BAGHICEK: Kdysi jsem četl sci-fi, jmenovala se Hyperion. Mělo to asi tři díly a s odstupem času musím říct, že to rozhodně nebyl žádný zázrak, ale četlo se to docela dobře... Tam jednu z hlavních rolí v příběhu hrálo "Jádro" což byla svého druhu kolonie AI a v jedné části toho dost komplikovaného příběhu se odhalovala povaha toho společenství umělých inteligencí pomocí příměru založeného na jedné z primitivních simulací života z kybernetické doby bronzové.
Trochu modernější simulace je zde
http://www.youtube.com/watch?gl=US&feature=player_embedded&v=eymho1qRqK4. Viděl jsem video s prezentací, kde autor komentoval to, co simulace přinesla, což bylo:
* Nápadně se shodovala se skutečností kdy se objevovaly "tvary", které hejna v přírodě pravidelně zaujímají, když reagují na různé situace ve vnějším prostředí. Těch tvarů není nekonečné množství, ale je jich jen několik.
* byla založena na aplikaci triviálních pravidel
* výsledekem uplatnění těchto pravidel bylo velmi komplexní chování hejna
Ono to taky může být tak, že to co my nazýváme archtypy jsou prostě "tvary" dané kompozicí pravidel dle kterých počítá hlubší část našeho mozku. Mozek je masivně paralelním systémem a tak simulace jeho chování není (v principu) zas až tak vzdálená simulaci velkého hejna ryb.
NO a naše pojmová logika je nadstavba nad těmi dynamickými procesy, které porcházejí různými tvary, tak jak to částečně a v omezené míře postřehnul Jung.