Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
DREVOSTAVBY
DIOJAN
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
CUKI --- 23:04:22 20.5.2018
NYKRUK: Poloroubené jsou snad všechny ne? Hospodářská část byla vždy kamenná.
Podstávka, jak je už zde napsáno, řeší pouze roznesení patra. Sesedání (tedy problémy s výplněmi) se děje podle mě více sesycháním materiálu, ne jeho zatížením patrem. Nebo je má úvaha mylná?
Navíc sesychání a zatížení vahou má velmi dobrý přínos pro statiku. Dřevo se do sebe zaklesne a zapře. Proto v horách (Jizerky, Krkonoše) jsou roubenky bez podsádky. Zatímco Českolipsko nebo Turnovsko je vesměs všude postavené na podsádkách. Alespoň dle informací ze Severočeského muzea.
NYKRUK --- 22:26:09 20.5.2018
GECKO: Ano, u stavby s podstávkou probíhá sesedání stěny jako celku, probíhá samostatně, bez vlivu na strop a krov.
Vložené trámky jsou tam stejně jako píše TSOH. Ale v překladovém trámu nad oknem musí být kapsy nebo díry turch tak i tak.
Podstávka je výborná konstrukce pro poloroubené budovy, protože nemění svou výšku a chalupa se tak po letech drží výšku stropu a střechy
GECKO --- 20:32:44 20.5.2018
TSOH: Jen si dovolim upozornit, že zrovna na týhle fotce drží strop a následně střechu ta podstávka a se sesedáním se teda příliš nekalkuluje. Roubení je víceméně jen výplň.
TSOH --- 19:03:09 20.5.2018
NYKRUK: Diky.. Ta varianta, kterou popisuji je řešena tak, že na těch vertikálních hranolech leží trám.. Proto mi to přišlo divný a tim pádem je to divný. Na fotografii, kterou jsi vložil, se díky vydlabanému prostoru nad trámkem počítá s tím, že si stavba vlivem sesychání sedne.. V té variantě, kterou popisuji se tomuto zabraňuje... Až pojedu kolem zkusím udělat nějakou fotku, ale z obrázku co jsem vkládal, by to mělo být patrné...
CUKI --- 1:58:26 20.5.2018
NYKRUK: To je jasné že to jde bez závitovky, ale ona jen v této uspěchané době urychlí to sesedání a umožní ho snadno zrovnoměrnit. Dřív se místnost seschla o dvě desítky cm a nikdo nic neřelil, dneska by i na několik cm lidé koukali jako na vtip.
NYKRUK --- 21:29:11 19.5.2018
CUKI: to se nestahuje, proč by mělo. Celá roubenka se dá postavit úplně bez železa a funguje perfektně.
Svislé kolíky zabraňují proti vybočení trámu ve vodorovném stěnu. Je to moderní podoba stěnové kleštiny.
CUKI --- 23:08:54 18.5.2018
NYKRUK: Takže ty 2cm dubové tyče suplují tu závitovou tyč? To moc nechápu jak se to potom stahuje.
NYKRUK --- 18:42:58 18.5.2018
TSOH: je to tak správně, ty hranolky je dobrý zadlabat do stěny a v trámu nad nimi musí být kapsa, aby trám mohl klesnout. Jinak se to opře o ty svislé trámky a bude je to tlačit směrem do futra nebo do boku.
Všechny prvky musí být prostě posuvné

Někdo dělá roubenku beze spár a trámy leží na sobě, ale to je pak problém dotěsnit. Po pár letech se to celé zkroutí a pak tam bude foukat.

tady je t v detailu vidět
[http://files.roubenedomy.com/200000438-0f83a1177c-public/Roubenka%20Okrouhl%C3%A1.JPG]

CUKI: Závitová tyč není dobrá, protože se na ní sráží vlhkost. Dávají se tam svisle dubové tyče průměru asi 2 cm
CUKI --- 20:59:31 17.5.2018
TSOH: Zmenší! Roubenka, aby splnila alespoň trochu dnešní požadavky musí několik zim stát aby si trochu sedla. a ani pak to není kdovíjaký terno. Výplně se tam dávají až po několika letech.
A aby to nebylo tak drastické, tak se každých X metrů navrtá zeď seshora dolů a protáhne se tím závitová tyč, která dokáže trochu podpořit rovnoměrné sesedání.
TSOH --- 15:33:57 17.5.2018
Asi laický dotaz: známej si nechává dělat roubenku a v místě otvorů má svislé dřevěné hranolky (nezmenší se už výška stavebního otvoru) a mezi jednotlivými kládami má také vložené malé špalíčky. Jsem měl za to, že se tyto stavby vždy vysycháním ,sednou, > že se zmenší výška a nijak se tomu nebrání/počítá se s tím předem... (co vim tak oknaři okna vyměřují třeba o 10 cm nižší než je otvor). Tohle jsem ještě nikde neviděl.. Napadají vás nějaké nevýhody/výhody takovéhoto postupu ?
[http://www.imagehosting.cz/images/roubbbgqg.png]