Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
WILDENBURY_SQ --- 19:46:59 30.6.2011
???: No ale kouř s jódem.. (Hodně jódu).. Já zas vytřenou lékarnu úplně nemusim; quarter je tak akorát, ale víc by me asi rozcilovalo. Nicméně vochutnal bych trochu rád, abych si to dokázal představit a nezkresloval si to. Třeba až pojedu do toho Maďarska, stavim se v Brně.... :)
??? --- 19:18:30 30.6.2011
WILDENBURY_SQ: Nevěřím, že cokoli má víc kouře než Laphroaig Cask Strength.

A ty moje tipy na lepší jsou vesměs nebow style. Ta Bowmore je v těch kouřovejch asi můj momentální vrchol. Snad jeden, takovej lehce navoněnej, bych měl.
WILDENBURY_SQ --- 19:08:08 30.6.2011
A mam vazny obavy, ze po Supernově mi vse prijde totalne smokeless, jak mi to otupi hubu :) Uz dnes mi to nepripada tak hrozne smoky jako vcera, k vecernimu cteni si musim dat neco sofistikovanejsiho, jinak se ze me stane fakt zombik prahnouci pouze po kouři..
WILDENBURY_SQ --- 19:03:46 30.6.2011
Jinak ja jsem ze Supernovy uplne unešenej. Presne to, co jsem hledal, respektive co mi v mym repertoaru chybelo - kouř. Hrozne moc kouře. Kapalna slanina. Strasne moc kouře, jemná slanost a kouř, uaaaah! Jako nic vic tam neni, ale ja tam ani nic vic nechci :) Pro me idealni zalezitost, kdyz jsem primitivni zombik, co chce smoookeeeeee...

Co se filozofickych chvil tyce, furt u me vede Bow. A do budoucna by me zajimaly Machalikovy tipy na neco Bow-style, ale prej jeste lepsiho :) Nicmene špetka koure tam bejt musi za vsech okolnosti!
WILDENBURY_SQ --- 10:14:24 30.6.2011
Takže odesráno, prachy už jedou. Děkujem za organizaci.

Teď už jen ten Kocour, kdepak je mu konec? Asi se dohaduje s Listerem.
??? --- 2:14:20 30.6.2011
STQ: Resp. až budeš chtít pít něco asi fakt po všech stránkách lepšího, nikoli jen srovnatelnýho nebo alternativu, tak tam mám ty tipy tak dva tři a jsou teda přes kilo. Ale libra je 27,90, tak se to nějak dá...
??? --- 2:13:05 30.6.2011
STQ: To jsem rád, že ti to chutná.
Ty whisky jsou dost podobný a podle mě se ty nůžky otevřou až někde 3 cm pod hrdlem. Dost pomůže pít jeden den napřed porto a pak sherry a druhej den napřed sherry a až pak porto. Mně porto přišlo slabší a chuťově o dost chudší. Kdyby ses rozhodoval pro koupi ještě nějaké flašky, tak čistě ze studijních důvodů bych doporučil tu bourbonovou, abys viděl, odkud to všechno vzešlo (ačkoli by to muselo bejt z jinýho serveru, protože tady už ji nemají, ale na druhou stranu, parchanti, zase naskladnili tu z bordeaux, sotva jsme my změnili objednávku).

A jinak kdyby ses nasytil Bowmore a taky aby sis neomezoval rozhled, tak bych doporučil zkusit i jiný kousky v podobné cenové, možná o 20 liber víc. Je tam z čeho vybírat a já mám ještě tak šest tipů v zásobě, za kterejma si stojím, a ani jeden z nich není podobnej Abduláhovi, kterej ti nechutnal :)

WILDENBURY_SQ: V klidu, až ti to pojede, tak to zaplatíš. Nebojím se :)

Kocourku, kde jsi?
STQ --- 23:02:05 29.6.2011
a druha cast - bowmore 16yo sherry matured zatim nedokazu rozeznat od port matured, jeste to budu zkoumat. ale je to kazdopadne dobry piti a myslim ze si ho jeste malej kanystr objednam, porad jsem jeste nepil nic lepsiho...
WILDENBURY_SQ --- 21:01:39 29.6.2011
Mne blbne net, uplne silene dneska, nedari se mi zaplatit Machalikovi, resp. ani se prihlasit do bankovnictvi vpodstate. Nicmene Machaliku nezoufej, nehodlam nic zpronevěřit, pokud se to neumoudri, zitra v praci je to sichr. STQ uz svoje veci ma, jak vidno, zbyva Kocourek, cimz ho prosim o vyjadreni. Muzu dovest na trase Zlicin - Repy - Petriny - Dejvice - Suchdol. Jina alternativa vpodstate neni, urcite nejedu pres reku :))

Tak, snad se mi to ted podari odeslat.
STQ --- 19:12:53 29.6.2011
Tak prvni setkani se Supernovou...je (na Ardbeg) az prekvapive kultivovana! Tam kde je standartni 10yo ostrej a jednoduse zemite kourovej a Corryvreckan se propaluje az do zaludku a jeste o kus dal je Supernova takova dospela. Docela kultivovana, sofistikovana a daleko lip se pije. Ovsem po tom Bowmoru (diky, Machaliku :)) je to furt jeste moc kourovy a chybi ji nejaka hloubka. Takze si ji budu nechavat na seznamovani navstev s jinou nez --jim beam-johnie walker-jameson-- whisky a sam zustanu u Bowmoru...