Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá mimo jiné různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1.000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce před nosing & tasting odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Nikdy, ale opravdu nikdy dlouhodobě (měsíce či roky) neskladujte whisky v kartonových krabicích nebo poblíž nich. Hrozí totiž riziko kontaminace obsahu - whisky bude mít více či méně kartonovou vůni i chuť, která přebíjí vše ostatní - skrze nedokonale těsnící korkovou zátku, která je na rozdíl od té vinné z měkčího korku, který umožňuje opakované uzavírání láhve.
Pár termínů a zkratek, jejichž význam je dobré znát:
ABV - Alcohol By Volume (percentage)
Aldehydes - Grassy, leathery aromas
Barrel - 200 litre Bourbon cask
Butt - 500 litre Sherry cask
C/S - Cask Strength
Esters - Fruity, flowery aromas
Hogshead - 225 to 275 litre cask
IB - Independent bottling
NAS - No Age Statement
OB - Official / owner bottling
Octave - 63 litre sherry cask
Overproof - ABV higher than 46%
Phenols - Peaty, smoky aromas
Proof - Old system to measure ABV
Puncheon - 450 litre Sherry cask
Slainte - Cheers!
SMSW - Single Malt Scotch Whisky
Vatted Malt Whisky - Different malt whiskies from more than one distillery
Vatting - Blend of different whiskies
Vintage - Year of distillation
WIP - Work In Progress (unbottled)
YO - Years Old

[https://usercontent1.hubstatic.com/6274976_f520.jpg]
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 18:49:23 25.6.2017
WAMP_ELF: Je to tak. Bohužel. Dokonce se údajně děje to, že spekulanti skupují větší počty lahví určitých limitovaných vydání whisky, o kterých si myslí, že by se na nich dalo vydělat. Někdy je nějaký čas podrží a někdy je pustí rovnou, popř. postupně. Krásně je to pak vidět právě v těch aukcích, kdy se tam najednou objeví třebas 10-15 lahví jedné whisky. Aktuálně se to týká kupř. další edice Longrow RED od Springbank. Předchozí čtyři verze byly úspěšné a jejich cena neustále roste, takže ideální podhoubí pro spekulanty.

Sere mě to dost, ale to je tak všechno, co s tím můžu dělat. Přitom tahle Longrow RED 13yo Malbec se u nás ještě vůbec neobjevila a už se ve velkém objevuje v aukcích a na eBay. A po pravdě, nerad bych sýčkoval, příp. šířil poplašné zprávy, ale vůbec bych se nedivil, kdyby právě díky těmhle spekulantům do ČR ani nedorazila. Protože už je to celkem dost dlouho, co mi starý pán z eshopu Skotská whisky říkal, že má být nová RED, a furt ani prd - a to v jakémkoli českém eshopu s whisky.
WAMP_ELF --- 17:19:01 25.6.2017
???: uaaaaaaa....... ale to je prave to umeni hromadeni penez. Ty lidi si je neuzivaji a soustredi se jen na hromadeni. Nekupujou si supersporty na zavodeni, jachty kvuli snu o obepluti sveta a 50yo scotch kvuli posedavani u krbu. Samozrejme az na vyjimky. Docela by me zajimalo kolik z tech ucastniku aukce jsou abstinenti.
Znam cloveka co vydelava okolo 200k meicne a jeho top drink je....-virbl prosim- balantajnka.
??? --- 14:35:12 25.6.2017
Scotch Whisky Auctions | The 75th Auction | Black Bowmore 1964 50 Year Old
https://www.scotchwhiskyauctions.com/.../113_the-75th-auction/162429_black-bowmore-1964-50-year-old/

Láhev whisky za minimálně půl mega. A "nejhorší" na tom všem je, že většina těch lidí kupuje tyhle láhve jako investici a tu láhev vůbec nemají v plánu otevřít. A dost možná, že i kdyby ji nakrásně otevřeli, tak ji - opět většina z nich - nedocení, resp. ji vypijí v rámci nějakého megalomanského večírku během pár hodin...
??? --- 12:09:58 20.6.2017
JCSOFT: Uznávám, přestřelil jsem. To bych musel mít ohledně sherry mnohem více napito. Nicméně rumy mi také někteří vychválili do nebes, ovšem zatím mi ještě nikdo nenalil takový, který by se byť jen vzdáleně vyrovnal komplexnosti single malt whisky. A to jsem rozhodně nepil jen rumy za pár korun, vhodné akorát tak na míchání.

Ale když mi dáš tip na nějaké - dle tvého názoru - hodně kvalitní sherry, zlobit se na tebe rozhodně nebudu. ;) Dobrovolně se přiznám, že obdobně jako u vína budu preferovat spíše sušší varianty...
WAMP_ELF --- 11:17:42 20.6.2017
JCSOFT: a ja mel tak jemne vodky ze by se daly konzumovat vdechnutim, ;-) etc etc
JCSOFT --- 10:51:28 20.6.2017
???: "Na whisky tohle pití pochopitelně nemá ani omylem." bych to asi neformuloval, je to prostě něco úplně jiného :-) Určitě jsem měl tak komplexní a zajímavé sherry, kterým (z mého pohledu) většina whisky nesahá ani po kotníky ;-) Nebo alespoň ne v podobné cenové kategorii :)
FIRED --- 16:51:45 18.6.2017
???: Sherry je super modifikator do short drinku i s whisky :)
??? --- 16:33:27 18.6.2017
V rámci rozšiřování obzorů jsem se rozhodl, že začnu překoštovávat alkohol, jehož sudy jsou po vyzrání původního obsahu používány ke zrání whisky a který jsem ještě neměl tu čest ochutnat. Začal jsem u sherry. Nechal jsem si nejprve nalít suché Amontillado. V chuti zpočátku nakyslé, poté dominuje vlašský ořech. Jako druhý vzorek jsem zvolil pravý opak, extra sladké Pedro Ximenéz sherry. Očekávaná likérová sladkost na úvod, v chuti pak především sušená hruška. Oba vzorky disponovaly 18 % alkoholu, pokud mi paměť slouží.

Suma sumárum zajímavá zkušenost, nicméně jsem rád, že jsem si nakonec nekoupil celou láhev sherry, jak jsem původně zamýšlel. Na whisky tohle pití pochopitelně nemá ani omylem.
LOPIN --- 13:44:03 8.6.2017
Ahoj vyplati se neco kupovat v americe v duty free? pripadne nejaky doporuceni na us bourbon/whisky?
??? --- 16:56:39 31.5.2017
Jen taková zajímavost aneb K čemu také může dojít, když se pokusíte otevřít nějakou whisky z doby dávno minulé. V tomto konkrétním případě pravděpodobně lahvovanou v průběhu 90. let minulého století. A pokud doma zrovna žádnou nemáte, tak vám nezbývá, než začít shánět náhradní zátku.

[//i.nyx.cz/files/00/00/17/14/1714263_fb92863fe62e5311ff29.jpg?name=DSC00896.jpg]