Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
DARJEEL --- 14:57:15 20.6.2013
ANDULA: bohužel, byl jsem (a ještě jsem) na výcviku v Praze, takže se mi to krylo... škoda, mám jeho knihy rád :-)
ANDULA --- 11:45:24 20.6.2013
DARJEEL: Byls?
A nebo někdo další tady, kdo byl a napsal by o zážitku pár řádek?
SCHWEPZ --- 20:58:30 16.6.2013
[http://www.ivysehrad.cz/data/products/obrvelky_625.jpg]

Richard Wilhelm, C. G. Jung - Tajemství zlatého květu (Čínská kniha života).pdf | Ulož.to
http://uloz.to/xX75EuW/richard-wilhelm-c-g-jung-tajemstvi-zlateho-kvetu-cinska-kniha-zivota-pdf

MEA --- 18:33:56 14.6.2013
SPIELMANN: neutekla, viz text, píšu něco podobného jako ty, ale bez odkazu k bájím, jinak toto mne taky napadlo, ale už jsem byla líná se v tom vrtat hloubš :)
SPIELMANN --- 18:28:41 14.6.2013
MEA: "Utekla" ti ta loď na stěně - s jistou pravděpodobností by mohlo jít o Reovu loď pro noční plavbu Duatem:-) (to žlutý kolečko a očičko velmi podobné tomu Horovu tam asi nebude jen tak:) A myslím, že i dle toho popisku přímo od autora nejsem daleko od pravdy;o)
MEA --- 9:02:14 13.6.2013
tak jak já jsem se rozepsala, tak to v knize velmi zkrátili, jsem našla:

"Co nám prospěje moc? Nechceme panovat. Chceme žít, chceme světlo a teplo, a proto potřebujeme tebe. Jako zelenající se země potřebuje slunce, tak jako duchové potřebujeme tvé světlo a teplo. Duch bez slunce se stane cizopasníkem těla. Bůh však živí ducha."
MEA --- 8:47:22 13.6.2013
snažila jsem se o popis kompozice obrazu a vyjádření, jak na mne obraz působí, co v něm vidím, co z něj vnímám. komu by se to nelíbilo, ať to snad ani nečte, protože je to čistě můj výklad bez ovlivnění výkladem někoho jiného vč. autora červené knihy.

je to krapet okleštěné, pač se mi to nevešlo na stránku a4, navíc nedávají u popisu obrazů moc času na detaily, pokud nejsou opravdu něčím výjimečné.. takže nepopisuju detailně šachovnici nebo chování ohně

HORNÍ A SPODNÍ ČÁST OBRAZU ČERVENÁ
obě části jsou výrazně červené, jako základní (např. emoční, pudové, tvůrčí) projevy, které se vyskytují jak v nevědomí spojeným se zemí - matkou, temnotou země, traumaty či negativními zážitky ze spodni roviny (černé znázornění šachovnice), lůna, země, tak v nevědomí spojeným s vermírem, nebem, nadpozemskými základními projevy, kde Jung naznačil již méně strastiplných znaků oproti spodní rovině (oblast ohně a propojení ohněm, zajímavé, že oheň je jakoby obrácen bílou k zemi a rudou k nebi, mám dojem, že to bývá opačně, každopádně je oheň dominanta obrazu)
také oblast nebe se ukazuje jako ovlivňována silnou ohnivou energií, která ve vesmírných dálavách nabývá jak na silné intenzitě, tak ukazuje uvolnění od bolestivých zemitých životních strarostí, obav, traumat.

TEMNOTA VESMÍRU - INDIGO MODRÁ S VÝRAZNOU ČERNOU
temnota vesmíru a strach zintenzivnělý v rozvině nebe (horní 1/2 obrazu) se projevuje až za ohnivou silou, někde v oblasti "za" vědomou myslí. tam se projikují a možná i silně zhmotňují (možná jako sny) poměrně výrazné obavy, strachy, které upoutají svou silou (síla linky). Také modrá-indigo potvrzuje, že intuitivní část vnímá velké - silné obavy z dění kolem.

