Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Whisk(e)y & další kvalitní druhy alkoholu, jakož i vše o míchání, nejlepších ingrediencích, skle atd.
STEPNI_VLK
Máme rádi kvalitní chlast a nestydíme se za to!
WHISKEY
Prvopočátek slova whiskey pochází z gaelských slov Uisce Beatha [ˈɪʃcə ˈbʲahə] (ještě dříve Uisgebaugh), což znamená živá voda, jak destilovaný alkohol ve středověku pojmenovali irští mniši jednoduchým překladem z latinského aqua vitae (v oněch časech byla totiž whisky užívána především pro alchymistické a léčebné účely). Postupně byl výraz díky nesprávné výslovnosti slova Uisce poangličtěn až na dnešní Whisk(e)y.
Kdy byla destilována první whiskey, těžko říct; pravděpodobně v 15. století. Nejpopulárnější teorie říká, že v tom mají prsty irští mnichové, kteří kromě evangelia šířili rovněž tajemství destilace. Destilace samotná byla ovšem objevena perským vědcem jménem Rhazes.
Nastěnka ukrývá různé praktické odkazy, rady sebrané během života diskuse či tipy na whisky kolem 1000 Kč (oblíbený to dotaz).
ZLATÉ PRAVIDLO: Aby ukázala, co v ní opravdu je, nechte whisky ve skleničce odpočívat minutu za každý rok jejího zrání. Takže kupř. patnáctiletou minimálně 15 minut.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GOSHEWAN --- 14:58:54 23.3.2017
???: V Makru v Praze za ~924Kc (akce), pripadne pokud se sejde hodne zajemcu tak http://www.vino-velkoobchod.cz/whisky/clynelish-14-years-old--coastal-east/ (839,- min odber 6ks, sem tam se daji ukecat na jeden kus)
??? --- 23:43:55 22.3.2017
Ještě si dovolím malý tip na hodně zajímavou whisky, pánové a dámy. Bude to tedy hlavně pro brněnské, příp. pro ty, kteří mají čas od času přes Brno cestu. Clynelish 14 yo 46 % se totiž dá v Hyveco eshopu koupit za vskutku nádherných 926 Kč (ve většině českých webových obchodů se cena pohybuje v rozpětí 1000-1200 Kč a třeba na TWE je v přepočtu za 1350 Kč). Je ale zapotřebí objednat přes web a zadat vyzvednutí na jedné z poboček, protože přímo na těch prodejnách mají z nějakého mně neznámého důvodu mnohem vyšší cenu cca 1150 Kč. Objednání je možné bez registrace a kromě emailu a tel. čísla nemusíte zadávat vůbec nic. Dokonce i jméno si můžete vymyslet, protože vyzvednutí probíhá toliko na základě čísla objednávky.

Zatím jsem dal pouze prvního (sic!) panáka a můžu směle říct, že něco takového či alespoň vzdáleně podobného jsem zatím snad ještě nepil. Voda hodně pomáhá. Ve vůni věci, které zatím nedokážu definovat (možná mi i trochu něčím připomíná irské květinové). Na první doušek lehce nakyslá chuť následovaná hořkostí (ale ani jedno nemyslím negativně), máta, pelyněk. V dochuti jsem cítil banány, ale také kávová zrna, snad i trochu kouře(?). Dochuť je středně dlouhá a spíše sušší. Soudím, že to bude ještě hodně velká zábava se jí propíjet. Myslím, že za ty prachy stojí jako málokterá jiná v téhle cenové relaci.

Podle Ralfyho se jedná o whisky s osobností, komplexní, vcelku náročnou, tedy nic pro začátečníky, příp. lidi zvyklé na vyšolíchané a "jednoduché" whisky typu Glenfiddich či Glenmorangie. Jo, a říkal, že je to nejlepší verze 14leté Clynelish, kterou kdy pil. Dal jí 90 bodů, které pak dokonce ještě zvedl na 91, což dělá málokdy (nemluvě o tom, že málokdy dává známku 90 a vyšší). Ostatně, poslechněte si ho sami.

ralfy review 634 - Clynelish 14yo @ 46%vol (2017)
https://www.youtube.com/watch?v=3BTVTGqM0rY
KAKIHARA --- 19:28:51 22.3.2017
Jojo, treba Glenfarclas 105 bez rozkápnutí skoro nejde pít (i když s pribyvajicima panákama množství vody klesá) A takovýmu Ardbegu nebo Taliskeru to taky neublíží..
??? --- 19:15:59 22.3.2017
Zase zkouším experimentovat s tím přidáváním vody do whisky a nakonec po všech těch rozhodně ne a možná ano deklamacích musím přiznat, že to má smysl, ba co víc, že některé whisky si bez toho člověk ani naplno nevychutná.

Teď si kupř. díky pár kapkám vody užívám hrozně intenzivní vůně máslového krému (a možná i vanilkového pudingu) u Deanston 12 yo, v chuti pak máslové sušenky Opavia jak vyšité. U Jura 16 yo zase krásně vylezla skořice a perníkové koření obecně.

