Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 20:06:32 31.12.2007
Myslím, že porovnávat nejdražší irskou s nejdražší skotskou není trošku mimo. Navíc mám doma dva ročníky Midletonu, takže bych to teoreticky testnul proti oběma.

To s tím tvým Martellem jsem až tak nepochopil, resp. myslím, že zrovna tady jsme si neporozuměli. Ono Hennessy XO není ani trochu podobný Martellu VSOP a zadruhé to Hennessy s tím Lagavulinem srovnatelný bylo (i když dobu zrání má pětinásobnou), akorát nenabízelo ten hodinovej kouřovo-dřevěnej ocas v puse, čímž se trochu znevýhodňovalo. Na druhou stranu nevím, která irská krom Midletonu by mu mohla konkurovat.
ZBYNEK --- 17:29:42 31.12.2007
MACHALIK: Promiň, ale porovnávat Blue label a Midleton je trošku mimo. Už jenom když vezmu v potaz, že u Midletonu záleží na konkrétním ročníku...
Máš ale pravdu o tom cognacu - nedávno jsem dopil Martela (sice "jen" vsop), ale Irské v obdobné době zrání jsou mnohem chutnější...
REAP --- 11:58:10 31.12.2007
Slyšel jsem, že Printers jde vzhledem k ceně docela ok pít, v porovnání s některýma jinýma ve stejné cenové relaci.
MIKEX --- 14:55:02 30.12.2007
MACHALIK: sem včera daroval Bushmills 10 Malt tak doufám že bude chutnat byl vedle ní Jameson, Glenkinchie z Edinburghu a nějakou speciální Grant's se kterou nemám zkušenosti a z nějakého důvodu jsem se jí vyhýbal až dneska jsem se dočetl že je to jedna z mála stále rodinou vlastněných destilerek pod které spadá i Glenfiddich... to bude stát za prozkoumání...
DREAMCASTER --- 14:26:36 30.12.2007
http://www.glenmorangie.com/home.php todle je taky dobrej kousek.... a taky jemnej:]
DREAMCASTER --- 14:22:50 30.12.2007
KAZIMIR: tak to si dej Jacka Danielse s kolou asi nej wisko colova combinace!;]a navic ten f tom pulitru klidne bejt i muze..:]
GOBERS --- 11:52:10 30.12.2007
VALDA: No bajecne, bajecne... whisky byla a zpivalo se pak uplne bajecne. :-))
VALDA --- 10:27:22 30.12.2007
je hezké míti jasno :)

včera jsem v rámci "poznávání irska" zkusil Jamesona a byl to docela omyl - myslel jsem že si někdo dělá srandu ze mě pak jsem po nějakém váhání zkusil i Tullamore a byla to krapet lepší zkušenost. Ale budu muset zkusit nějaký větší kalibr, protože irský "konzum" to u mě moc nevyhrál. :)

GOBERS: jak dopadly vánoce?
??? --- 4:47:55 30.12.2007
Dívka!

Včera jsem s kamarádem dopil půl flašky Bushmills 10 yo single malt jako předkrm, pak jsme dorazili stejný množství Laphroaigu (neuvěřitelná věc), a závěr večera patřil půl flašce Lagavulinu, kterej zatím pro mě nemá žádnou konkurenci mezi skotskýma a o irským Midletonu lehce pochybuju. Budu si muset dřív nebo později koupit Blue Label, abych si sáhnul na ten pomyslnej vrchol a mohl srovnávat s etalonem, ale Lagavulin je v tuto chvíli pro mě nektar snů.
Koňak Hennessy X.O. za trojnásobnou cenu nenabízí nic navíc oproti Lagavulinu, naopak v mnoha směrech selhává.

Zároveň včera došlo k přímému porovnání asi patnácti druhů skotské proti sobě, počínaje VAT69 přes Label 5 a Glen něbo a Ballantines a Glen něco jinýho a Dun Beaghan a další a další a Laphroaig a samozřejmě Lagavulin to vše smetli ze stolu jak vichřice.

Aspoň mám vyřešeno.
??? --- 1:39:30 30.12.2007
MIKEX: arbeg je strasne dobrej. v tuto chvili muj nejoblibenejsi. na laphroaig sem si musela zvyknout. kdyz sem ochutnala poprvy, mela sem pocit, ze si ze me nekdo dela srandu. ted ji mam docela rada.

ale jako konzumni visky (rozumej vypit 8 panaku a jit z hospody domu) preferuju jamesona...