Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GALENIUS --- 8:21:39 30.6.2013
Zdravím, pánové (a případné dámy).
Konečně jsem se rozhoupal hledat takovouhle diskusi a jsem rád, že se tu vyskytuje.

MJUGEN: koukám, Glen Turner 18y, tu mám taky doma. Přes tu se mi podařilo naučit na Whisky manželku. To byla taky krásná story. 8-)))
??? --- 1:31:31 30.6.2013
Must read!!!!!

Domácí alkohol » Jídlo a pití » Fórum - votocvohoz.cz
http://www.votocvohoz.cz/forum/jidlo-a-piti/163465-domaci-alkohol
??? --- 1:15:57 30.6.2013
???: V Makru (Brno) jsem teď byl a zaprvé tam moc toho dobrýho chlastu není, přeci jen je to takový to obecný gastro, a zadruhé to málo, co tam mají, nebejvá ve slevě.

Za mě tam stojí za to Lillet Rosé (Blanc i Rouge mají i jinde a levněji, ale Rosé jsem objevil jen v Makru) za 250 korun, dále není kupodivu špatnej Greenall's gin za 250, vyslovený překvapení, pak tam mají zelenej G'Vine, ale za běžnou cenu 675 tuším a občas mají Campari 1 l zlevněný na 300 nebo tak nějak. Jinak to ale kdovíjaká hitparáda není. Maneo je na běžný věci levnější a to i v případě, že Makro má akce.
??? --- 23:49:49 29.6.2013
nazdar panove:) jsem rad, ze tu jede vlakno o kvalitnim chlastu:) kdyby byl zajem, jezdim ted casto do makra, tak muzu hazet ceny, co je tam ve vyprodeji/sleve;) na nejaky hromadny nakupovani pro cizi lidi prdim, uz jsem se v zivote poucil dost, ale rad vas budu informovat:)
??? --- 22:24:32 30.5.2013
Mimochodem, chlapi, možná budu mít na prodej whisku Penderyn Peated.

Koupil jsem ji předevčírem v Maneu pro kámoša za 965,- Kč, ale vykřivil se, tak mi tu zbyla. Asi se mi nechce dát za chlast o litr víc než jsem plánoval, takže ji asi přepošlu dál. Neměl by někdo zájem? Za stejnou cenu, je netknutá, ještě má kolek. Případně tu mám ještě Penderyn Aur Cymru za 995,- Kč, je mi jedno, kterou bych si nechal. Kdyby někdo chtěl jednu a ne druhou, prodám klidně Aur Cymru.

- http://www.eshop.maneo.cz/penderyn-0-7l-46-peated-single-malt-ean4341-skup2Zn1ak3Zn1ak1.php
- http://www.eshop.maneo.cz/penderyn-aur-gymru-0-7l-46-ean4234-skup2Zn1ak3Zn1ak1.php

Občas se kupovat jinejm nevyplatí.

[https://www.forwhiskeylovers.com/sites/default/files/styles/uc_product_full/public/store/penderyn-peated-single-malt-welsh-whisky-750mlfile_14_37.jpg][http://www.whisky-onlineauctions.com/images/auction/418-257box.jpg]
ZOIDBERG --- 16:22:40 30.5.2013
BRUKEV: Takovým lahvím říká kamarád "poklad z potopené lodi" - nikdy nevíš, co tam bude, a nejspíše se další příležitost získat stejnou lahev nenaskytne :-)
BRUKEV --- 15:54:32 30.5.2013
Jojo, karton tam byl, to je fakt. Já chytnul druhou z šesti, to jsem měl kliku:)
ZOIDBERG --- 14:45:07 30.5.2013
BRUKEV: I já to koupil, na prodejnu dostali jeden celý karton, tedy 6 flašek, o víkendu načnu. Za ty peníze mohu být jen příjemně překvapený.