Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Peak Oil - zlom ropy
MESK
Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.
[http://newsvote.bbc.co.uk/nol/shared/fds/hi/business/market_data/chart?chart_primary_ticker=ICEEUR:BRN&chart_time_period=12_month&username=bbc&password=jihoj952&canvas_colour=000000&primary_chart_colour=cc0000&use_transparency=0&plot_colour=ffffff&margin_left=35&margin_bottom=20&margin_right=20&tiny_chart=1&tiny_month_view=1&logo_strength=light&y_axis_left=1&x_axis_plain=1&charting_freq=1_minute&co_dimension^width=629&co_dimension^height=190]
Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
www.energybulletin.net
Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
Cena ropy - www.petrol.cz
Cena ropy - www.oil-price.net
Oil market report - omrpublic.iea.org
Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
XCHAOS --- 23:22:27 27.12.2012
MESK: nj, uznávám... jen jsem se snažil reagovat na otázky. evidentně, na NYXu je spousta (nevím kolik %, ale "více než jeden" :-) lidí, co se neustále snaží hlídat, abych nemohl vyslovovat žádná obecná tvrzení... už i tady.

neříkám nic jiného, že peak oil (který je podle mě neodvratný) možná bude mít menší dopady, než se katastrofisté obávají.
MESK --- 15:51:10 27.12.2012
XCHAOS: Uz je to dost off topic.
ALMAD --- 13:42:18 27.12.2012
XCHAOS: no, právě si uhodil hřebík na hlavičku v tom, že ve vyspělých zemích se stejně spousta lidí už živí jen tím, že pro mobily píše aplikace nebo navrhuje jejich design nebo kšeftuje s vyzváněcíma melodiema nebo s odblokováváním kradených mobilů, apod

Kolik % je "spousta"?
XCHAOS --- 11:38:52 27.12.2012
GRENDAL: no, právě si uhodil hřebík na hlavičku v tom, že ve vyspělých zemích se stejně spousta lidí už živí jen tím, že pro mobily píše aplikace nebo navrhuje jejich design nebo kšeftuje s vyzváněcíma melodiema nebo s odblokováváním kradených mobilů, apod: 3D tiskárny sice vytisknout jen vnější kryt elektroniky, ale do jisté míry to je právě část, která je náročná na lidskou práci ve fázi závěrečné montáže (osazování desek SMD součástkami se děje strojově už dávno, a lze si představit, že osazovací stroje si samozřejmě fabrikační dílny pořídí také...)

klíčové součástky - procesory a jiné chipy - se samozřejmě budou nejspíš vyrábět stejně centralizovaně jako dnes... ale na objem přepravy nejsou až tak náročné.

VSOUKOLOHLOR: podívej se na to z jiného konce - zaměstnání "náročná na popojíždění autem" se často řídí nějakými pokyny z jakéhosi dispečinku už dnes. no a ten dispečink ale bude u konkurenceschopných firem více a více závislý na nějaké business inteligence. a ta business inteligence bude v rozpočtu firmy více a více pociťovat náklady na pohonné hmoty, tak se množství ujetých kilometrů bude snižovat.

lidi to ale moc nepocítí... stejně budou jen poslouchat své nadřízené v mobilu. akorát ti nadřízení budou svým způsobem "herci", tlumočící příkazy nějaké umělé inteligence... která s tím peak oilem bude setsakra počítat...

v podstatě naše teorie se liší v tom, že si spousta lidí nevšimne, že se něco změní. a to dílem i proto, že značná část populace se na pre-peak-oil luxusu a plýtvání ani neměla moc šanci podílet... a nyní se pro ně mohou otevřít nové pracovní příležitosti.
GRENDAL --- 10:57:40 27.12.2012
XCHAOS: hele, a jak by mi ta 3D tiskárna udělala třeba ten mobil? A hádej kde ho vyrobili.