Zajímavé mi přijde také zjištění, že některé vůně se objevují, když nechám whisky nějaký čas v klidu, a okamžitě mizí, když whisky krouživými pohyby rozvířím, zatímco jiné to mají přesně naopak.
??? --- 21:43:41 16.3.2017
JAKOUBEK: Díky za tip, nicméně kdybych měl na nástěnku dávat každý obchod s chlastem, nemělo by to žádný smysl. Nabídka whisky toho tebou zmiňovaného je poměrně úzká a z toho jsou ještě tak třetina blendy. Předpokládám, že každý před nákupem absolvuje vlastní pátrání za pomoci serverů pro srovnání cen či Googlu. Na nástěnku dávám pouze obchody, které jsou něčím zajímavé: většinou buď šíří nabídky, nebo dobrou cenovou politikou.

A když už píšu o obchodech, tak jedno malé varování pro všechny. Pokud byste chtěli využít obchod Vinotéka Dios, počítejte s tím, že mají v nabídce i věci, které ve skutečnosti nejsou skladem. Po dvakráte se mi stalo, že jsem objednal whisky, u níž byl popis "poslední láhve", a dvakrát mi objednávku zrušili, protože se prý už doprodala. Následovala výmluva na pomalou aktualizaci a hned mi samozřejmě nabízeli alternativy. Zřejmě běžná prodejní strategie, co jsem následně tak pročítal hodnocení na Heuréce. Mimo to také nic moc komunikace, dlouhé čekání na zásilky či zaslání úplně jiných lahví, než si dotyčný objednal.

Takže i v případě Vinotéky Dios platí to samé co u Gentlestore. Můžete tam narazit na některé vcelku raritní, jinde nedostupné věci, ale počítejte s tím, že cesta k nim bude strastiplná či dokonce ve finále neúspěšná. U Gentlestore se mi pro změnu stalo, že jsem objednal dvě láhve, z nichž jednu už vůbec neměli. Když se ani po měsíci od objednání nic nedělo, napsal jsem jim nasraný email, protože dovolat se k nim je prakticky nemožné. Teprve poté se konečně uráčili mi odpovědět, že tu jednu láhev už nemají, a jestli tedy mají objednávku zrušit. Ani je nenapadlo, že bych třeba chtěl aspoň tu druhou. Hrozný šlendrián. Ostatně, hodnocení Gentlestore na Heuréce je více než výmluvné.
??? --- 20:45:02 16.3.2017
Teď jsem si po čase nalil 16yo Juru Diurachs' Own a konečně jsem přišel na to, co že je to v ní tak výrazného ve vůni. Machalík mě trochu ovlivnil tím, co tu kdysi psal, a sice že mu Jura smrdí a to asi po medu. Ale med to podle mě není. Ta výrazná vůně, která mě hlavně napoprvé vždy vyloženě praští přes nos, to je prosím pěkně na 99 % rebarbora. :)

To jen kdyby někomu vadila její vůně, tak ať s tím počítá. Navíc bych řekl, že je tak trochu i v její chuti. Byť tedy pochopitelně netuším, jestli to obecně typické pro všechny whisky Jura, nebo jen pro tuhle 16yo.
??? --- 22:36:06 11.2.2017
Groundhog Day for Scotch distillery boom? | Scotch Whisky
https://scotchwhisky.com/magazine/from-the-editors/12339/groundhog-day-for-scotch-distillery-boom/

By 1899 the amount of whisky stored in Scotland’s warehouses had grown by more than 575% to 13.5m gallons. The Pattisons’ crash was disastrous, and signalled the end of the boom in malt distilling, the First World War then sealing the fate of many. Malt whisky output fell from a high of 16m gallons in 1898 to 10m gallons just two years later. The industry was arguably heading for a bust anyway, as growing stocks far outweighed the value of whisky at the time.

Will this be where we draw our last parallel? In recent years a decline in Scotch exports led some distilleries to reduce output to regulate their stocks five to 10 years down the line – in 2014 Diageo announced a freeze on its planned £1bn investment in increasing capacity at its distilleries, including shelving a new distillery build at Teaninich and expansion of Clynelish and Mortlach distilleries. A strategy designed to avoid repeating the same mistakes as their Victorian forbears.
JAKOUBEK --- 0:41:05 1.2.2017
Ahoj. Možná jen pro doplnění vzorně spravované nástěnky... Koukal jsem na seznam eshopů a všiml si, že chybí třeba Topdrink.eu. Zřejmě ne příliš významný, ale některé kousky mají levnější než Maneo, což u lahví jako např. Laddie Classic stojí za zmínku. Konec hlášení.
FATTY --- 13:36:12 31.1.2017
krasne jsi to chytil, asi na haluz.. Ostrava, alb. hyper. - 1400
BRUKEV --- 21:18:07 29.1.2017
FELCARKILLER: tohle není akce, prostě asi vylistovávájí artikly z nabídky a proto mají takové ceny na něco málo položek