ZELENO-MODRO-AZUROVÁ POTEMNĚLÁ MOŘSKÁ SCENÉRIE
se jeví, jakoby byla za intuitivní rovinou "nebe a vesmíru". Jeví se jako určitý rozpor mezi jistotou a nejistotou lásky (tmavost zeleno-modro-azurové v poměru k zelené). Scenérie je moře, voda, lůno přijímající k sobě poutníky mořem a dává najevo, že může být jak milujícím mořem, tak zničující, mohl by zde být naznačen archetyp matky, jakýsi návrat k ní, ale taky možná opuštění, odpoutání, každopádně proces by měl vést k nějaké integraci poutníka na lodi, provází ho slunce, jeho loď "vidí", přestože kompozice barev naznačuje rozpor.

MALÁ POSTAVA - POSTAVIČKA
má respekt a je zcela oddána zemi (zakomponování postavy u země, modlení či meditace čelem k zemi), má pokoru, rozjímá v sobě, jakoby se klaní před životem, živly, před samotným bytím a projevy svého nitra. Zelený oděv mmj. naznačuje poukazování na lásku, harmonii a potřebu potvrdit to.

ROZPORUPLNOST OBRAZU
je viditelná v místech, kde se oheň vyvěrající ze země dosahuje vrcholu obrazu ve vesmírné rovině, je dominantním prvkem, který působí protichůdně - poměry zelená + modrá X červené (náznak neurotického ventilu do obrazu)

tak a jdu se střetnout s textem k obrazu, jsem zvědavá, jestli jsem se vůbec trefila :)
VALOR --- 0:43:01 12.6.2013
SCHWEPZ: chtěl bych vidět fotku toho co bylo v té věži. :)
MEA --- 16:20:31 10.6.2013
SCHWEPZ: jak píšeš.. stavět dům, úl nebo chatu, opravovat vlhký baráky... vlastnoručně :) prostě respekt. taky jsme měli vlhký dům, ale to jsem byla ještě malá

ad jung a psycho.. za sebe mohu říct, že beru životní psycha jako součást integrace do vlastního bytí spolu s okolním bytím, neberu to jako špatnost, ale jako výzvu, když to jde.. jinak to období, o kterém píšeš bylo, kdy stál na prahu "krize středního věku", nepletu-li se.. ad suicidum? u junga, myslím, že naštěstí spíš suicidiální tendence, s napojením na svou léčivou sílu (nejen tvorba, meditace atp.)

díky tomu, v co věřím proto neuznávám zmiňovanou schizofrenii jen jako nemoc a diagnozu, ale jako přístup k životu a přístup člověka k vlastní mysli, činům..(s nevýhodou současné neschopnosti zvládat ataky, což je ale furt na lepší a lepší cestě..)

jjj, musím si o něm přečíst, to určitě, hlavně proto, že mám tejden, abych o něm dokázala systematičtějc něco pohovořit a ne jen tak úvahovat a tak

jenže ony tyto úvahy mi hodně pomáhaj takříkajíc v empatii :), já chci prožívat zatím nesprostředkovaně (bez jiného popisu) "ducha" daného člověka, umělce, jiné významné osobnosti, abych měla komplexní pohled na věc.. protože stále trochu víc upřednostňuju pocity, dojmy před rozumem no, asi tim to bude :D (což jsem napsala, ještě před tím, než jsem si přečetla, to když jsi SCHWEPZ:i zmínil onu komplexnost na konci svýho postu :), líbí se mi na tom mmj. spojení přístupů, který daný člověk upřednosťňuje)

POZOR! nedala jsem Jungovi nálepku psychotik, ale napsala jsem, jak na mne obraz působí, velký to rozdíl.. :)