Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Sudety - nejen v obrazech...
MTO
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 8:08:20 24.3.2017
Collegium Bohemicum v Ústí bude řídit historik Petr Koura - Ústecký deník
http://ustecky.denik.cz/...n/collegium-bohemicum-v-usti-bude-ridit-historik-petr-koura-20170321.html
??? --- 12:44:54 12.3.2017
Náš venkov: Studánka a pojízdná klubovna — Česká televize
http://www.ceskatelevize.cz/...y/1097944695-nas-venkov/217562243400001-studanka-a-pojizdna-klubovna/
??? --- 14:06:42 2.3.2017
??? --- 10:57:31 7.2.2017
Prof. Dr. George E. Glos J.S.D. (Yale) expert mezinárodního práva u federální vlády USA.
( zdroj: Národní Osvobození 13. dubna 2000 )

Aby bylo jasno. ( O odsunu sudetských Němců )

Základ k odsunu tzv. sudetských Němců položil Neville Chamberlain. Sužoval se myšlenkou, že Anglie se třeba neubrání Němcům v bitvě o Británii v roce 1940, protože sám zdržel zbrojení v rámci „mír za našeho života“. Anglii chyběly zbraně všeho druhu jeho vinou. Jednal na základě léčky, kterou mu nastražili Němci pomocí exponentů německé menšiny v Československu, Henleina a druhů, kteří jednali dle směrnic německé vlády, že chtějí mír a mírové řešení.
Anglie se zasloužila po první světové válce o odsun řecké menšiny z Turecka do Řecka na základě Lausanské smlouvy mezi Řeckem a Tureckem z roku 1923 (Treaty on Exchange of Greek and Turkich populations, January 30, 1923, 32LNTS 75). Chamberlain navrhl, aby po válce byly odsunuty do Německa německé menšiny z Československa a Polska, aby se vyřešil tento problém jednou pro vždy, tak jak se stalo mezi Řeckem a Tureckem. Anglická konzervativní strana přijala tuto myšlenku a provedla ji. Britská vláda přesvědčila USA a SSSR o výhodách tohoto řešení a výsledkem byl Protokol Postupimské Konference z 2. srpna 1945.
Odsun byl proveden na jeho základě. Prezident Beneš by nebyl vůbec nic docílil, kdyby zde nebyla vůle britské vlády z vlastní iniciativy odsun přednést spojencům a dosáhnout jejich souhlasu. Jinými slovy, bez britské vlády by se byl prezident Beneš namáhal marně. Je samozřžejmé, že Československo nemohlo Němce vyhostit poněvadž je museli přijmout spojenci, kteří vládli v Německu a Rakousku.
Odsun připravila Mezispojenecká Komise v Německu. Němci byli odsunuti do americké a ruské zóny, podle přesného plánu v roce 1946. Československo odsun nezpůsobilo a nemá za něj odpovědnost. Odsun se konal pod dohledem Mezispojenecké Komise a Československu se dostalo uznání za jeho humánní provedení. Jakékoliv nároky ohledně odsunu by německá vláda měla předložit USA, Velké Británii a Rusku. Není ovšem tak naivní, a tak periodicky vznáší nároky na Českou republiku, ale pouze prohlášeními politiků, nikoli úřední cestou.
Předpokládá, zřejmě, že Češi si nechají cokoliv namluvit a budou jednat proti vlastním zájmům.
Německo a Němci nemají žádné nároky z vysídlení, poněvadž Německo je vázáno smlouvou mezi ním a spojenci z 26. května 1952, doplněnou v Paříži 23. října 1954 (Convention on the Settlement of Matters Arising out of the War and Occupation, signed at Bonn on 26, May 1952, as amended by Schedule IV to the Protocol; on the Termination of The Occupation Regime in the Federal Republic of Germany, signed in Paris on 23. October 1954) 332UNTS 219.
Podle kapitoly 6, článku 3, Německo neuplatní námitky proti spojeneckým státům ani jednotlivcům vzhledem k použití německého majetku, který převzali spojenci či jednotlivci jako reparace nebo jako následek války. Podle kapitoly 8, článku 1, němečtí příslušníci neuplatní žádné nároky proti spojencům a jejich občanům a takové nároky nebudou projednávány německými soudy. Podle článku 3, téže kapitoly, Německo, nebo jeho příslušníci, neuplatní žádné nároky proti spojencům a jejich příslušníkům, které vznikly z jejich činů nebo opomenutím mezi 5. červnem 1945 a nabytím platnosti této smlouvy 5. května 1955.

