Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 12:48:18 17.10.2018
Děkuji za hlasování. Události Whiskey baru sem budu i nadále vkládat, ale zároveň budu ty neaktuální mazat, ať tu zbytečně neplevelí diskusi. Takový malý kompromis.
WAMP_ELF --- 9:01:42 11.10.2018
???: na mobilu nemuzu hlasovat a tak za me rikam ze si tu rozhodne ty "reklamy" delej, jasne jento obchod ale neni to reklama na slevu v tescu. Tvl zakazovat si tu jeste neco psat, kdyz tu pravidelne pisou 1-2 lidi, co to je za nesmysl...
??? --- 2:31:31 11.10.2018
SAMOUT: S časem na mne fakt chodit nemusíš. Jsem až pedantsky pečlivý při dodržování Ralfyho zlatého pravidla uvedeného i v záhlaví této diskuse. ;) Přičemž to je pro mne navíc časové minimum a povětšinou je nechávám ještě mnohem déle. Nedávno jsem si kupř. dával panák fantastické Compass Box Flaming Heart 15th Anniversary Edition (už jsem tady o ní psal) a jen bez použití vody jsem si ji užíval tři čtvrtě hodiny. Stejný čas pak s postupným rozkapáváním, čili dohromady 1,5 hodiny neskutečné zábavy s jedním jediným panákem whisky...

Ale abych jen obecně nemlel, tu jsou mé koštovací poznámky:

Vůně: Rašelina, zatuchlá zemina, lak na nehty, lák, doutnající uhlíky, fenykl, anýz, nakyslost, uzená makrela, bylinné bonbony, (s vodou) vinný ocet, celerová nať, pomerančová slupka, šalvěj.

Chuť: Zázvor, káva, dřevitá kedlubna, slazené frapé, med, (s vodou) ovocná sirupovitost, lanýžová náplň, kávový likér, želatinoví medvídci, hřebíček, skořice.

Dochuť: Bílá čokoláda, taniny, popel, mentol, sušená hruška, škrob (pudingový prášek), bylinný čaj.

PS: Ne, že bych se jím řídil, ale teď čumím na Whiskybase, kde je čerstvě uvedeno, že Jim Murray dal téhle flašce 96,5/100 a vyhlásil ji Scotch Vatted Malt of the Year 2017. Můj oblíbenec Serge jí dal mnohem střízlivějších 91 a Ralfy taktéž 91.
SAMOUT --- 22:37:21 10.10.2018
???: Zajimavy, mne fakt chutna. Nicmene - zadna voda!!! Ani kapicku malinkou, je to fakt dulezity, pak zkysne a neni dobra. A dej ji cas na vydychnuti.
??? --- 22:14:38 10.10.2018
SAMOUT: Tu Glencadam 15yo jsem teď ochutnal v rámci brněnského Whisky festivalu a musím říct, že tentokrát jsem rád, že jsem na Ralfyho slepě nedal a nekoupil si láhev stejně, jako v případě Glen Scotia 15yo. Glencadam mě prostě nebavila a porazil by ji i F.E.W bourbon, který jsem ochutnával hned po ní. A to bourbon whiskey jinak zrovna dvakrát moc nemusím. Tahle byla ovšem parádní.

Nicméně část vzorku Glencadam jsem si odlil a ještě jí dám druhou šanci...

SAMOUT: Jo, a tohle opatření má bohužel ten negativní důsledek, že se týká i aukcí. Ceny lahví tak nezačínají na nule, nýbrž dle obsahu alkoholu, resp. toho blbého koeficientu. Nepotěší. I když, poslední dobou se ty ceny v aukcích šplhají do takových výšin i za obyčejné OB, že to vlastně nakonec asi nemá nějak extra velký vliv. Blíží se prasknutí bubliny či nikoli?

[//i.nyx.cz/files/00/00/19/04/1904769_176e4c961ca558afcff2.jpg?name=Main+Stages+in+a+Bubble.jpeg]
??? --- 21:53:01 10.10.2018
---
??? --- 21:48:51 10.10.2018
DARKRAZOR: Však v pohodě. Věc názoru. Pro mne tam nic přínosného nebylo. A dík za tu zmínku ohledně "reklamní série". Přivedla mne na myšlenku ankety.
DARKRAZOR --- 16:16:32 10.10.2018
???: Hele já v tom podcastu nejedu, ale dovolím si zareagovat. Hodil jsem to sem především z toho důvodu, že jsem na to náhodou narazil na youtube a přišlo mi to zajímavé k tématu téhle diskuse. Zvlášť speciální plnění whisky, problematika no-age-statement NOS, vliv typů sudů na stařený destilát, Skotsko obecně.

Vzhledem k tomu, že sem poslední tři měsíce nikdo krom tebe nepřispívá bych řekl, že je dobré protnout reklamní serii "Whisky baru který neexistuje" ;) a třeba to někomu zajímavé přijde.
??? --- 3:08:26 9.10.2018
DARKRAZOR: Je to dlouhé jak pohádka, spousta keců a v podstatě nic moc zajímavého nebylo řečeno. Vlastně jde hlavně o "produkt" a spoustu marketingových žvástů a reklamy kolem něj. 40 minut mi bohatě stačilo...
DARKRAZOR --- 19:51:34 8.10.2018