Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Saunování - [ sauny, parní, suché, infra...saunujete taky? ]
VASUCEKSprávné saunování je věda


Tento klub by měl sloužit k získání různých informací, rad a tipů. Na nástěnce můžete najít pár odkazů věnovaných této proceduře. Cennější však mnohdy budou názory a rady jednotlivců tady v diskuzi. Saunu známe hlavně jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka, především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování posiluje obranné schopnosti lidského organismu a snižuje výskyt různých onemocnění. Dále se sauna využívá jako prostředek k postupnému otužování i jako prostředek ke zvyšování kondice.

Byl bych rád, kdyby alespoň něco z toho posloužilo byť jen jedinému člověku, a na základě tohodle auditka by se rozhodl saunu zkusit. Zjistil jsem totiž, že je v mém okolí mnoho lidí, kteří nemají ani ponětí o tom, jak blahodárné účinky sauna má.

Napadlo mě, že by nebylo od věci, kdybyste sem linkovali sauny, které navštěvujete, nebo ve kterých jste alespoň jednou byli a napsali, zda jste byli spokojeni, či ne (rozlišit, jestli se jedná o spokojenost s obsluhou, s prostředím nebo cenama, samozřejmě i negativní zkušenosti) časem bych to nějak vimplantoval na nástěnku aby v tom byl pro případné zájemce v daných lokalitách přehled. Časem by mohla vziknout nějaká tabulka, kde by byl výběr saun v určitém městě doplněný referencema spokojených/nespokojených uživatelů.

Nevím však, jestli bych měl na to, to nějak přehledně a jednoduše udělat. Kdyby byl proto nějaký zájem o spolusprávcovství a případnou pomoc s tímhletím, ozvěte se mi pls do pošty.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 18:01:53 16.4.2017
IF_: Pekne debilni vymluva, na to tam mel dat petlici zamikatelnlu, ktera se pri pouzivani odemkne a nestal by se tenhle pruser.
IF_ --- 16:57:51 16.4.2017
???: Pry to meli aby tam nevlezli zlodeji...
??? --- 16:39:36 16.4.2017
ALDARION: žádný hobbymarket, podle mě prostě domácí sauna sestavená z toho co dům dál. Takových už jsem pár viděl, ale žádná neměla kliku
ALDARION --- 15:31:56 16.4.2017
???: Ty fotky tam předtím nebyly (aktualizace 13:48) . Ale tohle jsem tak nějak čekal - nákup v hobbymarketu, standardní matroš, a je to - že by v tom mohl být nějaký problém kutila nenapadne (podle té izolepy na tyčce od kliky bych si klidně vsadil, že klika už někdy upadla, tak se to nějak pořešilo a průser nikdo nečekal)... :(
??? --- 15:04:43 16.4.2017
IF_: domácí sauna s plastovou klikou. To musel navrhnout nějaký blbec
ALDARION --- 12:28:00 16.4.2017
Ale původně jsem sem šel s nefritovou saunou z Chuncheonu.

Korejská sauna je většinou areál s několika suchými prohřívacími místnostmi různých teplot (cca 40+, 60+, fakt moc + ;), vlhkost vzduchu nevím, ale k pocení to motivuje dost), relaxační zónou včetně tmavé místnosti s matracemi na zdřímnutí, sprchami a někdy i bazénky v japonském stylu (různé teploty) nebo parní lázní. Až na sprchy a bazénky je smíšená (fasuje se plandavé oblečení) což jsem docela ocenil - předtím v Japonsku jsem vždycky doprovodil kamarádky do onsenu a pak se máčel sám a diskutoval maximálně s japonskými dědečky, což při mé (ne)znalosti japonštiny nebylo až tak vtipné. ;)
V Soulu jsou různé více či méně cool sauny s různými variantami (prohřívací místnosti vysypané hrubou solí, dřevěným uhlím, kamennými kuličkami, whatever draws the attention of customers...). Většina je ale jen vykachlíčkovaná. Vstup není drahý, je časově neomezený a sauna běží nonstop (od nějaké pozdní noční hodiny do rána tam už není nikdo kdo by prodával vstupné, ale je možné zůstat, dosaunovat se, klidně se i vyspat a jít si po svých). Jsou i lidi, co tam přespávají při cestování, protože je to levnější než motel, ale v té spací místnosti vlastně docela táhne a matrace jsou tvrdé. (Vlastní jídlo si nosí všichni, vlastní deka nebo spacák taky asi není problém.)

No a v díře jménem Chuncheon (dvě hodiny metrem/vlakem z centra Soulu a pak nějakým busem, nebo taxi v přepočtu za dvě kila a dvacet minut cesty) měli dřív důl na nefrit. Spíš tedy jadeit, ne až tak skvělý kvality, bledězelený až skoro bílý, čínský císař by si z toho na prdel nesed, ale pořád je to nefrit. (Tvrdí, že ten bílý je výjimečný, ale povětšinou je spíše krémový s nějakým lehkým zabarvením, v muzejích je k vidění mnohem čistěji bílá...) Udělali si tam lokální muzeum, které za moc nestojí (a klenotnictví mají dost předražené). Ale hlavně je napadlo trošku naleštit odpadní kámen, který už není šperkařské kvality, a vyložit tím prohřívací místnosti a horké bazénky v sauně hned vedle muzea.
Fakt dobrý!
I když vynechám všechny ezokecy o nefritu (a to, že se při pospávání na nefritové posteli cítíte jak postavička z wuxia románu) tak je to prostě saunový areál obložený polodrahokamy. Je to fakt pěkný (hlavně bazénky a parní lázeň -vlhký nefrit se nádherně leskne), moc příjemný na dotek a vůbec... ;)
Že tam mají restauraci mi přišlo divné - najíst se do sauny? Ale po nějaké době saunování je fajn se najíst, hodinku trávit a vrátit se do tepla. :D
Možná je divný zabít celej den výletu po Koreji tím, že ho prospíte v sauně. Ale pro mne je to zlatý hřeb cesty. ;D
Jen mají bohužel stránky jen v korejštině - http://www.oksanga.com/html/main/main.php - a sám jsem si foťák do sauny nevzal. :(
V Soulu mají prý v jedné sauně aspoň jednu místnost vyloženou nefritem - http://grrrltraveler.com/sightseeing/beauty-celebrity-lifestyle/siloam-spa/ - tak pokud někdy pojedete do Korey, doporučuju zkusit aspoň tu. ;)
ALDARION --- 11:34:43 16.4.2017
IF_: Začíná to "sauna v zahrádkářské kolonii" a dál už se nedivím ničemu. Tipuju, že to bude tragická ukázka toho, proč přemýšlet a dodržovat normy i při bastlení na chatě... :(
DJFRACTAL --- 11:01:04 16.4.2017
IF_: cele to je nejake divne, nema nekdo bližší info?
IF_ --- 10:07:03 16.4.2017
Tohle nechapu, v saune klika? Kazdopadne opravdu hruza :(

Na Jičínsku zemřely v sauně dvě ženy, ulomila se jim klika ve dveřích - iDNES.cz
http://zpravy.idnes.cz/sauna-smrt-robusice-0q1-/krimi.aspx?c=A170416_084543_krimi_cen
KETHAMINA --- 4:25:06 16.4.2017
TBC: Já ten web videla,ale ve svém dotazu jsem se ptala po zkušenosti/návštěvě.