Jak patrno z uvedené smlouvy, veškerý majetek německé vlády a jednotlivých Němců na území Československa přešel do vlastnictví Československa a jeho občanů jako splátka na reparace za škody způsobené Němci. Československé nároky za škody způsobené Němci vysoko přesahují zmíněný německý majetek. Německo nikdy nezaplatilo Československu jakoukoliv náhradu a je dlužníkem České republiky, nikoliv naopak.

hledej
http://www.lidice.cz/obec/historie/komentar.html
??? --- 6:56:36 5.2.2017
Mimochodem v rozhlasovém Pátečním večeru o Jáchymově zazní pro mně dost zajímavá myšlenka, že tedy původně sem chtěl Stalin poslat Rusy těžit uran a že z hlediska nějaké stability a nezávislosti země vlastně byla varianta vytvořit lágry a poslat do nich Čechy lepší, než aby tedy v západních Čechách vznikl takový malý Donbas.

500 let města Jáchymov: od stříbrné horečky až po uranové peklo | Publicistika
http://www.rozhlas.cz/vltava/publicistika/_zprava/1659181
??? --- 6:43:34 5.2.2017
???: i kdyby se vystěhovali původní obyvatelé, ale nakonec se řeklo stalinovi, že nic nebude, že se připojme k Marshalovu plánu a ať si nechá revoluci v Mosvkě, tak by pořád chyběly 3 000 000 lidí. Lidí, kteří by v tom pohraničí pracovali a měli kontakty na předválečná odbytiště.

Nutno naznat, že spekulaci co by kdyby, která počítá s odsunem, ale nepočítá s komunismem vidím poprvé.

Jinak do Osoblahy původně přišli volyňáci a když se tam mělo v 50. letech zakládat to vzorové družstvo, co tam pak bylo, tak byly natolik proti, že je raději vystěhovali a našli novou vlnu osídlenců. A pak se tam desítky let cpaly prachy na vzorové družstvo.

A teda zrovna Osoblažskou před válkou bylo hlavně zemědělské, průmysl tam fakt nebyl - hlavní tam byl cukrovar - a napojení železnice na Prusko fakt neměli a i tu úzkokoljeku si museli vydupat a dělat ji klikatou, aby vůbec měla alespoň 20 km a dostali povolení ji zbudovat.

Zatímco kraj okolo Jeseníků zažíval svou zlatou éru na přelomu 19. a 20. století, tak zrovna Osoblaha ho měla o dvěstě let dřív.
??? --- 11:43:56 3.2.2017
F99: tak urcite. s tou zakorenenosti soushlasim.

ale je dulezity videt vsechny pohledy...

jo a ten blog byl vlastne reakce na tuten clanek, sem ho sem nedal...

Německá Osoblaha měla pivovar i hotely. Dnes lidé z paneláků nezavadí o práci - iDNES.cz
http://ostrava.idnes.cz/...-na-krnovsku-dwq-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170130_181103_ostrava-zpravy_jog
F99 --- 18:56:58 1.2.2017
MTO: zajimavej pohled... na jednu stranu bych rozhodne souhlasil, ze hlavni pricinou "bidy" soucasnych Sudet byl minuly rezim... na druhou stranu, argument, ze s novym osidlenim a bez zelezne opony by prosperita byla stejna jako pred odsunem, to bych si uplne nemyslel - nejde o narodnost (!), ale o nejakou zakorenenost a po staleti trvajici a v rodinach se prenasejici zkusenost a vztah k domovine...