Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Ikarie / XB-1
HYPERION
XB-1 je tištěný měsíčník věnovaný fantastickému žánru. Vychází od prosince roku 2010 a jeho internetové stránky najdete na adrese http://www.casopisxb1.cz. Na nyxu se vedle zcela volné diskuse o směřování a obsahu časopisu můžete rovněž ptát na vše ohledně děnně aktualizovaného webu časopisu. Nejde o oficiální kanál ke komunikaci s redakcí časopisu. Veškeré kontakty na členy redakce najdete zde. Máte-li jakýkoli problém s předplatným (ať už tištěné či elektronické verze časopisu), obraťte se s dotazy na řešení nejprve na příslušného distributora.
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JANADVORACKOVA --- 15:32:21 20.6.2015
MEMNON666: Já tohle srovnávat neumím. Českou fantastiku jsem začala číst zhruba nějak před patnácti lety - v té době jsem také začala kupovat Ikarii. Předchozí ročníky jsem ještě nestihla a také jsem určitě nečetla všechno, co za těch patnáct let vyšlo. Všechno se nějak vyvíjí, proč by se tedy nemohly zlepšovat i píšící našinci. Ráda tomu budu věřit.

SARGO: Tohle mi vyloženě nevadilo, ale mělo to takovou divnou příchuť a zvyknout si chvíli trvalo. Možnost, že mi třeba vostroň Pepík Vomáčka za barákem hloubí hrob pro dvouhlavou oslizlou bestii, kterou zlikvidoval za asistence některého z Přemyslovců, mi přišla ujetá, ale takovým sympatickým způsobem :).

VANEK: Možná se na to výjimečné dílo teprve čeká. To není ironie.
HYPERION --- 11:12:18 20.6.2015
???: No, řekl bych, že potoky krve a akce jsou k mání spíše v té domácí fantastice, ale soudím pouze z Daidala, čas na ostatní domácí povídky bohužel postrádám. Přesto chápu a z anket to rovněž vyplývá, že části čtenářů vyhovuje spíše domácí fantastika a je to tak dobře, jen ať si v časopisu každý najde to své...
??? --- 11:10:03 20.6.2015
Já teda nejsem žádný odborník ani literární kritik, netuším jak se objektivně hodnotí kvalita povídek, ale za sebe chci říct, že když vytáhnu že schránky nové číslo, jako první proletím publicistiku a pak se vrhnu na české (a slovenské) povídky. Většinou mi stylově sedí a líbí se mi víc než zahraniční. Možná jsem nestandardní čtenář, ale raději než potoky krve, akci, cizí světy, dalekou budoucnost a vymyšlené technologie mám jednoduché zápletky zasazené do "našeho" světa s pointou, která mě donutí k zamyšlení nebo pobaví.
VANEK --- 23:16:41 19.6.2015
JANADVORACKOVA: Jasně, všichni autoři té které země mají jednotný přirozený styl přímo determinovaný geopolitikou, jak to dobře známe od těch amerických. Mezi českými povídkami, jak je vybírá třeba Jiran, Ríša a Jireš nebo vybírávávala Hauserová, není žádný podstatný rozdíl.
SARGO --- 22:35:30 19.6.2015
JANADVORACKOVA: Mně třeba od malička vadily české reálie a česká jména :-D Během let jsem se toho do značné míry vědomým úsilím zbavila, ani nevím odkud to pochází, ale prostě to tak bylo. Ale jsem si dost jistá, že to nebyla nějaká touha po exotice nebo dojem zaprděnosti českého rybníčku. Možná trochu hrál roli dojem "ať se ty ošklivé věci dějí někde jinde", ale snad ještě víc skutečnost, že když to bylo ve známých kulisách, fantazie měla utrum a všechno bylo najednou tak trochu umazané a obyčejné. :-)
OMNIHASH --- 21:27:01 19.6.2015
MEMNON666: taky si nepamatuju, kdy naposled vyšla nějaká vyloženě špatná povídka, delší než stránka
MEMNON666 --- 20:16:51 19.6.2015
JANADVORACKOVA: mozna to je jenom muj dojem, ale prijde mi, ze vice rozkolisana byla ta "kvalita" za dob ikarie, posledni dobou mam spise pocit ze se ceska cast zlepsuje (tedy az na korektora/y - viz MEMNON666 - to bylo fakt desive+legendarni uvodnik tepajici chyby kterymi sam oplyval)
JANADVORACKOVA --- 19:28:44 19.6.2015
Pardon, mám tam nějaké chybky, vím o tom, ten konec byl poznamenán akční záležitostí s jednou konkrétní místností, kam všichni občas musíme (hrobka to není).
JANADVORACKOVA --- 19:24:02 19.6.2015
MEMNON666: Spousta dalších to určitě chápe :).

Já prostě furt nerozumím tomu, když to řeknu takhle, "co furt všichni maj s tou fujtajbl vkus urážející nekvalitou české tvorby, dopr...čic?" Jasně, se zahraničními (anglo-americkými) povídkami se to srovnávat nedá, ale problém je asi to srovnávat jenom s nimi.
Možná někde vyšla nějaká studie?
Třeba mají autoři té které země prostě svůj přirozený styl psaní založený na mentalitě národa, historii, uvědomění si sebe sama v té které komunitě.
Třeba kecám kraviny a není to tak, dobře.
Možná zdejší autoři píšou nějak "jinak," ne moc akčně (výjimky existují a jsem za ně ráda), ne moc ságovitě (nepočítám Mycelium), ne moc krvavě (vím, že existují Kulhánkovštiny, Kopřivovštiny, Kotletovštiny, sakra, to je "K"). Ale jaký je problém s tím zbytkem? Čtenáři jsou prostě zmlsaní - říkám jako čtenář, ale našince si přečtu taky. Je to jiné, možná pasivnější, zadumanější, hrdinové nezachraňují celé civilizace, nebo je nevyvražďují (výjimky by se určitě také našly a proč ne), nezachraňují princezny a dcery amerických prezidentů, nelikvidují Temnotu s velkým "T" někde uvnitř hlavního města světové velmoci :). Třeba jim stačí komorní příběh postavený na mytologii země Bójů. Ježiš, proč ne?
Navíc sci-fi tu píše poměrně málo lidí a většina z nich to mixne jiným žánrem, protože nejsou vědečtí týpci, nemají jimi potřebu být, nebo jim prostě vyhovuje mix s jiným žánrem.
Jsme poměrně malý národ a jsme zahlcení celosvětovou produkcí, která i když je třeba obsahově lepší, může nám klidně sloužit jako učební pomůcka.
Na druhou stranu - třeba se učit nepotřebujeme a z naší "díry po granátu," jak říkávala moje babička Česku, se do "světa" dostane přesně to, co z ní vylézt má.
Určitě se lépe čte věc, v níž se od prvního řádku hnedle děje nějaká akční zvrhlá nekalost, ale jen tohle - rychlé akčňárny připomínající počítačové střílečky mi prostě smrdí zabíjením představivosti (naposled čtený Kopřiva se mi četl dobře, ale kámošovi, co mě tímhle zásobuje jsem psala, že si dám tak rok pauzu, protože by to spoustě jiným knížkám bylo líto).
Tak je na místě trocha té zadumané pomalé mystiky, protože všechno k těm žánrům patří.
HYPERION --- 9:46:45 19.6.2015
Tak vzhledem k tomu, že sborníky zahraničních povídek se obecně prodávají velmi málo (domácí antologie oproti tomu vzkvétají), byla by to velmi rychlá cesta do pekel...