Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Mimořádně nadané děti
CHIMERA
Vše okolo vzdělávání a výchovy mimořádně nadaných dětí. Hledáme všechny druhy nadání!

Čtěte prosím nástěnku! Jsou tam podstatné informace!

„Mnoho nadaných a talentovaných dětí, jestliže se jim nedostává odpovídající podpory, upadá a nerozvíjí své nadání, které by je mohlo dovést k vědeckým objevům, umělecké tvorbě, umožnilo by jim stát se vůdčími osobnostmi nebo prostě jen šťastnými lidmi, s přiměřenou sebedůvěrou. Ignorováním talentů ztrácí i společnost. Ztrácí tvořivé vůdčí osobnosti ve vědě, umění, politice a získává frustrované odpadlíky ze škol, společnosti, veřejného života a někdy i ze života vůbec.“ (Erica Landau, zakladatelka Institutu pro nadané a talentované děti, Tel Aviv)
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
ALDEMIK --- 18:58:23 28.3.2008
Nevim, jestli je mozny najit nejaky standard a nadstandard v oblasti vedomosti... Jakoze v cestine bych treba brala jako standard to, že dokáže vyjádřit svoje myšlenky a pocity čtivou a srozumitelnou formou, nadstandard že třeba vytvoří formálně dokonalou inteligentní esej nebo tak něco, záleží, pro jaký stupeň se to určuje. Něco podobného ve fyzice - standard jako základní pochopení chemických dějů a stavby látek, se kterými se člověk setkává, nadstandard jako ty výpočty a podobně. i když je mi jasné, že se to dost těžko odděluje...
HRABALKA --- 16:39:06 28.3.2008
ZUZKAOU: na nadstandard bych neprohlašovala nic, každému co jeho jest. Nicméně opravdu trochu závidím těm, kdo si většinu vědomostí ze ZŠ, SŠ a VŠ uchovali. Já to o sobě říct nemůžu, jedno vytěstnilo druhé, z dějepisu si pamatuju pár datumů kolem Karla IV. a zbytek je bída, což mě upřímně hodně štve. A přestože se snažím si třeba právět tu historii vědomě znova opakovat a dávat do souvislostí, jde to pomalu a stejně je to jak plivnutí do vody.
??? --- 15:34:36 28.3.2008
Směřovala jsem k tomu, že prohlásit nějaké vědomosti za nadstandart je sice prima a určitě bychom si mohli z fleku vycucat milion zbytečných informací co do nás nacpali. Jenže pokud by to do nás hustili smysluplně a komplexně, tak by datum 1212 zlatá bula sicilská dávalo velký význam....
??? --- 15:28:42 28.3.2008
HRABALKA: no to je ono - chemie povětšinou pro mě byla to samé co ty píšeš, dokud nám to chemikářka někdy ve třeťáku nezačala servírovat pořádně... Pak už i větší část těch reakcí začala dávat smysl ...

Jistě že biochemka je nechutnost a milion vzorců co se člověk musí naučit. Ale základ je logickej....
HRABALKA --- 15:21:56 28.3.2008
ZUZKAOU: já ty soli plácla jako příklad, který mě napadl.. pro mě byla chemie něco, co mi znělo ve škole jako právě jako to scifi, i když mě chemie svým způsobem bavila, ale učitelka mi to asi nedokázala vysvětlit tak, abych to pobrala od základů, takže jsem se to doslova učila zpaměti. Já nejsem žádný velký logik a spoustu věcí, které třeba můj muž dovodí, já se prostě musím nadrtit, protože neodvodím téměř nic :-D (kromě sousedských a partnerských problémů a tak :-))
??? --- 15:12:31 28.3.2008
HRABALKA: vzorce složitých solí mohou být značný nadstandart, ale základní pochopení jak chemie funguje (a to fakt není mechanické počítání čísle a mocnosti prvků) mi přijde jako základ, který je bohžuel prezentován jako nadstandart.

