Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Rakovina - zkušenosti, prevence, podpora nemocného, alternativní léčebné metody
LEWIN
Jako rakovinu označujeme skupinu nemocí, které se vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením a schopností těchto rychle se dělících buněk napadat jiné tkáně a rozšířovat se do jiných části těla, tzv. metastáze. Ke vzniku rakoviny dochází tehdy, když je genetickými nebo environmentálními faktory poškozena DNA takovým způsobem, že dojde k deregulaci buněčného dělení. Když jsou normální buňky poškozené nebo staré, spustí program kontrolované buněčné smrti, tzv. apoptózu; rakovinové buňky se však dokáží apoptóze vyhnout. Buněčné dělení (proliferace) je běžný fyziologický proces, ke kterému dochází neustále téměř ve všech tkáních, například po úrazu, během imunitní reakce, nebo v průběhu výměny buněk, které odumřely nebo byly vyloučeny pro přílišné opotřebení (v tkáních jako je kůže nebo sliznice trávicího traktu). Za normálních okolností je rovnováha mezi buněčným dělením a buněčnou smrtí pevně regulována tak, aby byla zajištěna integrita orgánů a tkání. Mutace vedoucí k rakovině způsobují narušení této rovnováhy. Nekontrolované a často velmi rychlé a nepřesné dělení buněk může vést buď k nádoru (tumoru) benignímu (nezhoubnému) nebo k malignímu (zhoubnému) nádoru. Benigní tumory nemají schopnost metastázovat, tj. nerozšiřují se do jiných částí těla a nejsou tak životu nebezpečné. Maligní tumory tuto schopnost mají a proto jsou velmi nebezpečné.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
??? --- 10:40:15 14.6.2011
tak se ke me zas dostaly lek. zpravy babicky - podle ISS stadium I, podle D-S IIIa :( jinak zacala s lecbou CVD (cyklofosfamid, velcade, pulzy dexametazonu)... mama za ni byla o vikendu, dohodli sme se ze predhodi tema paruka, ovsem babicka na to opacila, ze ji obe doktorky tvrdi, ze vlasy ji po tomhle padat nebudou... takze se zase bude cekat nez dojde na moje slova casem, chjo... no kazdopadne babi zatim docela vpohode, akorat po bisfosfonatech ji je spatne od zaludku, ale zatim nic zavaznyho... :)
MONJIE --- 11:45:41 13.6.2011
Diky
MARKYSHA:
MARKYSHA --- 6:54:27 13.6.2011
MONJIE: chudáku, budu na tebe myslet, jsi velká bojovnice!
KOOTCHA --- 18:02:58 10.6.2011
je tu někdo, kdo má, nebo měl hodgkinův lymfom?
nikde se nedá najít nějaký relevantní info o následcích jednotlivejch chemoterapií v dlouhodobym horizontu a praktickej vliv na následnej život (vyplývající omezení, případně čim zamezit relapsu atd.) za jakýkoliv info budu vděčnej.v nemocnici taky plácaj spíš všeobecně.ne, že bych to neměl v plánu pořádně s doktorkou probrat, ale praktický poznatky od někoho, kdo to prožil, bych ocenil.dík fík
MONJIE --- 21:20:06 9.6.2011
tak pristi tyden nejspis dalsi serie, se z toho poseru. Nevim jak budu zvladat peci o 14mesicni dite
DSTEPZ --- 17:42:12 9.6.2011
LENDULIK: nene, to neni mozny, to sis vymyslela)))
LENDULIK --- 15:15:22 9.6.2011
BARUSSS: okej, to chapu, jen nejakej to vysvetleni proc to u nehoho tak je a u nekoho ne vis...
LENDULIK --- 13:59:18 9.6.2011
BARUSSS: A jak bys prosim vysvetlila fakt, ze se clovek z rakoviny vyleci, aniz by zmenil svuj pristup? A neonemocni znovu?
LENDULIK --- 12:44:27 9.6.2011
PTACOPYSK: ja prave taky.... a lidi co jsou ob malicka mlaceny a vyrustaji v zdeptany a psychicky zanedbany jedince, tak ti teda jsou vsichni nemocny? nebo jsou latentne onkologicti pacienti??