Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EVILMIND --- 14:17:11 28.6.2015
HARVIE: vysledky nejsou moc ohromujici

Talimogene Laherparepvec Improves Durable Response Rate in Patients With Advanced Melanoma
http://jco.ascopubs.org/.../05/22/JCO.2014.58.3377.abstract?sid=25367564-a56b-46d4-b1d0-c0af42ba0d65
HARVIE --- 12:58:23 28.6.2015
Co si myslite o tomhle? mi to prijde too good to be true... zas dalsi senzacechtivej novinar?
http://video.aktualne.cz/ze-sveta/vir-uspesne-leci-rakovinu/r~b722d90212c911e5bc3a0025900fea04/
SARGO --- 17:13:59 28.5.2015
BILAKOBRA: KOOTCHA: Díky oběma za odpovědi. Asi jsem to tak nějak tušila - tedy že se vcelku nedá nic určitého říct - tak holt budu bdít ostřížím zrakem, a uvidíme. Je vcelku smutné, že dotyčný je na tom pořád ještě fyzicky líp než já ;-) Ale teď naposledy jsme si vzájemně pomáhali přes překážku, přes kterou jsem vždycky potřebovala pomoct jen já, a ani nevím, koho to zaskočilo víc. To byla přesně ta kapka, kdy mi docvaklo, že to vážně není dobrý... no, to už je na jinou debatu. Pokusím se to uhlídat. :-)
KOOTCHA --- 15:30:03 28.5.2015
SARGO: Hele já miloval vejšky. Odjakživa lezl po kopcích a po chemo jsem měl asi rok závrať úplně z čehokoliv. Teď jsem 4 roky po a rok lezu (jako normálně po skalách) a trvalo mi tak půl roku, než jsem si byl jistej. Teď už pohoda. Ale než mi vyměnili nějakej vincristin za vinblastin, tak jsem se ai nepodepsal. Prostě jsem necejtil prsty ani na nohou, ani na rukou. Na nohou mi to částečně zůstalo. Přesně jak psala kobra, každýmu míchaj jiný bašty, takže je to dost individuální stejně jak oreakce na ně.

Já bych mu to vymluvil, i když si dovedu představit co to pro něj znamená. Jestli lezete, tak si může dávat nějaký bouldry, ale obecně by to imho neměl moc s tim sportem přehánět.
BILAKOBRA --- 16:30:33 27.5.2015
SARGO: ono hlavne na kazdeho ta chemo take muze pusobit jinak, u moji mamky teda napriklad ponekud utrpela jemna motorika a tim padem i cit pro rovnovahu, ale zajimave je, ze po meste pouziva prave kvuli tomu vychazkovou hul, ale kolem chalupy na nerovnem terenu na zahrade beha v pohode bez ni, jinak celkove asi hlavne ty sily, je to zatez na telo, takze si davat pozor, aby to nebylo moc tezke, ovsem je dobre ze je na cerstvem vzduchu a tak, to muze naopak byt plus a pomoci prekonat negativni dusledky chemo
SARGO --- 9:50:31 27.5.2015
Prosím o radu. Mám kamaráda: vyoperovali mu nádor z břicha, teď je na chemo, vždycky ob týden dostává nějakou sérii; je mu k šedesáti, ale nesmírně vitální a fyzicky zdatná osoba. Zvládá to výtečně, psychicky i fyzicky, až neuvěřitelně, ale přeci jen je viditelně slabší než dřív. Lezeme spolu po výškách (a přestat prostě nejde, při každé akci doslova rozkvete :-)), takže trochu ošemetná věc; a protože není ohledně své nemoci moc sdílný, chtěla bych vědět, jestli počítat... vlastně nevím přesně, jak formulovat dotaz. Asi ve smyslu "jsou tam nějaké fíky, které bych měla brát v úvahu"? Vždycky byl velice soudný, ale na to se mi teď nechce spoléhat. O chemoterapii a jejím působení mám jen velice zběžnou představu.
TAHRQA --- 2:43:10 15.5.2015
FERRENC: Jistě že ne. Řešit to s kýmkoli kromě odborníka, co má v ruce výsledky z X vyšetření, je život ohrožující nesmysl.
??? --- 20:18:35 14.5.2015
Jinak si tady odložim poznámku - babička má ukončenou chemo, nedojela 8 cyklů protože už to mělo vedlejší účinky ktery nedávala, krevnak na sice dobrej, ale myelom je relabujici po každý léčbě co měla, takže e dost bojím že tímhle bude veškerá další léčba dost omezená a myelom už dost predlecenej... A máma s myomatozou plic je za tři neděle objednaná na hye +ae a pak se uvidí co to udělá... Už mě to teda dost neba, řešit myelom což je nemoc kterou jsem si říkala už na medicíně že bych nepřála ani největšímu nepříteli a supervzacnou nemoc u mámy...
??? --- 20:13:41 14.5.2015
???: ale co vím tak u plic se biologická léčba dává u malobuněčňáku, protože u toho dosud používaná léčba extra efekt nemá no... Ale ač se biologie propaguje jako úžasná léčba ve srovnání s chemo, tak to takovej vodvaz taky není a vážných nežádoucích účinků to má taky mraky...
??? --- 20:11:22 14.5.2015
FERRENC: to fakt nedá, volba léčby závisí na mnoha faktorech... Vitamín c je schválenej na některý typy nádorů a víceméně spíš stále experimentálně... Mám na něm kamarádku s ca vaječníků, kde ta prognóza celkově dobrá není.,efekt těžko říct, zatím je ťuk ťuk v remisi, ale taky o velmi radikální operaci a chemo...