Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
s detmi a pro deti ...tvorba, volny cas, rodicovstvi, cinnosti, vyroba, uceni, vychova
NACITALKA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
NACITALKA --- 13:09:13 16.7.2017
Tak sice už nemám školu, ale tvořím pro dcerku PRACOVNÍ LISTY K VYTIŠTĚNÍ ZDARMA na téže adrese http://skolapecka.cz/ :)
[http://skolapecka.cz/images/rozli%C5%A1ov%C3%A1n%C3%AD%20bd%20nahled.jpg?crc=81132721]
VESPER_INDIGO --- 19:55:46 9.7.2017
ADD: a nebo triku možná. Naučit ho něco, co zná jenom starší / dospělej a mezi dětma kvůli tomu bude king.

Třeba zavazovat si tkaničky plynulym pohybem typu magie nebo umět otevírat láhev Mirindy se zátkou o zapalovač a podobný kousky.

Jo, je to z dlouhodobýho hlediska praštěný, ale minimálně si zažije chvíli (chvíle) obdivu a posadí ho to do sebevědomé role. Změna.
ADD --- 15:54:04 9.7.2017
VESPER_INDIGO: Na nic lepsiho jsem za ty roky neprisla. Ale neni to reseni za vikend nebo par tydnu, ale je to snaha na vice frontach v radu let.
VESPER_INDIGO --- 14:21:51 9.7.2017
ADD: počkat, to zní trochu jako by se usmívalo právě to řešení mezi řádky!

Možná, že by se dotyčný dítě začalo chovat jinak i doma i všude, kdyby se *nějak* stalo, že si získá respekt, zájem nebo obdiv nebo tak něco u svejch vrstevníků!
ADD --- 13:55:20 9.7.2017
VESPER_INDIGO: Jak říkám, řeším to už asi osmnáct let. Na nic jsem nepřišla, než že zabírá trpělivost (asi jí stačí trocha, protože já ji nemám - ale prostě se to nesmí vzdát), důvěra a láska. A ještě jedna věc - jako vedoucí mě dost posilovala ta neuvěřitelná odhodlanost maminek svým dětem (teda konkrétně synům, holky to snad nemívaj) pomoci, zlepšit jim situaci v kolektivu. Když jsem viděla, co všechno podnikají ony, motivovalo mě to vymýšlet hry těmhle dětem na míru, aby měly šanci vyhrát, aby zažily, jaké to je, když je vrstevníci obdivují, aby získaly motiv to chtít zažít znovu, i když už to nebude tak snadné. A neustále vysvětlovat jejcih kolegům, že to či ono nebylo zničeno ze zlé vůle... i když mi samotné škubalo v zátylku a brněly mě prsty. :-))) Ale fakt, dneska jsou z těch kluků úplně skvělí mladí muži, co potřebují, to zvládají, a navíc nejsou průměrní.
Tak když ne trpělivost (tu denodenní), aspoň tu lásku a důvěru... a počkat deset let. A pro sebe čokoládu. :-)))
VESPER_INDIGO --- 13:47:06 9.7.2017
ADD: jj, to je docela dost jádro pudla, že dítěti je to jedno a že jde o nervy rodičů. Už jenom uvědomit si tuhle skutečnost je někdy běh na dlouhou trať. A co teprve s tim umět zacházet... Jj, furt nevím co a jak :D ale děkuji za přání. Ne fakt, vážim si toho, že to bereš s vtipem a nadhledem a máš dobrý postřehy.
ADD --- 13:36:04 9.7.2017
VESPER_INDIGO: Tak to ti přeju hodně štěstí a když se ti to povede, určitě se poděl. :-)
Řešila jsem to jako vedoucí, když jsem váhala, jestli dotyčné dítě zabít, vyhodit z oddílu nebo dál číst knihy a obcházet odborníky a radit se, co s ním. Řeším to teď, když mám dva podobné mimině za syny a v duchu se omlouvám matkám svých bývalých svěřenců, že jsem si myslela, že je to projev nezvládnuté výchovy.
V tomhle je pravda, že hodně věcí považují za problém dospělí a ne děti, takže fakt, že má dítě hlavu otevřenou, ti nepomůže. Dítě má problém s tím, že si s s ním ostatní nechtějí hrát, nemá problém s tím, že šlo tři dny v jedněch ponožkách a jednom triku, že v tom i spalo a často ani s tím, že nevečeřelo. Háček je, že si nespojí svoji mimiňovitost s tím, že ostatní se s ním nechtějí bavit. A mám pocit, že se jim to nespojuje ani zpětně, jen se naučí nebýt takoví mimoni, ale nevědí, že někdy mimoni byli/ byli tak vnímáni.
VESPER_INDIGO --- 13:25:14 9.7.2017
ADD: nevím, jak doopravdy funguje skautí oddíl. Byl jsem v pionýru kdysi, možná to bylo podobné - pamatuju si, že až na to zdravení prezidenta jsme téměř nebyli poznamenaní žádným komunistickým vymýváním mozků ale spíš že jsme na programu měli tu klasiku; rozdělávání ohně, drobná pomoc při organizaci táborů, zacházení s nožem a sekerou, vyřezávání / modelování, klubový hry, bojovky a sprchy studenou vodou atp.

Věřim teda, že tyhle kroužky dítěti do hlavy vnesou užitečné přístupy do života (a sem tam i schopnosti). A jj, že to je na dlouho.

Ale mam zvláštní pocit, že by nějak mělo jít oslovit "kořen problémovosti" u nějaký osoby, tim spíš u dítěte, který má ještě hlavu dost otevřenou. A tak s nim zaonačit, že pochopí nějak na vlastní kůži během pár příkladů - dnů - o co běží a proč a jak moc je něco špatně a co je dobře.

Jen to jaksi zatim neumim :D tak si o tom aspoň povídam na NYXu, že třeba vyvstane inspirace, dvě.
JELLYBEAN --- 10:22:06 9.7.2017
ADD: ano, mluvím o jednorázovém táboře...prapůvodní otázka tuším zněla kam poslat nesamostatné dítě na tábor.....systematická mnohaletá prace ve skautu nebo jiné dětské skupině je samozřejmě něco úplně jiného a věřím, že to určitě výsledky přináší.
ADD --- 10:01:24 9.7.2017
JELLYBEAN: Jestli mluvis o nejakych jednorazovych komercnich taborech, tak mozna, tam na systematickou praci neni prostor a cilem vedoucich muze byt jen vydelek. Ve skautu se pocita s mnohaletou praci a vedouci jsou motivovani prave vychovnymi vysledky (nejsou placeni, za akce plati stejne jako deti), takze pro ty to vyzva opravdu je. Ono je to vychovne i pro ty nemimone, naucit je, ze pratelstvi je cennejsi nez vyhra a ze kdyz maji v druzine nejake ucho, nesmeji si nechat zkazit naladu tim, ze prohrali. A ze i oni mohou mit radost z toho, jak se jejich kamarad, trebas pomalu, zlepsuje.