Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Sebeobrana a sebeochrana - teorie a praxe
ASHRAK
V této diskuzi se nebude striktně dodržovat rozdíl mezi sebeobranou a sebeochranou. Rozdíl mezi sebeochranou a sebeobranou je v tom, že v sebeochraně je kladen větší důraz na neublížení útočníkovi, kdežto v sebeobraně na tom tolik nezáleží. Samozřejmě v praxi většinou sebeochrana kontinuálně přechází v sebeobranu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ode mne doporučená literatura ke samostudiu (vyzkoušeno):
 • V. Lorenz, K. Zrůbek: Judo, technika chvatů v postoji, Olympia, 1991
 • R. Hladík, T. Petrus: Kung-fu, Naše vojsko, 1992
 • A. A. Lebeda: Sebeobrana - sebeobranné umění pro každého, Olympia, 1984
 • V. L. Levský: Sebaobrana karate, Šport, Slovenské telovýchovné vydateľstvo, 1972
 • R. Srdínko: Malá škola juda, Olympia, 1987
 • R. Srdínko, M. Vachun: Judo - technika vybraných chvatů a trénink, Olympia, 1984
 • A. Matras: Sebeobrana, Naše vojsko, 1959
 • I. Jindřich, J. Müller: Příručka sebeobrany, Naše vojsko, 1980
 • V. L. Levský: Sebeobrana 500 chmatov - Karate, jiu-jitsu, sambo, TJ Červená hviezda Bratislava, 1968
 • I. Fojtík: Aikido cesta harmonie, Naše vojsko, 1993
 • Z. Náchodský: Učebnice sebeobrany pro každého, Futura, 1992
 • I. Jindřich, J. Müller: Příručka sebeochrany - Páky, jejich mechanismus, nácvik a použití, Naše vojsko, 1980
 • A. Matras: Sebeobrana ženy, Naše vojsko, 1968
 • H. Wolf: Sebaobrana s použitím džuda, Šport, 1985
 • V. L. Levský: Škola sebeobrany, Šport pro TJ Červená hviezda, 1966
 • ------------------------------------------------------------------------------------------------------
  A tady je seznam mých oblíbených stránek s budo:
 • www.czechjudo.cz
 • www.czechkarate.cz
 • www.judoinfo.com
 • www.sambo2002.narod.ru
 • www.jiu-jitsu.nsk.su
 • www.bojovaumeni.cz
 • www.kodokan.org
 • www.europejudo.com
 • www.ijf.org
 • www.sambo-federation.cz
 • www.bsambo.ru
 • www.sambo.spb.ru
 • www.bojovaumeni.ru
 • www.britishjudo.org
 • www.taijutsu.kvalitne.cz
 • ------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Zde moje oblíbené on-line prodejny s bojovými potřebami:
 • www.hayashi.cz
 • www.ipponshop.cz
 • Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
  COUDAK --- 6:00:53 26.9.2015
  ???: podívej jako policajt jsem jezdil na hodně výjezdů na to že někdo dostal po hubě, nikdy to nebylo nic neocekavaneho a nezvratneho..

  Nn rozpoutavame diskuzi na téma bojová umění smrdí, vojenský drill tě naučí.

  ??? --- 5:57:17 26.9.2015
  COUDAK: Vůbec nevím co chceš říct. Pořád ještě odpovídáme na tohle MIROSLAVOJ ("...chci se zeptat na bojové umění pro sebeobranu...")?

  Rovněž Tvoje "Mimochodem co píšeš, nevím jestli jsi to někdy zkoušel..." mi to neusnadňuje. Píšu toho hodně, a tak se neorientuju na co je to odpověď a co mi tím chceš říct ;)

  (P.S.: Pořád si představuju, že sebeobrana je něco jiného než "normální" boj. Řvát si něco s někým do xichtu v hospodě, to je sice napjatá ale IMHO jasná situace - boj se dá očekávat; není to záležitost sebeobrany nýbrž bojového umění.
  Pro mě jako laika je představa sebeobranné situace (kdy je ještě vůbec možné se bránit) taková, kdy to přiletí náhle, nečekaně a kdoví odkud, ale útočník svou první šanci nějak zpackal, takže to obránce ustál a snaží se přežít a zachovat co se dá.
  Daleko od všech rituálů, předpokladů a pravidel)
  COUDAK --- 5:25:57 26.9.2015
  ???: ty řeknu ti to jinak, ten kdo už dělá aikido nebo ju jitsu delší dobu a věnuje se tomu, je to jeho životní cesta a ne cesta někomu rozbít hubu. To udělá kazdej hnup v hospodě, bojové umění tě naučí nejlépe se tomu vyhnout. Mimochodem co píšeš, nevím jestli jsi to někdy zkoušel nebo ne, ale buď jsi měl špatného Mistra a nebo jsi prostě nechtěl pochopit co vás chce naučit. Pro mě není problém odrazit první útok a dostat se do obrane či útočné pozice jak ja potřebuji třeba na bezpečnou vzdálenost jednoho kroku. Případně když vidím, že se chce někdo opravdu mlátit a řve mi z blízkosti do xichtu, je tak těžké se natočit tělem a vystrcit bradu a na hnout hlavu na stranu tak aby jsi mu nabídl hubu na hák, což si povezme nejoblíbenější hospodska zábava... A pak si ho zpracovat dle technik co znáš?

