Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MERLIN --- 12:53:05 19.5.2008
???: Takže je rozdíl jenom v barvě? :o)))
??? --- 2:48:28 19.5.2008
Porovnavat Auchentoshan Limited Edition Cask Strenght 18 yo zranou v sudech po sherry s Auchentoshan Limited Edition Cask Strenght 17 yo zranou v sudech po bordeaux je jak testovat brunetu proti blondyne... zaroven. Proste bozi. Nebejt to ja, tak si zavidim.

Jinak Lagavulin je fajn, ale po cask strenght whiskach ho nejak nemam potrebu pit, to uz spis na rozjezd. Od Laphroaig tady mam Quarter Cask 10 yo a dneska uz ho preferuju pred Lagavulinem. Je min vysolichanej, vic uprimnej, driv jsem to tak nemel, ale poradi se obratilo. Jinak se musim priznat, ze Islay me uz trochu nudi a podnikam ted vypravy do jinych casti Skotska. Viz Auchentoshan (mj. vlastnena japonskou firmou Suntory, ktera vlastni i Bowmore, znate z Lost in Translation). Az uzavru tuhle znacku, chystam se na Macallan, kterej uz jsem mel kdysi doma, ale jakejsi mladej.
Strasnej konicek.

Nechcete nekdo vyzkouset Caol Ila?
VALDA --- 1:18:50 16.5.2008
jsem zvrhlík :))) dneska jsem si dal šestnáctku. při mém věku bych se měl pohlédnout už přece jenom někde jinde. jmenuje se Lagavulin ;)

trochu mě překvapila ... čekal jsem něco komplikovanějšího, ale ne. Jednoduše "chutná". Po Laphroaigu - cask strenght (nevím jak normální) mi ta jednoduchost trošku ubírá na kráse. Ale jinak není nic co by se mu dalo vytknout.
??? --- 12:19:30 19.4.2008
???: No však já to také psal z pozice toho tvého kamaráda - bylo mi jasné, že většina těch flašek plných "tekutého zlata" bude tvých. ;)

Nu což, když už nic lepšího, alespoň toho nejobyčejnějšího Jamesona si dnes večer doma uliju zcela určitě. :) Tak tedy příjemnou ochutnávku přeju.. a jsem zvědav na tu fotodokumentaci..
??? --- 12:08:14 19.4.2008
Stepni vlk: Kamarad je bezvadnej, nicmene vetsina tech whisky je mych. Zitra budeme opet delat ochutnavku, tentokrat s jinymi kamarady a u me doma, mam tady Quarter Cask Laphroaig, Lagavulin 16, Cask Strenght Auchentoshan 18 a Cask Strenght Bowmore 16 Limited Edition (ta je snad ze vsech nejlepsi, opravdovej klenot), a samozrejme Midleton a jeste jsem vzadu ve spajzu nasel Bushmills 10, o ktere jsem si myslel, ze jsem ji uz vypil. Mozna provedeme i test konaku, moje Hennessy XO proti kamosovymu Curvoisieru XO, ale to asi nepujde po tech whiskach. Udelam zase fotku :)
??? --- 11:14:45 19.4.2008
???: Ha, takového kamaráda bych si také nechal líbit. :)) Panebože, to je jak fotka z ráje (samozřejmě v rámci tohoto klubu)! Zrovna nedávno jsem přemýšlel o tom, jak rád bych se zúčastnil nějaké té ochutnávky více druhů whisk(e)y a ty mi to tu takhle "bezostyšně" vrazíš pod nos, hehe..
SAMOUT --- 16:15:28 14.4.2008
DREAMCASTER: Vrcholně zajímavé :-))) Kde to přesně bylo?
SAMIEL --- 14:13:30 14.4.2008
???: ta nejlepsi je v popredi, tak to ma byt! :)
??? --- 12:09:01 13.4.2008
Jen dodam, ze na fotkach je pouze ta lepsi polovina whisek, ty horsi jsem nefotil, ale bylo jich zhruba taky tak.

Vyfotim vam svuj spajz :)
GOBERS --- 11:39:16 13.4.2008
???: Uaaaaaaaaaaaaaau... já chci taky!!