Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 21:39:31 20.2.2018
EARL: ja uz nedavno o nejakym jinym whisky investment fundu cetl.. a nebyli ze svedska teda.. namatkou jsem nasel treba tohle: https://www.whiskyinvestdirect.com/
??? --- 15:47:32 20.2.2018
EARL: A až ta bublina splaskne, zbudou jim jen oči pro pláč. Jako už několikrát v historii whisky průmyslu.
??? --- 1:03:45 17.2.2018
Ale abych nebyl jen vyloženě negativní, tak jsem si chuť spravil třetím panákem. Nalil jsem si Balvenie 14yo Peat Week 48,3 % a opět nezklamala. Kouř a rašelina už sice nejsou ani bezprostředně po nalití tak patrné, jako tomu bylo při prvním panáku, ale pořád je to tam. Tohle je jedna z nejjemnějších kouřových whisky, kterou jsem kdy pil. A zároveň není ani nijak přeslazená. Po rozkápnutí jde v chuti krásně do kávy, kávového likéru či kávové náplně oplatek, zeleně a vinohradnické broskve. A dochuť je delší, hořko-kyselá se zázvorem a hroznovým semínkem či meruňkovým jadýrkem na úplném konci. Ideální úvodník do světa rašeliny pro ty, kteří s ní ještě nemají žádnou zkušenost. Jen škoda, že se u nás nedá sehnat.
??? --- 0:50:38 17.2.2018
Mám dnes nějakou chandru, tak jsem se jal překoštovat nějaké ty vzorky, co jsem si přivezl z Whisky Life! Prague.

Springbank 1990 25yo 42,7 % (plnění pro Whisky festival v Malé Morávce, jestli se nepletu) mě ani na podruhé nikterak zvlášť nezaujala. Projev je hodně tichý a celkově je hozená hrozně moc do hořka. A to mám hořkou chuť rád. Řekl bych, že jí tak nějak chybí komplexnost. V chuti kůra grepu, kokosová dužnina a s vodou pak nezralá broskev, nezralá jahoda a pepř. Dochuť je delší, lehce zázvor, zeleň a s vodou kávové zrno, mýdlovost a ještě větší hořkost.

Aberlour A'bunadh Batch 57 60,7 % jsem si vzal na paškál jako druhou. A též mne tedy nikterak zvlášť nepotěšila. Voní po umělých malinách, síře, najde se leštidlo na nábytek či matoliny. V chuti malina, pomeranč a sušený banán. S vodou nezralá jahoda a natrpklost. Celkově mi to přijde jako důsledek buď unavených sudů, nebo krátké doby staření, případně obojího. Prostě působí na můj vkus až moc mladě.

Suma sumárum, ani jednu z těch lahví bych si domů nepořídil, resp. nestojí za ty peníze, za které se dají sehnat.
EARL --- 14:37:18 4.2.2018
???: Njn, v patky to asi bude se saunou... :-)
??? --- 13:57:57 4.2.2018
EARL: Dík. Sranda je, že dokud se nezateplila ta skleněná vstupní část, tak si lidé stěžovali na pravý opak, a sice že je tam docela zima. :) Ale myslím, že tohle už tam padlo: jakmile se zvýší počet lidí nad určitou míru, tak je tam problém s vyšší teplotou a vlhkostí. Bude se to muset nějak řešit.
EARL --- 7:54:01 4.2.2018
???: Ja bych mel jedinou pripominku - strasny vedro:-)

Jinak obsluha znala a prijemna, prostredi moc hezky, nabidka v poradku - priste budu muset vyzkouset nejaky ty vase specialni plneni. Pro me nejlepsi Ledaig 10y a Laphroig Lore.

Kamarad bohuzel nepije whisky a je silne vysazenej na konaky, takze by urcite uvital jejich vetsi nabidku. Ale my se do brna dostaneme jednou za rok, takze to prezije... :-)
??? --- 13:32:39 3.2.2018
EARL: Když je na topince, tak je tam ten kouř jen tak lehce na pozadí, ale furt je cítit. V samotném bez topinky je to ještě markantnější. Ale vzhledem k tomu, že té whisky jde tuším pouze malý panák (možná ani to ne) na kilo masa, nikomu bych bez vyzkoušení nevěřil, že to tam bude takhle znát. Dokonce i ten tatarák s Johnnie Walkerem mi při ochutnávce přišel subjektivně lepší, jemnější.

Jinak se klidně rozepiš víc ohledně dojmů, podobně jako VOZKA. Nutit tě samozřejmě nechci a nemohu, ale jako zpětná vazba je to nedocenitelné.
EARL --- 8:28:31 3.2.2018
Tatarak ve verzi kourovej (s Laphroaigem) - super!