  O tom právě jsou bojová umění a tohle neučí combat styly.
  JENNE --- 12:22:15 24.9.2015
  ???: No puvodne jsem reagovala na tu cast, kde se tu nekdo ptal, zda aiki jako vubec nema techniky na blizko... ma...
  O sebeobrane byla rec pozdeji, psala jsem, ze tou se zabyvame na treninku u nas a ze muj muz z vicero duvodu k nam na treninky chodi (jeden z tech duvodu prave je, ze na praktickou sebeobranu je nas trenink proste lepsi, dalsi duvod, ze jejich aiki treninky jsou takove, ze by u nich clovek umrel nudou ;) ..).. A obcas, pri treninku u nas, obcas vyuzije nejakou aiki techniku - ted mluvim opravdu o stres trenink (ja nevim, jak tomu rikate v CR, v Cechach nezijeme uz leta, tudiz ani netrenujeme), ne o predem danem partner-cviceni, ale o treninku, kdy opravdu jde o to, dostat dotycneho do stresu, aby byl nucen se branit/zneskodnit utocnika/ziskat cas automaticky, na premysleni neni cas (jo, jiste, ze nemlatime zacatecnika hlava nehlava, ale i pro zacatecnika to je super cviceni)..
  Mne se nektere ty aiki techniky libi, ale viz to "rychle nabiti" - nemam je zautomatizovane..(muj muz ano, ergo obcas je vyuzije ..)..

  ??? --- 8:25:39 24.9.2015
  JENNE: Bavíme se pořád o sebeobraně (náhle vzniklé a velmi překvapivé situaci kdy se dezorientovaná oběť brání nečekané intervenci), nebo o přátelském pošťuchování dvou sportovců (dva se spolu perou, oba se vidí, vědí že se perou, ale vlastně si ublížit nechtějí)?

  Já nepopírám, že aikido něco naučí. Ale nemyslím že je to styl vhodný k rychlému nabytí schopnosti sebeobrany.
  Aikido obsahuje techniky proti lecčemu (rukám, nožům, v teorii i kopům, původně i tyčím a mečům) - ale sebeobrana IMHO není tolik o technikách.
  Aikido rozebere každou techniku do absolutní mrtě až na všechny principy co se přitom uplatňují. Neviděl jsem nikde žádnu páku, co by nebyla v aikidu, obvykle daleko jemněji, precizněji a s vysvětlením všeho co se tam odehrává. Ta situace je vždy jasná a přehledná a krom velmi pokročilých stupňů se nikdy nestane nic nečekaného.
  A to je právě ten problém: je to na úkor rychlosti nácviku praktické účinné reakce.

  Aikido se samozřejmě dá cvičit (a aplikovat) "hrubě" jako jujutsu (míň energii zpracováváš a míň řešíš detaily, víc to prasíš rychlostí/náhlostí a silou
  - proč by chlap slabší ženskou neurval, když na má evidentní hmotnostní převahu :P )
  Ani aikidista se nerozpakuje proti slabšímu použít hrubou sílu, když jde o to ho zmlátit. Jenže o to většinou nejde.
  Aikido jako aikidio se od jujutsu liší právě tím, že je paranoidnější a snaží se mít neustále kontrolu nad soupeřem bez ohledu na jeho sílu a rychlost.
  Ty samé techniky co jsou v aikidu jsou i v jujutsu, ale daleko hruběji provedené.

