Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
CROSSING BORDERS - dvojjazyčné partnerství, aneb jak spolu mluvíte?
PROMETHEA
Máte partnera cizince? jakým jazykem spolu mluvíte? jaký to má vliv na komunikaci, neporozumění...jakým jazykem se hádáte, a vůbec....jaký to je, když někomu musíte půl hodiny vysvětlovat, kdo to byl Rákosníček?! ...jak se žije s člověkem s jiným kulturním zázemím a co všechno se od něj/ní můžete naučit... Volná diskuze na téma DVOJJAZYČNÉ a VÍCEJAZYČNÉ partnerství, jaké jsou výhody a úskalí, jakým jazykem budou mluvit vaše děti...?! ...ať už v takovémhle partnerství žijete, anebo jste jenom zvědaví, jak to vypadá u těch, kteří takhle žijí, a chcete se na něco zeptat....welcome, willkommen, vítejte, privjet, bienvenidos, benvenuti....!!§
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
PROMETHEA --- 13:23:09 4.9.2018
EUCHENIE: mozna by to na ten fb pro kamarady a lidi, co te znaji, sedelo lip. Tady to pusobi trochu jako vykrik do tmy...vim, ze jsme tu resili alkohol na verejnosti, o cemz tam pises, ale bez kontextu to v textu vyzni dost spooky...a cela ta vec s tou sektou..nevim nevim...kazdopadne to uz jsme hodne offtopic :) vypoliruj ten text trochu a dej to na nejakej blog „povidky z male strany po německu” :)
EUCHENIE --- 11:35:53 4.9.2018
PROMETHEA: prislo mi to jako vtipnej zazitek, na facebook jsem to psat nechtela, tady je to anonymejsi, aspon trochu :-)
a treba ma nekdo podobny :-)
PROMETHEA --- 9:57:53 4.9.2018
EUCHENIE: ja teda minus nedala, ale kdyz jsem to cetla, tak jsem vubec nevedela kam si to zaradit, kam tim prispevkem směřuješ...
ale vlastně je v tom spoustu malých “překračování hranic”, tak to zas tak offtopic v týhle diskuzi neni :)
EUCHENIE --- 18:00:21 3.9.2018
za co minusy? :-) :-) :-)
EUCHENIE --- 21:55:00 1.9.2018
Tak mam nove zážitky z BeErDe. Začínáme se víc seznamovat se sousedama - z jedné strany máme barák s třema partajema. V přízemí je paní, co jsem ji jednou přebírala balík- krabici asi se 40 lahvema vína :) její nějaký dítě je prej na ulici nebo co. V prvním patře je paní s pánem, syn autista. Nahoře je paní, kterou skoro nikdo nikdy neviděl, bývalá alkoholička. Celej barák je v nějaký křesťanský sektě. A nejen oni, i další sousedi, synek jedněch chodí s mým synkem do třídy.
No a tidle sousedi z prvního patra nás pozvali na grilovačku :) Z druhý strany máme nějaký bejvalý rozhlasový hvězdy, ty tam teda nebyly, ale byli tam ti od spolužáka, btw jmenuje se Noah. A další noví sousedi přes ulici, ti vypadali normálně :)
Přítel mi zakázal lejt :) Tak jsem cucala shorle a běhala teda za dvouletakem skoro porad. Možná přijde i kouzelník - naživo jsem viděla paní ze třetího! Jinak pil jen hositel a paní z přízemí a to ještě trošičku. Ale viděla jsem tam ruzně postrkaný flašky v krabicích a za grilem. Jo a ježiš, gril Rolf, hostitel, rozfoukaval stoletym fenem, kerej mel zasuvku hned pod deskou, takovou betonovou. ALe neumřel, prej se to dělá běžně..
Paní , od který máme pronajatej barák, prej byla jednou na návštěvě u Rolfa, prej maj přes celou stěnu plakát ježíše. Jo taky se Rolf před jídlem modlil nahlas. Jo a byl tam pán ještě jeden, kterýho tajně miluju: hraje snad každej den na piano! Nahlas, krásně!
Teda ne že by to byly nějaký extra zážitky, ale baví mně to, že se něco děje :)) takový zoufalý manželky stajl. Jo a souseda, co bydlí nad náma, je taky vtipná. Má strašně, ale strašně milej hlas, takže ji nevěřím ani nos mezi očima. Zkouší na nás hodit co nejvíce úkolů, co má dělat ona, to by nebylo tak strašný, jako to, že máme na konci zahrady branku do lesa, asi metr vysokou. byl na ní zámek jako na kolo, ale nevěděli jsme, kde je klíč, tak ho přítel přestřihla. Vlastně to bude míň jak metr, fakt malá. No souseda volala majitelce, že jak tam není zámek, má strach, že nás přijde někdo vyloupit :)))))

LUUCA --- 12:28:37 10.8.2018
diky vsem za nazory, pomaha mi to utridit myslenky .-)
??? --- 10:11:08 10.8.2018
LUUCA: S unitarema to bude urcite prijemnejsi, ale nezbavis se tim reseni dokumentu na matrice, to si musite obehat sami, unitar vas pouze odda.

Co vim od svych kamaradu, kteri si brali cizince (EU i non-EU), vzdycky bylo snazsi se vzit v cizine na urade a pak si to nechat uznat tady na matrice v Brne, potazmo to resit pres ambasadu. A v Cechach delali vzdy neoficialni obrad bez uredniku.
MORGAN --- 22:46:25 8.8.2018
My se brali 2012 a sondovali jsme obě možnosti, v ČR i ve Španělsku. V ČR nás od začátku dost srali s byrokracií a ve Šp. nás od začátku srali salámismem a diletantstvím. Nakonec jsme se rozhodli pro Šp., církevně a církev si tu byrokracii vyřídila sama, bez tlumočníka (tehdá jsem neuměla katalánsky nic a svatbě jsem tudíž moc nerozumněla). V ČR jsme to pak jen nechali zplatnit a vydat si českej oddací list.
Jinak myslím, že i v ČR je ideální způsob, jak se vyhnout byrokracii, církevní svatba. Oni už si to s matrikou tuším vyřizují sami.
LUUCA --- 16:04:44 8.8.2018
???: na tomhle malomeste jsou asi az moc v klidu :-D pri prvnim kontaktu mi urednice vyjmenovala dlouhosahly seznam s tim, ze vlastni nevi, a ze dokud nedodame vsechny dokumenty, nebude se se mnou vubec bavit a ze soudni tlumocnik uz na tu prvni schuzku byt proste musi, i kdyz trochu rozumi... tak mi doslo ze ja se s tema urednikama fakt nechci stresovat :-D a zkusim asi jeste unitare, jestli by to nebylo prijemnejsi jednani...
??? --- 15:52:43 8.8.2018
LUUCA: jak píše IRA_PALMOVKA, tohle konkrétní potvrzení vydá cizinecká policie, která posoudí, jestli je cizinec v ČR tou dobou legálně. 7 dní se počítá od vydání k datu sňatku. Já se teda ženil v r. 2003, tenkrát nějaký výpisy z rejstříku nebyly třeba — nebo jsem to už zapomněl (nechápu, proč by se trestně stíhanej cizinec nesměl oženit či vdát?), nutný bylo potvrzení z ambasády, že moje nastávající neni už vdaná ;–]

Brali jsme se v Příbrami, matrikářka tedy naznačila, že by měla prověřit porozumění češtině, ale obešlo se to bez tlumočníka, asi právě efekt maloměsta, kde jsou víc v klidu.