Mě to bylo odhaleno až asi ve třeťáku na gymplu, kdy mi nespojité chemikální nesmysly začaly dávat nějaký celistvý obraz, protože jsme měli slušnou učitelku.

O tom, že fyzika a hlavně fyzikální myšlení je důležité ani nemluvě... Ovšem k tomu ale potřebujete zdánlivě nepotřebné matematické dovednosti, protože jinak z vás bude blouznivec vykládající o kvantové fyzice, o které si přečetl na nějaké new age webové stránce...

Ono odělit co je standart a co nadstadart jde docela těžko. Je potřeba vědět kdo byly ruchovci a lumírovci? POkud se to člověk jen naučí na maturitu, odříká to a netuší pozadí a souvislosti (propojit s dějepisem), tak je to zcela zbytečná informace. Ale z národního obrození a pokusu o český nacionalismus/romantismus vlastně vychází naše dějiny 20.stol ...
CHIMERA --- 15:08:36 28.3.2008
TRAVIX ty myslíš, že se na základce a na gymplu někdo naučí pravopis?
já učím na vysoké (humanitní obor) a odmítám zadávat seminární práce, protože z množství chyb, kterými se to v nich hemží (průměrně 10 chyb na stránku) se mi dělá - bez přehánění - fyzicky špatně. nejsou hloupí, ale neumějí z češtiny nic.
a to jsou absolventi gymnázií, kteří prošli přísnými přijímačkami! jak asi píšou ti ostatní? bojím se jen pomyslet :(
CHIMERA --- 15:05:36 28.3.2008
TRAVIX o tom, jak se na ZŠ naučí pravopis všichni a gymplu si to vypilují, si nedělej iluze.
já učím vysokoškoláky. odmítám jim zadávat seminární práce, protože z množství stylistických i gramatických chyb (na stránku průměrně 10) se mi dělá (bez přehánění) fyzicky špatně.
letos jsem se odhodlala alespoň k zadání překladu jednoho malého fragmentu, aby se naučili pracovat s pramenným textem, ale NIKDO z nich nenapsal těch pár řádků (je to 4 - 10 řádků) bez chyby. na těch pár řádcích průměrně 3 chyby. to se fakt nedá číst.
jak asi píšou ti, co nemají gympl? nechce se mi ani pomyslet :(
TRAVIX --- 13:59:28 28.3.2008
No, to vlastně ani není můj nápad, jenom padl někde v té diskuzi. Na všechny předměty se to pochopitelně aplikovat nedá. A třeba v češtině by se stanovilo nějaké povinné minimum (Ale ono to trochu funguje i dneska. Pravopis se na ZŠ naučí všichni. Kdo chce, může jít na gymnázium, kde ovládne umělecký styl, přechodníky, výjimky... Kdo, ne jde na jinou školu, kde se klade důraz třeba na profesní vzdělání a čeština už tolik místa nemá.)
Ale třeba na takovou matiku by to šlo podle mě bez problémů. Když by někdo chtěl na práva, udělal by si nižší stupeň, když by chtěl na matfyz, musel by mít nejvyšší.
Podobně jako ny VŠ - někomu stačí Bc., jiný má Mgr., další mají Dr. a Prof. Je to trochu něco jiného, ale princip je podobný.
Jak říkám, v cizích jazycích to funguje naprosto bez problémů a má to značný výhody. Třeba tu, že v kurzu pro úroveň C1 se jazykově nadaní studenti nemusí zdržovat základní gramatikou. A ti, co jsou napřed, se nenudí. Místo toho si dělají kurz C2.
HRABALKA --- 11:22:27 28.3.2008
CHIMERA: pokud bych měla minimalizovt požadavky, tak třeba ustoupím z detailů u chemie, fyziky a co já vím.. ale jazyk je potřeba, nemusí to být striktně anglina, třeba němčina nebo ruština, ale absence jazyka to dítě bude handicapovat. Na vzorce soli se mě nikdo v životě neptal, na jazyky jo :-))