přímo modelovací polymerní hmota, v tomto případě polyuretanová, např. Free Form Air, kde se smíchají dvě složky a s nimi lze až dvě hodiny pracovat. Umožňuje i tvorbu jemných detailů, po nějaké době pak vytvrdne a dá se brousit, vrtat, leštit. Podle mě ideální volba na cestu, jakou sis vybral.

Úplně nejlevnější řešení je potom použít sádru a vymodelovat model nebo jeho povrch z modelovací sádry. Tu pak začistit a nakonec napustit zředěnou epoxidovou pryskyřicí na práh, kdy ještě polymeruje. Sádra se tak dá vytvrdit na vysokou pevnost a odolnost vůči vlhkosti. Modelovací sádra je levná, potřebné množství epoxidu nebude stát taky víc, jak pár stokorun.

Jinak totální odolnost vůči počasí ti neposkytne nic, všechny umělé pryskyřice časem stárnou, mrazem křehnou atd. Pokud pronikne voda do armatury, tak je skáza rychlejší. Na trvalé věci venku je ideální bronz, nebo věci se speciální povrchovou úpravou.