Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
The Dune - Kultovní dílo Franka Herberta a vše okolo - see HOME!
WHITESCORPIO
ANKETA! Jak hodnotite pokracovani a predehry sagy duna z pera Briana Herberta a Kevina J. Andersona ?

Pokus o prelozeni BG litanie:

"I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it pass over me and through me. And whan it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain."

"Nesmim se bat. Strach zabiji mysleni. Strach je mala smrt prinasejici naproste vyhlazeni. Budu svemu strachu celit. Dovolim mu, aby prosel preze mne a skrze mne. A az projde, pohlednu vnitrnim zrakem na jeho cestu. Kde byl strach, nic nezustane. Zustanu pouze ja ."
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
MUADDIB --- 11:31:34 27.3.2009
WIPER: hmmMMMM!!!

Zajímavej je "božský imperátor..."
MUADDIB --- 17:19:59 24.2.2009
DUNAR_: sorry... jistě ;)
MUADDIB --- 15:37:12 24.2.2009
ONITSUKATIGER: to sem už viděl... kočky sou bomba :)
ONITSUKATIGER --- 12:48:42 24.2.2009
ULRIK --- 18:37:14 9.2.2009
Tyjo, rituální ohníček se solidní útočnou silou za 400? To není špatný!)
TYRAEL --- 15:46:30 8.2.2009
Na I.P. Pavlova v Levných Knihách prodávají Předehru k Duně: Corrinové za 99,- Mají asi 4 kusy.
RUDOLF --- 23:50:13 7.1.2009
MUADDIB: jo tak:-) té nejnovější, včetně seriálů se bojim bojim..
MUADDIB --- 15:17:59 7.1.2009
RUDOLF: jestli je to ta "původní" tak tu znám zpaměti,a le poprvé na DVD :)
WIPER --- 14:03:26 7.1.2009
Tak jsem si koupil Heisenbergovy oči. Moc prijemne pocteni. I kdyz vzhledem k tlustym romanum jako Duna je to spise takova delsi povidka na jedno odpoledne.

docela vystizna recenze:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/recenze-frank-herbert-heisenbergovy-oci-fdj-/p_scifi.asp?c=A081229_222042_p_scifi_pag

RECENZE: Frank Herbert, Heisenbergovy oči
31. prosince 2008


Baronet Heisenbergovy oči Frank Herbert

Svět, který v tomto románu potkáváme, trochu připomíná Brave New World. I tady jsou lidé při svém vzniku formováni k určitým sociálním rolím, do kterých jsou pak zařazováni. Přísně dodržovaný eugenický program má zajistit stabilitu společnosti, řízené zvláštní skupinou dlouhověkých. Ti ovšem své tajemství využívají pro ovládání poddaných - za odměnu přidají tu padesát, tu sto let, ale pečlivě dohlížejí na to, aby se jejich řady nerozšiřovaly.

Proti nim stojí hned dvě opozice - kyborgové a lidé, kteří by rádi, aby se svět konečně zbavil sterilizačního plynu a lidé mohli žít normálně, jako kdysi. Katalyzátorem příběhu je embryo, které jakýmsi podivným zásahem získá schopnosti, které mu lidský chirurg - genový inženýr nikdy nemohl naformovat. Všechny tři kliky bojují o tento malý (byť stále rostoucí) zázrak, a dosud pečlivě vyladěná a přijatelně fungující společnost se dostává na pokraj občanské války.

Frank Herbert se tu představuje v roli, kterou jeho fanoušci nejspíš neznají - a možná ji ani nebudou ochotni přijmout. Daleko od světa Duny - časově i formou - totiž vytvořil studii o naší současnosti, posunuté o nějaký ten pátek dopředu, ale nám stále ještě dosti blízké. Jeho hrdinové jsou, bez ohledu na příslušnost k jednotlivým klikám, ze všeho nejvíc lidé, a ve finále to je právě jejich lidství, které vstoupí do hry a zamíchá karty do figur, které byste neočekávali.

Příběh tak je především hard SF s filozofickým podtextem, napsaný možná stejně poutavě, jako Herbertova mnohem známější díla. Ukazuje autorovu druhou tvář, to, že stejně jako v Duně dokázal propracovat svět i příběh, tentokrát ale mnohem více svázaný s naším světem.