Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Plastika - trojrozměrná tvorba z různých materiálů, různými postupy, diskuse, praxe, vlastní práce, rady a tipy
SUN_VU_KUNG
Tvorba plastiky, jako autorského díla, designu či projektu, modely, trojrozměrné realizace. Odborná diskuse nad technickou stránkou tvorby, materiály, postupy, provedení, nástroje atd. Ukázky vlastních prací, případně tipy na zajímavé plastiky a realizace. Skici, návrhy i nehotové projekty.

Plastikou myslím jakýkoliv trojrozměrný výtvarný objekt, sochu, bustu, masku, abstraktní strukturu, cokoliv, co má působit v prostoru, nebo má nějaký účel - dekorativní, funkční atd. Diskuse by měla přinést prostor pro rozvoj vlastních realizací, jako výměna zkušeností z tvorby a pohledů na plastiku z různých úhlů.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
R0C3S3K --- 9:26:38 6.1.2017
SUN_VU_KUNG: uz rozumim, mel jsem prave pocit, ze gelcoat v nejake silnejsi vrstve by pres tu zakladni hmotu proste udelal krustu navic, uplne mi nedoslo, ze by se mela pryskyrice vsaknout do sadry,,, diky, ja si uplne zatim nedokazu sam sebe predstavit s manipulaci s acetonem, ale asi budu muset zaexperimentovat,,, jinak s tou vlhkosti uz to neni tak zasadni, bude to vetsinou v interierech a kdyz to bude na noc dve venku, tak pod nejakym pristreskem

takhle zatim vypada low-poly model v praxi, kdyby mel jeste nekdo nejaky napady, jak postupovat dal pri tvorbe "svalstva"

[http://www.boomania.lavondyss.cz/fotky/anglerfish/anglerfish-36.jpg]
SUN_VU_KUNG --- 1:13:06 6.1.2017
R0C3S3K: Myslíš spíš napuštění sádry pryskyřicí ne? Jde o to, že když si připravíš pryskyřici a tou ten sádrový model natřeš, tak ona se nevpije tolik do sádry a když zpolymeruje, tak vytvoří na modelu spíš něco jako silnou vrstvu laku. Ale ty potřebuješ, aby sádra tu pryskyřici nasákla, jako vodu, protože když ta vsáklá pryskyřice uvnitř sádry zpolymeruje, tak vytvoří nové molekulové sítě napříč sádrou a výrazně tak sádrový model zpevní a zlepší i odolnost proti vlhkosti (protože vlastně vyplní prostory v sádrové struktuře, které by jinak zaplnila vlhkost).

Proto, abys mohl sádrový model napustit pryskyřicí a nevznikl lakový povrch, ji musíš naředit, aby se dobře vsákla. Problém je, že pokud naředíš pryskyřici moc, tak ztratí schopnost polymerace a molekuly se nezesíťují. Zkrátka vyrobíš kapalinu, která nic nedělá. Případně, bude síťovat, ale bude to probíhat velmi dlouho (klidně dny a týdny) a výsledná struktura polymeru bude bídná. Proto je potřeba pryskyřici naředit maximálně na práh, kdy ještě polymeruje, aby v sádře zatuhla. Většinou se ředí acetonem. Jde s tím experimentovat a najít si množství acetonu na adekvátní zředění, nebo budou existovat nějaké tabulky, kde bude možné procento ředidla, které ještě umožní pryskyřici polymerovat.

Gelcoat je pryskyřice, do které je přidaná složka, která způsobuje nestékavost. Bývá to většinou křemík. V probarvených gelcoatech je ještě pigment, u bílého je to klasicky hlavně titanová běloba. Dává se to tam proto, aby když se gelcoatem vytírá nebo vystříkává forma, aby nestékal ze stran dolů do jednoho místa, ale aby zůstal jako nátěr rovnoměrně všude. Gelcoat tvoří svrchní vrstvu odlitku nebo laminátu a tak se logicky do formy natírá jako první. Představ si formu na bábovku, kterou jdeš vymazat máslem než tam naleješ těsto. Máslo drží na stěnách a nestéká a tvoří vlastně do určité fáze vrchní vrstvu bábovky po tom, co tam naleješ těsto. No a gelcoat je vlastně to máslo, akorát nezmizí při procesu jako máslo, ale zůstane v podobě svrchní vrstvy.

Gelcoat můžeš taky naředit stejně jako čistou pryskyřici, aby lépe tekl, ale to se dělá jen pro aplikace stříkáním, aby to prošlo stříkací pistolí. Takže i naředěným gelcoatem můžeš sádru napouštět. Ale myslím, že to půjde hůř, protože ten křemík v něm bude jako plnivo obsazovat porézní strukturu sádrového modelu a bude brzdit průsak... ale to jen spekuluji, nezkoušel jsem to.

Pokud to myslíš tak, že bys použil gelcoat jako nátěr, prostě že bys tím sádrový (nebo z jiné hmoty) model natřel, tak to jde taky... vytvoří to svrchní tenkou vrstvu pryskyřice, něco jako lak.. gelcoat vypadá v podstatě jako hustší balakryl. Ale pokud máš na modelu jemné detaily, tak ti je schová, protože má chování husté barvy. To by bylo možná lepší to natřít třeba právě balakrylem (lakem), který vytvoří tenkou vrstvu akrylátové pryskyřice, ale nechá +/- detaily.
R0C3S3K --- 0:20:39 6.1.2017
SUN_VU_KUNG: u te varianty zacisteni modelu zredenou epoxidovou pryskyrici na prah, co to znamena? je to to same, jako gelcoat? stacil by na to pouzit ten? treba GC1 080? na kostru nahazu samotvrdnouci hmotu misto sadry, ona precejen tvrdne 24 hodin a da se zpracovavat ocky
FAIRYNKA23 --- 19:42:34 30.12.2016
Koukám na to :-) super, aspoň se něčemu přiučím. :-)
R0C3S3K --- 18:05:22 28.12.2016
FAIRYNKA23: tady na to mas primo klub, mohlo by te to zajimat
[ STRING DECO - 3D UV ART ||||| ]
SUN_VU_KUNG --- 9:30:51 9.11.2016
FEEX: A to proč přesně? Jednou z výhod licího polyuretanu je právě nízké zdravotní riziko, oproti třeba polyesteru. Podobně dobře je na tom i epoxid. Maska je samozřejmě dobrá věc, ale u těch polyuretanů není potřeba.
R0C3S3K --- 20:36:33 8.11.2016
MEJLA77: ahoj, diky,,, nakonec po porade s nekolika id ho nakonec udelam jako kasirku na konstrukci,,, uz ji mam hotovou, drevo, drat, jemna sitovina na povrchu, mela by mit mechanickou celist a hejbaci ploutve, napajeni na baterku, uz jsme zkouseli mechaniku na modelu z merkuru a funguje to,,, je to skladaci na tri casti na neodymovy magnety,,, protoze to je asi metr velky a neni to 3d placka jako treba maska, ma to zuby a velkou celist, nedokazu si predstavit jak bez predchozich zkusenosti udelam dobrou formu a odleju dobrej odlitek,,,

takze me napadlo udelat kasirku z d3 disperzniho lepidla a novin, to by ve finale melo jit i dobre brousit, je to levny,,, gumovy rukavice a masku s filtrem mam:)

ma to smysl? pozdeji nafotim
FEEX --- 20:24:09 8.11.2016
MEJLA77: akorat u pulky tech vyrobku je dobry mit masku pri praci, jestli chces mit v dalsich letech zdravy deti ..