Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
CROSSING BORDERS - dvojjazyčné partnerství, aneb jak spolu mluvíte?
PROMETHEA
Máte partnera cizince? jakým jazykem spolu mluvíte? jaký to má vliv na komunikaci, neporozumění...jakým jazykem se hádáte, a vůbec....jaký to je, když někomu musíte půl hodiny vysvětlovat, kdo to byl Rákosníček?! ...jak se žije s člověkem s jiným kulturním zázemím a co všechno se od něj/ní můžete naučit... Volná diskuze na téma DVOJJAZYČNÉ a VÍCEJAZYČNÉ partnerství, jaké jsou výhody a úskalí, jakým jazykem budou mluvit vaše děti...?! ...ať už v takovémhle partnerství žijete, anebo jste jenom zvědaví, jak to vypadá u těch, kteří takhle žijí, a chcete se na něco zeptat....welcome, willkommen, vítejte, privjet, bienvenidos, benvenuti....!!§
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EUCHENIE --- 20:29:46 22.6.2018
a na svatbe pred tydnem jsem mezi 11:30 a asi 22:30 zvladla 2 deci sektu, nejmin 4 deci vina (pritel tvrdi, ze litr), tri piva(prej 5..) a giny s tonicem - to si nepamatuju vubec :-) a mela.jsem.tam.deti 6,5 a 1,5'let, tak to jsem uz odepsana, ne? :-)
EUCHENIE --- 20:26:47 22.6.2018
no hele, ad.ty.alkoholy v nemecku.. dnes.jsme.meli abschlussgotteadienst v.kg, chodime mysim do ev- luth? a na party ve skolce potom bylo pivo a vino! :-)
VENDETA --- 18:08:54 9.3.2018
PROMETHEA: ok, dobre, talent tedy asi ma a ja se ho jen snazim rozvijet. Zni to lepe?
PROMETHEA --- 11:33:09 6.3.2018
VENDETA: ja myslim, ze je dost odvazny tvrdit, ze je to tim, ze se detem nekdo hodne venuje. i jednojazycny deti zacinaji mluvit v rozmezi 1-2,5 roku, a nikdo tem rodicum opozdilcu netvrdi, ze se jim malo venovali.
obecne spis vidim tendenci, ze prvorozeni drive komunikuji, a druhorozeni se drive hybou =) priority lezi trochu jinde =)
??? --- 10:33:35 6.3.2018
VENDETA: školy na to nemám, ale nějaká vrozená dispozice v tom bezpochyby hraje velkou roli. Pozoruju to na svých dětech, které dostávají srovnatelnou "jazykovou péči" a každé se s tím vyrovnává jinak.

(Obecně vzato na děti hodně mluvim, takovým tím stylem, jako když v rozhlase komentují hokej. Před pár lety mě za to chválila nějaká důchodkyně v Praze v tramvaji, že prý ještě nikdy neviděla, aby se otec takhle bavil se synem... tomu tenkrát byly tři roky.) ;-]
VENDETA --- 8:54:03 6.3.2018
???: hele o talentu to ani tak neni. Myslim spis, ze Je to o tom, ze se ji fakt venuji a rozvijim jeji jazykovy schopnosti - ma spoustu knizek ve vsech jazycich co umi a vzdy pred spanim cteme v jazyku ktery si vybere. Ze zacatku nechtela (praktikujem to jen 3 mesice) a tedka ma jednu spanelskou, kterou akceptuje, ezopovi bajky, a francouzske disneyovky ctem ve franine, jinak u dalsich knizek chce abych ji to prekladala, coz nejsem prejladatelka a nekdy ty me preklady live zni fakt divne, tak prave proto se snazim vic a vic aby ode mne prijala i mluvene slovo v jinych jazycich i kdyz vim, ze ten cesky prizvuk tam je a asi i vzdy bude :)
??? --- 11:01:17 5.3.2018
VENDETA: má talent :-]
VENDETA --- 22:30:13 4.3.2018
A umi rozlusit a pojmenovat od sebe jazyky kteryma mluvi plus rozpozna taky anglictinu pac ji slycha taky casto a myslim ze i neco malo rozumi. Jednou jsme se zakecaly (anglicky) v aute s kamoskou kdyz dcera mela jit jezdit na koni a najednou zaslechnu "stop, let's go" byli ji dva a pul, sem cumela jak puk. a me rika abych s ji mluvila cesky, pac tak mluvim nejlip, a tatovi rika to a samy o italstine v italstine :) j
VENDETA --- 22:20:00 4.3.2018
???: to ma dcera uplne naopak, jeji nejoblibenejsi jazyk je cestina, a to v cechach byla jen dvakrat a cesky se bavi jen se mnou, do skoro dvou let s nama byla na cestach kde slychavala kazdy den nekolik rozlicnych jazyku, a zadny z nich nikdy neignorovala, mluvit (slova) zacala spanelsky asi okolo roku, jazyk kterym se bavime s manzelem, Tak nak ve stejnou dobu zacala pridavat cesky a italsky slova a ve dvou letech uz zvladala komunikovat obouma, vlastne trema. Od dvou pridala francoustinu, ted je ji o rok a pul vic, od zari chodi do fr. skolky a mele ve vsech jazycich, s hodne chybama, ale dorozumi se, obcas do franiny prskne cesky bo it. slovo kdyz nevi. spanelstinu se snazi tak nak vyclenit pripada mi, jelikoz uz pochopila, ze vlastne muze pac ji moc nepotrebuje a taky vi, ze nejsme spanele. a jeden rozdil jeste, dcera nema zadny prizvuk pripada mi, neumi rikat francouzsky R, a vsem to pripada hrozne roztomily.
BARRUSHE --- 21:01:11 15.2.2018
My jsme s mužem oba češi, ale žijeme už 4.rok v Norsku. Starší dcera začala chodit do školky ve dvou letech, to už mluvila parádně česky. Začátky ve školce trochu těžší, jak asi nerozumněla, ale tak ve 4 už mluvila líp než norský děti. Mladší se tady narodila, takže s norštinou přišla do styku od malička. Do školky šla ve 20ti měsících, teď jí je 26měsíců a tety z ní úplně paf. Že mluví výborně, dobře rozumí, rychle se učí a opět jako starší ségra, že mluví líp než některý stejně starý norský děti. Ale ona teda mele i v češtině. My máme holt ukecaný holčičky. Doma při hře mluví často obě norsky. Někdy jim říkáme, že doma budeme mluvit česky, přece jenom to bude asi jediný místo, kde češtinu uslyší. A u starší už slyšíme, že míchá slova a používá nesprávný výrazy. Často něco, co neví v češtině řekne norsky nebo naopak se nás ptá, jak se co řekne norsky. Je to ale zajimavý a baví nás to pozorovat.