  Technik je tisíc, všech možných variant milion. Na útočící ruku, na druhou ruku, zleva, zprava, zepředu, zezadu...
  Pomůže to při sebeobraně, ve velmi nepřehledné situaci, pod šíleným adrenalínem?
  Jak komu, IMHO.
  ??? --- 7:52:40 24.9.2015
  ???: Ech, tak jinak.
  Nevyznám se v sebeobraně, ale IMHO to bude daleko komplexnější záležitost.
  Aikidó je záliba, koníček. Asi jako učit se bulharský lidový tanec. Někoho to baví. A tak to dělá.
  Bez ohledu na nějakou praktický užitek (jinačí než potěšení z pohybu, kontakt se stejně zapálenými kamarády, fyzickou aktivitu bez nějakého většího rizika zranění).
  Samozřejmě že to vzniklo jako bojový styl. A samozřejmě že se z toho praktický styl dá znovu udělat.
  Jenže se to tak obvykle neučí. Ani v (domovském) Hombu dódžó v Tókju.
  Vždycky je to o tom kdo to učí a jak.
  Začátečníkům je potřeba vnutit nudné základy aby se hejbali správně (a obvykle je to dost záležitost i rehabilitační), pokročilí a mistři už zase žijí ve skleníku stejných spolubojovníků a řeší jemné nuance jednotlivých variant všech možných podtechnik, co mají společného a co rozdílného... a ve finále to víc připomíná krasobruslení než boj.

  To co jsem psal o tom meči (a následně tedy vzdálenosti) není záležitost bojová, ale obecná. Prostě... nebylo (bezpečené a později) slušné aby někdo stál blíž než na vzdálenost mávnutí meče. Samuraové byli velmi paranoidní, protože tasit a tnout bylo záležitostí zlomku sekundy. Tak si jeden velmi hlídal aby ten druhý k útoku musel udělat aspoň jeden krok. Dnes už je to dávno jedno, nicméně aikido většinově zamrzlo v tom, že útočník aby zaútočil, tak musí nejprve udělat (dlouhý) krok.
  Přestože učitelé často tvrdí, že v boji je nejdůležitější hlavně ustát a zpracovat první útok, v praxi se tomu při nácviku málokdy věnuje takové pozornost - aikidisti obvykle moc útočit neumějí (útočník čeká že jeho útok bude zpracován), takže se na to těžko nacvičuje účinná protiakce. První útok je nějak odveden jinam,

  Prvnímu útoku ale v sebeobraně nejspíš předchází nějaké vyhodnocení útoku. V aikidu víš že je na tebe útočeno (dlouho předem) a víš jak. Z třímetrové vzdálenosti. A už začínáš s protiakcí - daleko dřív než nepřítel dojde na kontaktní vzdálenost. "Jdeš si pro útok". Narozdíl od všemožných zápasů, boxů, džúdó atd., kde boj začíná (až) když jste kousek od sebe, takže ta reakční rychlost musí být dost jinačí.
  V reálu víš houby, co ten druhý člověk chce - pokud ho vůbec uvidíš se přibližovat. Nezačneš obíhat a okopávat každého kdo se chce zeptat na cestu nebo tě prostě míjí na Václaváku.

  Jinak je aikido super. Dá se použít na leccost. Ale dost dlouho to trvá. Snazší a rychlejší je... ale to už jsem psal.
  JENNE --- 20:38:34 23.9.2015
  ???: Proc nelogicky utok? Zcela realny utok, vysporada se s nim uplne normalne, zalezi na situaci, neni jedno reseni.... jak jsem zminila, mame zkusenost z treninku, z vicero duvodu chodi na nase treninky, kde mame vetsi treninkovy rozptyl nez oni, vcetne stres treninku - tedy utoku jednotlivcu jeden za druhym (ci skupiny), kdy cas na premysleni proste neni - tam je videt, ze v nekterych situacich muj muz uprednostni automaticky aiki, nez nase trenovane techniky.. Vyhodu ma pri padech (oproti nam) a nevyhodu na zemi, kdy my mame pro dobrovolniky extra treninky na zemi..
  COUDAK --- 20:37:28 23.9.2015
  ???: kdyby měl katanu tak postupujes naucenymi metodami hodu atd, protože hodně hodů a chvatu se využívalo z toho že bojujes prázdnými rukami proti někomu ozbrojenemu... Ale všeobecně u obourucnich zbraní platí, že musíš jít co nejblíže k němu, protože on potřebuje naprah a švih.. Nejlépe ho obejmout, ale musíš taky vědět co pak s ním.

  Hlavně je důležitá jedna věc. Sice nás učí jak bojovat proti noži a zbraním, ale naši mistri vždy říkají, že když jdeš do boje proti zbrani, musíš si být vědom toho že na 80% budeš riznut nebo jinak zraněn, pouze těmi metodami co nás učí se minimalizuji škody další a můžeme si zachránit život a neskoncit na zemi. Rozhodně nás neučí vrčí že takto stoprocentně se ubranim zbrani a nic se mi nestane... To je scifi
  ??? --- 20:31:17 23.9.2015
  COUDAK: kdyby mel katanu, tak je pry dobry ho nejak snad obehnout ci co jsem zatim tady pochopil...
  BRUKEV --- 20:15:51 23.9.2015
  COUDAK: a já si vždycky říkal, jak na ně. Díky.