Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 17:45:32 7.5.2017
Po delší době jsem překoštoval Auchentoshan 17 yo Bordeaux Finish a přijde mi až neuvěřitelné, jak jde do černého rybízu - ve vůni, v chuti i dochuti. A baví mě suverénně nejvíc z těch 3 limitovaných. Konec hlášení.
SUCZKER --- 10:07:04 4.5.2017
JCSOFT: rozpocet jsem si rikal tak 1200 - 1500 českopeněz. Jinak bohužel ten styl je záhada. Takže spíš bych hledal nějakou střední cestu.
JCSOFT --- 9:13:43 4.5.2017
SUCZKER: no jde mi o to, jakou třídu whisky pije a jaký styl preferuje :-) Jako můžeš koupit cokoliv, ale jestli třeba vyloženě nemá rád ty s rašelinovým kouřem tak úplně nedává smysl vrážet prachy do něčeho jako NIKKA TAKETSURU 17. Třeba :) Plus teda ten rozpočet, zda se budeš pohybovat jen v základech nebo už i trochu (ne zrovna levných) specialitách...
SUCZKER --- 19:28:40 3.5.2017
JCSOFT: diky, je to furt aktualni, co mu chutna, ale netusim. mohl bys to kdyztak rozvedst?
JCSOFT --- 17:55:10 3.5.2017
SUCZKER: Tipů by bylo vícero, záleží na rozpočtu. A taky by bylo fajn vědět co pije obvykle...
SUCZKER --- 14:36:41 12.4.2017
nejsem nějaký velký vyznavač whisky, ale jeden kamarád je a chtěl bych ho trošku překvapit a k narozkám mu koupit nějakou japonskou. Je to vůbec dobrý nápad a pokud ano, máte někdo nějaký tip ?
??? --- 23:53:10 1.4.2017
??? --- 23:02:21 31.3.2017
Obecně whisky škodí světlo, přílišné teplo (pokojová teplota maximálně), případně pachy, které se dlouhodobě vyskytují kolem. Tuhle jsem měl celou dobu v té původní zavírací krabici. Obdobně jsem skladoval starou Aberlour A'bunadh a také vydržela bez větší ztráty kytičky několik let.

Osobně si po této vlastní zkušenosti myslím, že pokud je ta whisky a její korková zátka kvalitní, tak vydrží i několik let. A jestliže člověk navíc používá i ten argon, popř. přelévání do lahví menšího objemu, tak lze otevřenou whisky skladovat v podstatě neomezeně dlouho.
GOSHEWAN --- 17:37:36 31.3.2017
???: Ma omezena zkusenost v tomto smeru (vetsinou mi nic tak dlouho nevydrzi, ani v mem okoli) rika, ze prave po cca roce to prestava byt pitelne... Mozna zalezi i kde to skladujes, pri jake teplote a pod., nicmene 5.5 roku je uz opravdu hodne.