to co tou Čínou kritizuješ je globalizace a ne závislost na ropě...
XCHAOS --- 1:38:13 27.12.2012
VSOUKOLOHLOR: no ale kam by dojeli MHD? do kanceláře? do továrny? to si je třeba představit jako kompletní změnu vzorců chování... (homeworking z domova od počítače přes internet je asi první, co každého napadne, ale samozřejmě takhle nemůžou dřepět doma všichni a pořád)
VSOUKOLOHLOR --- 23:44:39 26.12.2012
XCHAOS: Ano, lidé se v některých případech poměrně snadno přizpůsobují. Ale představ si, že většina z nich nebude vnímat jako žádoucí změnu přechod od automobilu k MHD (pokud budou mít to štěstí, že zrovna jejich zaměstnavatel nezkrachuje, což například ve Středních a SV Čechách myslím nebude úplně ten případ u leckteré rodiny).
XCHAOS --- 23:35:18 26.12.2012
VSOUKOLOHLOR: jenže zase lidé si docela dobrovolně mění životní styl i bez tlaků zvenčí: vezmi si, jak se rychle rozšířily třeba mobily... a to pro jakoukoliv organizaci práce byla největší revoluce od té neolitické zemědělské...

v podstatě lidé budou místo práce, která třeba zahrnovala hodně řízení a popojíždění autem (nebo něčím jiným) dělat práci, která bude zahrnovat více mobilů a internetu, a méně popojíždění autem: ale je docela dobře možné, že si toho ani nevšimnou.
VSOUKOLOHLOR --- 22:39:29 26.12.2012
XCHAOS: Tady nejde o spousty lidí, z jejich hlediska se nestane téměř nic. Já mezi ně patřím, ale nemohu zkrátka přehlížet například to, že život na venkově je dnes do velké míry závislý na levných pohonných hmotách, na určité míře zaměstnanosti atdp. Mě tohle všecko vůbec vysvětlovat nemusíš, já to sám za sebe vidím zcela stejně jako ty, potíž je, že ty máš dojem, že lidi tohle docela snadno pochopí a přistoupí na to. Ne, nepřistoupí. Takových lidí, kteří to neberou takto střízlivě a sportovně jako my dva a nesporně i mnoho dalších lidí, je žel dost velké množství. A budou právě tito frustrovaní, kdo budou znamenat potenciální hrozbu. Vlastně už dnes. Ale to je jedno. Peak oil beztak nemá smysl uvažovat odděleně od dalších problémů.
XCHAOS --- 20:48:25 26.12.2012
VSOUKOLOHLOR: popravdě: to, čemu se dnes říká "práce", prostě v řadě ohledů prací není. já si vážím skutečné lidské práce - ale všude kolem sebe vidíš strukturu nějakého "pseudotunelování", předražené státní zakázky jsou jen špičkou ledovce, a o většinu "pozic" v soukromém i veřejném sektoru se vedou spíše vleklé zákopové války a jen malé procento lidí v jakémkoliv oboru skutečně pracuje - zbytek jejich práci tak či onak "organizuje".

a "životní úroveň" je strašně relativní věc: ano, jestli bude benzín/nafta za 50-60/l při jinak dnešní cenové hladině všeho ostatního (a já si popravdě myslím, že by se cenová hladina nepohnula tak rychle), tak spousta lidí bude muset změnit životní styl (na druhou stranu - existují lidi, pro které už dnes jsou pohonné hmoty naprostý zlomek jejich výdajů, a jednoduše ten životní styl nezmění...) ... ale jestli dojde skutečně i k poklesu "životní úrovně"... to je fakt složité. životní úroveň má spoustu součástí: např. na televizi můžou lidi zřejmě civět i když budou muset omezit jízdy autem, současná generace pokládá za součást své životní úrovně třeba mobily a všemožné mobilní služby - což je něco, co taky růst ceny neovlivní...

z hlediska spousty lidí se prostě nestane nic.