Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MJUGEN --- 18:35:29 31.12.2012
DJFRACTAL: neboj, snad nadejde čas (až se vrátíš) a na psýčku u baru budeme diskutovat o kvalitních wizourech, místo toho, zda to včera bylo elesdé nebo barbituráty s omítkou ;-)
DJFRACTAL --- 17:17:38 25.12.2012
???: praveze ne, bydlim v JKL, kdykoli sem mel moznost byt na lodi, tak jsem samozrejme utracel za chlast hlavanehlava, podle me na trase Helsinki - Tallin vyber zalezi na trajektu kterym se plavis - myslim ze to byla Sinfonia a tam byl vyber jak u cukrovinek na pouti, no a ty ceny v Alku jsou naser no...
??? --- 14:51:29 25.12.2012
DJFRACTAL: Ahoj, momentalne taky bydlim ve Finsku ... (jojo, vzpominam, jak jsem minuly rok bydlel v Leeds a kazdotydenni nakup nejake lahve na vyzkouseni ...) Resim to jednou za cas vyletem do Tallinnu a nakupem na lodi. Vyber neni extra, ale minule jsem nasel poklad - Glen Carioch non filtered 1l za 38E ! V Alko v Helsinkach jsem ho pak videl 0,7l za 95E !!! Jestli bydlis ve velkych Helsinkach, tak muzem nekdy zajit na pokec ...
ZOIDBERG --- 8:42:02 25.12.2012
???: Jaká ostrovní whisky je podle tebe nejvýraznější?
??? --- 23:12:12 24.12.2012
ZOIDBERG: To nic není.
ZOIDBERG --- 17:12:36 24.12.2012
Právě proběhlo první setkání s Laphroaig - chuťové buňky jsou ještě pořád v šoku. Hodně, hodně nezvyklé.
BRUKEV --- 10:12:54 21.12.2012
DJFRACTAL: Tak ono to tu není zase jen o whisky, můžeš být externí redaktor na téma vodka :D
??? --- 9:27:35 21.12.2012
DJFRACTAL: Horší kombinace bydliště a koníčku snad neexistuje :) Ale jinak Arranu nelituj, není ničím zajímavej - ani whiska, ani ostrovy.
DJFRACTAL --- 9:03:13 21.12.2012
Já se hlavně nemám s kým podělit o zážitky, nikdo ze známých whisku nepije. Sem si řekl zkusim nyx :) Žiju ve Finsku kde sklenička dobré whisky v baru přijde pomalu na tolik co celá láhev u nás. Protože je prodej alkoholu pod přísnou kontrolou státu, není tu zase možné sehnat všecko a vždycky. Jsem měl zprva v úmyslu koupit Arran, ale už nebyl k dostání. V obchodě mi řekli, že minulý rok bylo na celé Finsko nakoupeno 299 lahví! Tento rok nic. Tak to tady funguje.