Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
SGNLR --- 19:05:26 29.9.2015
[http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3481429--dismaland--1-620x414p0.jpeg]

Banksyho zábavní park Dismaland se bude stěhovat do francouzského Calais, do tábora pro utečence. O Banksyho parodii na zábavní parky jsme psali už dříve zde. Nyní po pěti týdnech provozu a 150 000 návštěvnících v neděli definitivně uzavřel brány. Teď se bude celý Dismaland rozebírat a materiál z něj poputuje do uprchlického tábora ve francouzském Calais. O svém plánu informoval umělec na webových stránkách zábavního parku: „Již brzy Dismaland v Calais. Všechen stavební materiál bude použit k pomoci v Džungli poblíž Calais ke zbudování přístřešků pro uprchlíky. Online rezervace vstupenek nebude možná.“

Z Banksyho Dismalandu budou přístřešky pro uprchlíky v Calais | Wave News
http://www.rozhlas.cz/...rava/z-banksyho-dismalandu-budou-pristresky-pro-uprchliky-v-calais--1538094
VLKSAMOTAR --- 12:28:31 22.9.2015
S_tejk: Tzv. diverze, kterou nakonec stejně prodaj Everlast, Nike nebo Dvorak (kapital)Sex Gallery, ne?
S_TEJK --- 12:04:03 22.9.2015
(...) Jediná významná výjimka z tohoto pravidla nastala, když se Zeman minulý rok vracel z Číny s PPF a J&T. Jeho voliči si uvědomili, byť krátce, že upřednostňuje zájmy oligarchů před těmi jejich. Jak to vyjádřil na Facebooku šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, kdyby byli víkendoví protestující chytřejší, pověsili by trenky na centrálu PPF v Praze 6.

Bezvýznamnost protestů proti Zemanovi | FSFinalWord.cz
http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-09-22
S_TEJK --- 10:09:21 22.9.2015
Kominické kostýmy upomínající na éru lupičů-gentlemanů, absence vulgarit, hravost a vcelku univerzální mravní apel dělají z výstupu po lešení a výměny vlajky skoro staromilskou neplechu po vzoru nezdobných oktavánů, kteří se chtějí pomstít nemilovanému profesorovi fyziky.

Zuzana Válková: Rudé trenýrky prosím objednat kvartálně - Deník Referendum
http://denikreferendum.cz/clanek/21297-rude-trenyrky-prosim-objednat-kvartalne
S_TEJK --- 9:53:00 22.9.2015
Máme-li stát o umělecké provokace v rámci společnosti (polis), pak se tyto nikdy nesmějí stát pouhým morálním gestem a politikem, jako se to může jevit u Ztohoven nebo třeba u Davida Černého, jehož dílo Entropa si odneslo titul bulvární zábavy i od některých kolegů, například od Jana Mančušky.

"Celý život se vyrovnávám s tím, že naše deníky rubriku Umění v jeho pravém obsahu zdaleka nenabízejí a musím se spokojit s rubrikou Kultura, kam se vejde všechno," napsal Mančuška před pěti lety v otevřeném dopisu galerii DOX, která má Entropu ve sbírce. "Dílo Entropa ale svou povahou a kvalitou patří do rubriky Koktejl, Zajímavost či Relax."

Pasáže a tišiny Petra Fischera: Rudé trenky na Hradě jako rušivý faktor?
http://archiv.ihned.cz/...t=buffer550ba&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
S_TEJK --- 9:23:10 22.9.2015
Všichni jsme jen poddaní

Vojtěch Varyš, komentátor MF DNES 22. září 2015

Je směšné přikládat naší hlavě státu atributy monarchie; jenže právě domnělou důstojnost stvrzuje i skupina Ztohoven svým činem.
Skupina Ztohoven vyjádřila postoj vůči Miloši Zemanovi tím, že na Hrad místo prezidentské standarty vyvěsila rudé trenky. Symbol jasný, rychle rozpoznatelný – trenky jako obraz prezidentovy lidovosti a domnělého buranství; rudá barva jako náznak jeho náklonnosti k Číně a Rusku. Konzervativní reakce včetně Hradu na sebe nenechaly dlouho čekat: jde o zneuctění Pražského hradu, hlavy státu, o útok na stát jako takový. Ať už je prezidentem kdokoli, máme vůči němu zachovávat formální úctu.
Je komické, že v zemi hrdé na svůj ateismus, okázale dávající najevo odpor k autoritám a formálním předpisům, v zemi, kde se svého času i zakázalo používat šlechtické tituly, je prezident, tedy první úředník státu, vnímán jako konstituční monarcha. Sídlí na Hradě, má vlastní vlajku, když vstupuje do místnosti, znějí slavnostní fanfáry. Prezident jmenuje univerzitní profesory, zahajuje školní rok a drží projevy vůči svým poddaným – přirozeně z Hradu.
Proti atributům prezidentské funkce vystupovali Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman a všichni jim v různé míře nakonec podlehli, když byli sami prezidenty. Pražský hrad v sobě zřejmě má zvláštní moc, něco jako Tolkienův prsten. Koneckonců i lidoví vládci rovnostářského komunistického režimu sídlili na Pražském hradě. Když ani tohle nepraštilo do očí restaurátory demokratického režimu, neučiní to asi nic. Naše republika bude navždy tak trochu monarchií.
Vtipné však je, že diverzní akce skupiny Ztohoven nemíří proti domýšlivému majestátu, ale naopak ho podporuje. „Prezident, který se nestydí vůbec za nic“(jejich slovy), je sám zneuctěním Pražského hradu, měl by odejít a posvátné místo české tradice přenechat někomu důstojnějšímu. Další paradox: k důstojnosti vyzývá skupina vnímaná – a sama sebe prezentující – jako drzá, provokující, anarchistická. Kde se v komediantech, schopných vtipné výtržnosti, bere státotvornost? Protože myslí jako poddaní.
Českou společnost, zdánlivě liberální, ve skutečnosti však do morku kostí konzervativní, zvedají podobné akce ze židle. Nejde jen o skupinu Ztohoven či jejich blížence, třeba Rafany nebo Guma Guar, svého času dostával i Havel vyspíláno za to, když s Hradem nezacházel dostatečně pietním způsobem. Problém provokativních akcí je, že málokdy jdou za hranice dětského vzdoru. Jejich tvůrci jsou málokdy ochotni zasáhnout do vlastních životů.
Slovinská skupina Maska svého času realizovala pozoruhodný experiment. Tři její členové si změnili – i úředně – jméno na Janez Janša, což byl tehdejší slovinský premiér a vůbec barvitá postava tamní politiky (dnes sedí ve vězení za korupci, ale navzdory tomu vybojoval další poslanecký mandát). Vstoupili také do jeho strany a pořádali řadu akcí na jeho podporu. Náhodně přitom objevili, že politik se sám skrývá pod pseudonymem a jeho pravé jméno je Ivan Janša. Performeři zkoumali i svoje hranice: jejich rodiny nesly změnu identity nelibě; potíže měli i se sponzory nebo kurátory. Zašli však mnohem dál, než je pouhé kálení v galerii nebo vyvěšování spodního prádla.

https://www.facebook.com/piratskenoviny/posts/1001262986582939
VLKSAMOTAR --- 12:32:02 20.9.2015
RUDOLF --- 10:39:24 20.9.2015
Nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic (2)
https://vimeo.com/139808328