Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
CROSSING BORDERS - dvojjazyčné partnerství, aneb jak spolu mluvíte?
PROMETHEA
Máte partnera cizince? jakým jazykem spolu mluvíte? jaký to má vliv na komunikaci, neporozumění...jakým jazykem se hádáte, a vůbec....jaký to je, když někomu musíte půl hodiny vysvětlovat, kdo to byl Rákosníček?! ...jak se žije s člověkem s jiným kulturním zázemím a co všechno se od něj/ní můžete naučit... Volná diskuze na téma DVOJJAZYČNÉ a VÍCEJAZYČNÉ partnerství, jaké jsou výhody a úskalí, jakým jazykem budou mluvit vaše děti...?! ...ať už v takovémhle partnerství žijete, anebo jste jenom zvědaví, jak to vypadá u těch, kteří takhle žijí, a chcete se na něco zeptat....welcome, willkommen, vítejte, privjet, bienvenidos, benvenuti....!!§
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
BLOWUP --- 11:11:32 27.6.2008
PSEUDOINTELLO: vyucovani tu driv bylo hlavne v dialektu, takze vetsina "nemecky mluvicich" svycaru nemecky moc neumi. Nemcina se tu vyucovala vicemene jako cizi jazyk. To se dikybohu ted meni k lepsimu: muj syn chodi do tzv. basisstufe, to je experimentalni skola pro tri rocniky deti od 4 do 6 let. Zhruba dvaceti detem tri vekovych skupin se venuji dve ucitelky. Maji k dispozici vlastni trakt ve skole s nekolika prostory, male deti se samy rozhoduji podle chuti jestli se chteji ucit s velkymi nebo si radeji hrat. A prave nastesti prakticky vsechno se odehrava ve spisovne nemcine - krome toho co si prckove povidaji mezi sebou, pochopitelne.
Na gymnaziu je pote uz spisovna nemcina beznejsi ale je fakt, ze i mezi ucitelama se najdou taci, kteri maji pocit ze mluvenim spisovne trpi jejich narodni identita :-)
Diky tomu ma svycarsko jeden z nejvetsich podilu na analfabetech v evrope, asi tretina lidi tu neni schopna porozumet psanymu textu nebo volne interpretovat treba clanek v novinach.
PSEUDOINTELLO --- 10:58:01 27.6.2008
BLOWUP: tam už ale potom trochu záleží na tom, v jakým jazyce děláš školu, ne? (základní a střední.)
BLOWUP --- 9:35:17 27.6.2008
Moje deti vyrustaji uz tak trojjazycne: doma mluvime nemecky, s manzelkou mluvi francouzsky a s kazdym jinym bernskym dialektem.
Cestinu jim vpasovavam jenom "pro pocit" ale pro mne je dulezity, aby v nejakym jazyce byly opravdu doma. Moje zena je typicky bilingue (krome tech dvou jazyku ve kterych vyrostla ale umi jeste dalsi tri), a muj dojem z toho je ten, ze zadny z tech jazyku neumi "inzuitivne". Napriklad nemecky texty ji nekdy opravuju, a u francouzskejch neustale pracuje se slovnikem, coz je pro mne nepochopitelny.
ASJA --- 23:43:53 26.6.2008
BAARKA: zalezi jak moc ses v kontaktu s mistnima, cizinci maji totiz prirozenou tendenci drzet pri sobe a to se pak blbe uci jazyk domorodcu, kdyz ses vlastne porad mezi svejma...mluvim z vlastni "nemecke" zkusenosti.
PROMETHEA --- 22:33:37 26.6.2008
BLOWUP: ne? proc ne? to je skoda ne?
BLOWUP --- 15:37:18 26.6.2008
PROMETHEA: ja na svy deti cesky nemluvim.
BAARKA --- 14:51:18 26.6.2008
CERVIK: pracuji v neziskovce, která sem vozí studenty středních škol z celého světa na rok - (od ASIe až po Latinu AMeriku) je celkem zajímavý , že pulce národum to jde méně a pulce uplne skvele....po pul roce temer vsichni Nemci mluvili nejlíp, pak pokracují portgalsky a spanelsky mluvící studenti..asijatum to jde napríklad nejhuř (vyjma Japocnům).

Opravsdu zajímavý..nejde podle me ani o tom jak ti jde uceni a jestli se umis ucit..jde o to jak moc casto se s danýcm jazykem setkáváš a moc ho chceš umět..

Ti studenti, kteří se naučili nejlépe česky se většinou nejvíc aktivně zapojili do českého života..do kurzu apod..
např. Asiatům to tolik nejde..proto mluví méně dobře..

to je ale muj osobní pusudeka skoda, mohla bych se tady o tom hodne rozpsat s konkretnimi pripady..

CERVIK --- 14:31:51 26.6.2008
PROMETHEA: dam priklad - zatimco ja byl ve skole asi 20 let, prace programatora znamena, ze se clovek furt musi ucit neco novyho a tim padem si za tu dobu i nasel zpusob jak do sebe rychle nahazet velky mnozstvi informaci,
ona byla ve skole asi jenom nevim, abych nekecal treba 12 let, pak chodila za skolu tancit a poslednich 10 let jenom tancila v baletu a ucila tanec
PROMETHEA --- 13:56:50 26.6.2008
CERVIK: to uz jsi tu taky psal..ze neni zvykla se ucit...
je to systemem vzdelavani v guinei nebo vychovou nebo obecne pristupem ke vzdelavani...??
CERVIK --- 12:45:38 26.6.2008
susu se ucim jenom to co slysim od ni,
naopak ji nutim, aby se ucila cesky, coz je teda tezsi nez sem predpokladal,
jinak sem toho nazoru, ze kdyz nekdo zije v naky zemi,
tak by se mel naucit domaci jazyk, ulehci to zivot jak jemu, tak ostatnim,
pride mi nezdvorily a sobecky nutit ostatni mluvit jeho jazykem,
ja dybych byl v guiney 10 mesicu, tak uz susu mluvim,
u ni je to tezsi, pac neni zvykla se ucit