Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
WILDENBURY_SQ --- 16:32:16 23.3.2012
Znate nekdo Smokehead?
MAZDA --- 11:32:26 19.3.2012
BRUKEV: Pod to bych se asi podepsal.
BRUKEV --- 9:18:53 9.3.2012
MAZDA: co ji dle mě sráží, je fakt, že pro tuzemského konzumenta je hůře sehnatelná a cenově lehce nadsazená. Respektive cena je poplatná věku, ne tak kvalitě chuti.


WILDENBURY_SQ: tak ty jsi měl asi tu chutnější půlku flašky:) Já včera dojel poslední kapky a definitivně jsem tomu dal jako ve škole hezkou trojku.
STQ --- 8:51:13 9.3.2012
MAZDA: potkali, vypili, zadnou zasadni stopu to nezanechalo. v tyhle cenovy kategorii si porad radsi koupim JW Black Label nebo Ardbeg 10yo
MAZDA --- 22:06:30 8.3.2012
WILDENBURY_SQ: Mno, hlavně, proč by měla být např. jako Laphroig, že ano? Nemluvě o tom, že dost pochybuju, že na konci těch 80. let tu bylo nějaké zásadní povědomí o tom, jak z toho případný Laphroig udělat :D
WILDENBURY_SQ --- 22:04:34 8.3.2012
Jj, me to taky mile prekvapilo :)

Nekdo vytyka, ze nema koule, ale me prave prijde v poradku, ze jedina ceska single maltka nezacala zostra a je spis jemna, protoze jinak by to dopadlo fiakrem... Neverim, ze kdyz nekdo jinej nez Laphroig smicha ostry a specificky chute jako dehet, kour, jod a lekarnu, tak z toho bude neco pitelnyho.
MAZDA --- 21:55:27 8.3.2012
WILDENBURY_SQ: No, mě právě velice překvapilo, že se tady u nás dokázala vyrobit pitelná singlemaltka. Neříkám, že to je něco extra, z čeho bych si sedl na zadek, nicméně mě to hodně příjemně překvapilo a rozhodně mě to neurazilo :-)
WILDENBURY_SQ --- 21:38:12 8.3.2012
MAZDA: Jj, par nas tu hammerheadku potkalo... Vsichni jakoze prumerny piti, jen mne moc chutna... Je to teda takovy jemňoučký mlíčko, spis nez whisky, ale chutna :)
MAZDA --- 21:34:19 8.3.2012
???: Jo. Co jsem měl možnost si tu 12ku dát, tak mě to neoslovilo tolik, jako klasika.
Ale teď třeba tu mám Bowmore Enigma, 12 y.o.

Btw., potkal jste někdo Hammerhead single malt? Docela zajímavý počin.
STQ --- 17:38:42 8.3.2012
(zni to fakt strasidelne :))