Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 15:44:00 21.9.2008
Rekl bych, ze ocekavane chutnaji vsechny whisky z Islay + Skye, a rozmanitost chuti a vyraz je treba hledat jinde.
Kupr. Highland Park ma taky vyraznou chut.

Priznavam, ze klasicka dvanactileta Auchentoshan je k nicemu, stejne jako levna Bowmore, Talisker a dalsi. Vyrazna zacina byt az od lepsich modelu (stejne jako ostatni).
VALDA --- 17:57:41 20.9.2008
to já bych nikdy nespojil Auchentoshan se slovem vyrazny ... :)) přišela mi celkově nijaká (ale nepil jsem ten co máš/měls doma). Aneb tisíc lidí, tisíc chutí
myslel jsem to asi tak, že mám skupinu, která chutná "očekávaně" a potom jsou tu takové, které jsou "jiné" ... výrazné oproti ostatním
??? --- 10:21:18 17.9.2008
Talisker a Laphroaig bych nutně nespojoval s "výraznou chutí", spíš když už tak s uzenou chutí nebo ostrovní chutí (i když to taky není přesný, třeba Jura je taky ostrov).
Každopádně "opravdu výraznou chuť" má leckajá whisky a nemusí být vůbec z Islay nebo Skye, můžeš to být cokoli z pevniny, kupř. Auchentoshan má neskutečně výraznou chuť. A není v ní ani stopový množství kouře nebo uzeniny.
VALDA --- 1:55:16 17.9.2008
ty dva gleny jsou dobrá volba - podle mě. je to jemné pití, kterým se dá odstartovat. potom si člověk časem vybere, jestli bude dávat přednost chuťově opravdu výrazné whisky (talisker, laphroaig - podle mě) nebo zůstane na svojem
MIKEX --- 19:08:39 30.8.2008
AAHHWISEGUY: z whiskey zkus Redbreast a Midleton pokud ti chutná jack tak vyzkoušej BlackBush (levnější a taky dost nasládlá), svět skotských je kapitola sama pro sebe tam ti asi nikdo neporadí kde začít (já začal s Glenmorangie a Glenfiddich, když nepočítám Famous Grouse a Whyte&Mackay :-]]])
AAHHWISEGUY --- 1:03:14 30.8.2008
MIKEX: 21 leta bushmills byla velmi prijemne jemna...
DEMONOFANARCHY: na prohlidce v Busmills jsme nejake ruzne druhy ohutnaly, ale popravde i tu 21letou bych vymenil za Jamesona... preci jen krapet levnejsi (na Irske pomery zas tak moc ne, ale stejnak)

pred navstevou Irska jsem whiskey opovrhoval a nemel jsem ji vubec v lasce, ale vypada to ze jsem objevil piti sveho zivota. Zrovna ted dopijim svou prni lahev Jacka Danielse a v hlave premyslim co vyzkousim dal... any thoughts?
JAY_TEE --- 14:59:02 10.8.2008
TUILE: jj, me teda na "konzumnim" Jamikovi nic spatnyho neprijde. Je fakt ze 12 a 18 lip vonej, ale na denni piti konzumak staci :)
MIKEX --- 13:24:53 10.8.2008
Machalik> tak to pardon, sem to pochopil ze spatneho konce:-D
??? --- 11:56:34 10.8.2008
JAY_TEE: tak tak.
ja si radsi koupim jednou do mesice levnou konzumni visky nez abych skudlila a koupila si jen jednou za rok neco, co ani poradne nedocenim.
JAY_TEE --- 10:37:48 10.8.2008
nepujde, zastavi se to na prazdny penezence :(