Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
EMBRYO --- 22:37:39 27.3.2005
"Myslím si, že čím dál více se objevuje důkazů o podvědomí, archetypech a pod."

to si ty myslis, nebo to opravdu vis a jsi schopna odcitovat jake konkretni dukazy ?
tohle by me pomerne zajimalo a myslim ze i dost lidi tady...
ELLEANOR --- 19:48:18 27.3.2005
Četla jsem knihu, kde se psalo o všech jeho přednáškách. V dnešní době se psychologové rozdělují takřka na dva tábory. Ti kteří zpochybňují jeho dílo a jedou podle staré školy a ti kteří se nad jeho dílem zamýšlejí. Nicméně si myslím, že má veliký význam pro další vývoj psychologie. Čím dál více psychologů se přiklání k jeho propojení klasické psychologie a učení o duši. Myslím si, že čím dál více se objevuje důkazů o podvědomí, archetypech a pod.
??? --- 22:39:51 26.3.2005
Taky mi to tak prislo ;-)
YMLADRIS --- 22:19:43 26.3.2005
uf no nevim, je to jako pohadka jak pejsek a kocicka varili dort. pripada mi, ze jadro jeho sdeleni je udelat dojem na spoluzacky z fakulty ;-)
??? --- 13:21:44 17.3.2005
SPIELMANN: Počkej: nevědomí = kolektivní nevědomí???
KASTA --- 17:30:43 15.3.2005
???: no ja jsem hned za tou vetou se "sjednocenim" vysvetlil, jak jsem to myslel (dalsich par vet v tom posl. prispevku) a tenhle proces mi nejak "nabubrelej" a nemoznej neprijde - sam jsem si jim prosel - nerikam tim, ze jsem uz "za vodou", jen, ze ten mechanismus znam a ze funguje... i kdyz to nebezpeci o kterym mluvis je realny a i Jung casto pise o nebezpeci nekontrolovanyho pruniku nevedomych priznaku do vedomi a o nasledcich.

k ty individuaci - priste, ted musim pracovat a odflakl bych to - jen: stin je taky archetyp, tedy prvek nevedomi, tedy rikas v tomhle pripade totez co ja...... zatim cau
??? --- 14:12:01 15.3.2005
KASTA: já osobně třebas individuaci chápu spíše jako sjednocení všech těch jednotlivých malých v rámci jedné osobnosti (rozštěpení osobnosti je podle Junga naprosto normálním jevem pokud jsme si toho vědomi), do jednoho hutného Já.. a také jako sjednocení té (subjektivně vnímané) pozitivní části osobnosti a negativního stínu, který všichni potlačujeme a k jehož přítomnosti a reálné existenci se jen málokdo vědomě hlásí a je s ní ztotožněn.

sjednocení vědomí a nevědomí je pro mne až příliš nabubřelým konstruktem, byť byl to bylo stokrát vloženo do uvozovek. dle mého to není možno.. resp. pokud by se to někomu povedlo, pak by pravděpodobně došlo pouze k totální strátě osobnosti, resp. Já (a takový člověk pak v lepším případě končí v ústavu pro choromyslné).
KASTA --- 11:30:29 15.3.2005
Individuaci podle Junga chapu jako "sjednoceni" vedomi a nevedomi. V tom smyslu, ze clovek do svyho nevedomi "nahlidne", "ponori se do nej", pozna, co se tam skryva a na zaklade toho znovu vymezi svoje vedome ja. Skrze poznani nevedomi, ktere ho ovlivnuje vic nez tusil muze prehodnotit svoje zivotni motivace, hodnoty. Proste poznani nevedomi (ale nevim ale do jake miry toto lze...) je podle me nutny predpoklad k pochopeni vedomeho ja a vztahu mezi nimi. A take napr. k prijeti sve "omezenosti", "podminenosti", nebo jak to nazvat...
Tohle ale probiha spis zazitkove a ne intelektualne - intelektualni rozbor je hra vedomeho ja sama se sebou a jde uplne mimo nevedomi - clovek muze napr. o archetypech mluvit mesice a roky, intelektualne je rozebirat, aniz by si to prozil a pochopil skutecne o cem to je....