Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Umíte si pomoci s první pomocí?
AJMINA
jsem druhým rokem na vyšší škole - zdravotnickém záchranářovi - a ráda bych udělala osvětu co se první pomoci týká, protože mě to baví a zároveň naplňuje a v neposlední řadě je to téme velice ožehavé... A samozřejmě mě zajímají i Vaše postřehy, názory a zkušenosti. Snad se uchytneme:) tak 155 DOKTOR JE TU HNED! :D
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ALI_EN --- 8:34:26 12.6.2011
šlacha a čau, dlaha minimálně na 14 dní, plus dren krz ruku.. rána na pohled přitom žádná drasťárna. Kočička vpohodě tohle zvládne :)
PSYCHODUCK --- 19:26:28 11.6.2011
kdepak, šlo o čtyři na pohled jemné kousance
PSYCHODUCK --- 21:44:34 6.6.2011
nejak si neumim představit, že vydensifikuju hlubokou ránu od řezáků. Viděla jsem pár rukou pokousaných od domácích mazlíčků - 14 dní dreny a boj o záchranu ruky
PSYCHODUCK --- 21:38:47 23.5.2011
pri pokousani zviretem vzdy k lekari, hrozi akutni infekce diky bakteriim, co ma v tlame
DIMS --- 21:09:55 22.5.2011
381007: Díky, dostal už jsem obdobné informace ....
TAYLES --- 18:50:48 22.5.2011
Já bych si chtěla ověřit, jestli jsou správné tyto moje informace, prosím :) :

Uštknutí zmijí:
- místo dezinfikovat, převázat, klid a do 2 hodin lékař (nezaškrcujeme ani nevysáváme jed) - údajně to vůbec není až tak akutní stav (zmije v 50% pouze kousne, ale neuštkne..a v té zbylé polovině je smrtelná zase jen další polovina případů, prý by to měl zdravý člověk zvládat..ale kamarádka mi zas říkala, že u nich normálně zmije likvidujou ovce ve velkém, takže to určitě zas taková sranda není, když se jedná třeba o malé dítě apod.)

Klíště:
- vytáhneme speciální pinzetou (kolmo vzhůru), vydezinfikujeme, ničím ho nepotíráme

Pes:
- vypláchnout ránu, sterilní krytí. odchyt psa atd. - toto si v praxi u toulavého psa neumím vůbec domyslet, dává se v tom případě info na hygienickou stanici a co dělají s člověkem, kterého kousne cizí pes a uteče?

381007 --- 20:04:49 10.5.2011
DRACE: ty "instantní ledy" jsou užitečná věc, i jejich opak tzv. "hicpytlíky" obojoe je k sehnání v lékárnách (kamenných i internetových) a v armyshopech (http://army-shop.cz/produkty/zdravotni-potreby/instantni-pytlik-s-ledem-cold-pack/1747.html).

Co se týče té chladivé gázy, tak nevím. Ale Waterjel používám gel v lahvičce s dávkovačem. Ten je na popáleniny (I. a II. st.) výborný, je tvořen z velké části gelem z dužiny Aloe vera a obsahuje také jisté procento lidocainu, pro znecitlivění.

Na II. a III. st. popálenin máme ve vybavení použitelnou alternativu Celox trauma gauze. Je to gáza napuštěná hemostatickým materiálem a je to primárně určeno pro nastrkání do rány například při průstřelu. Ale když to navlhčíš fýzákem, nebo vodou, vytvoří to koloidní nepřilnavou vrstvu, celé to dáš na popáleninu a sterilně přikryješ (pochopitelně předáš raněného vyššímu zdravotnímu stupni).

DIMS: K tomu Ashermanovi, máme je ve vybavení, ale má spoustu nevýhod. Po ošetření touto chlopní (chest sealem) vychází ventilkem nahoře vzduch, ale i sekret z rány, krev dokáže v dost krátkém časovém úseku ten ventilek ucpat. Alternativou k ashermanovi je ještě Bolin chest seal, který má jinak řešen ten polopropustný ventilek (problém s ucpáváním je podobný). Každopádně je obojí dávno překonané a u zdravotníků a Combat life saverů v AČR se postupně chlopně nahrazují okluzivními obvazy HALO, které perfektně drží i na zakrvácené, nebo "chlupaté hrudi". V globálu Ti polovina lidí, kteří ošetřovali PNO doporučí spíš ten igelit oblepený ze třch stran tejpou, než Ashermana/bolina. HALO je dobrá věc, a dá se sehnat i levněji než ty dvě zmiňované chlopně.
BLAF --- 11:26:33 16.2.2011
???: Oki, diky
BLAF --- 10:29:57 16.2.2011
???: Ja jsem zdravovedy neznaly - co kdyz nemam po ruce nic sterilniho (napr na cundru uprostred lesa, kde se nekdo napichne na vetev :), je vetsim rizikem infekce nebo zhroucena plice?
GOBERS --- 10:17:10 16.2.2011
DIMS: Jednostranně propustný obvaz používaný na ošetření pneumotoraxu. Celkem užitečná věcička, nemusíš improvizovat s náplastí a igeliťákem...