Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
JAMINA --- 23:39:33 29.9.2012
BAGHICEK: Hyperion je prostě sci-fi, svoboda fantazie, autoři mohou pracovat i se špatnými vtipy ;) Mně se ta série knih líbila hodně, samozřejmě spíš jsem to brala zážitkově (čte se to dobře, hlavně popisy některých planet a životních forem jsou fascinující, i UI). Některé momenty jsou tam samozřejmě přehnané, ale některé zas velmi podnětné.
(pardon za OT, na druhou stranu přesah je přesah :)) ).
BAGHICEK --- 18:02:48 25.9.2012
DARJEEL: malicka odbocka: jak se "imrvere pritekajici energie" vyrovnava s pocitem energie, ktery lide mivaji pri setkani s archetypem?
BAGHICEK --- 17:59:18 25.9.2012
DARJEEL: je spravny muj predpoklad, ze zamenujes mozek a mysl? tedy spis se pokousim rozklicovat, co jsi chtel rict :-) A podle me je pro vedu kazdy navrat k pravde krokem zpet - ale tak nejak zalezi.. od uhlu pohledu ;-)
Zrcadlici neurony znas? Co by se stalo, kdyby nekdo prohodil ptaci vajicka a krasny lemcik omylem skoncil v hnizde osklivych lemciku? Naucil by se stavet lepenice nebo by se kvuli genum nemohl zadaptovat?

NOXNOCTIS: Hyperion jsem si dohledala na wiki, vypada sympaticky.. treba postrehy, ze kazdy poutnik v sobe nese cast Johna Keatse.. ale nektery okamziky uz z popisu vyznivaji prinejmensim jako hodne spatny vtip: po vlade anarchie (coz je samo o sobe prijemne decentralisticky) ziskala vladu nad svetem katolicka cirkev.. brrr.. jeste se mi jezi srst na zadech.. :-)
Ta simulace tedy mela simulovat umely zivot a napadne se to podobalo hejnu ryb? Ale zaroven ta ukazka pusobi velmi strojove, muze to byt nedokonalosti perspektivy nebo absenci rytmu, ktery by normalne zvirata mela..
Ale patri to k jednomu ze zakladnim principu poznavani - asimilace tvaru podobneho s podobnym. Takze proc ne.
SCHWEPZ --- 13:05:06 24.9.2012
Nebo tento výbor je docela čtivý a zajímavý

Duše moderního člověka - Autoři / Jung Carl Gustav - Nakladatelství ATLANTIS
http://www.atlantis-brno.cz/inshop/autori/jung-carl-gustav/duse-moderniho-cloveka-1.html

je to v pdf na uložto
??? --- 12:52:35 24.9.2012
DARJEEL: To mě nenapadlo, vzhledem k velkému množství dostupných knih v češtině. Ale i tak pochybuji, že přečtu vše, co bylo přeloženo...
DARJEEL --- 9:30:38 24.9.2012
???: veškerou tvorbu přečte jen ten, kdo umí dobře německy, v češtině existuje jen (podstatná) část díla.
KASTA --- 6:46:22 24.9.2012
???: Já bych začal asi Výborem z díla I + II. Ta jednička je nudnější, ale doporučuju vydržet. Dvojka je výživná a pak už sám uvidíš, jestli budeš číst ještě dál...
??? --- 23:46:51 23.9.2012
Ahoj, mohl by mi někdo doporučit zásadní díla Junga, jež bych měl přečíst? Pochybuji, že za celý život přečtu jeho veškerou tvorbu, tak bych rád byl seznámen s tím nejvýznamnějším, co napsal...
NOXNOCTIS --- 22:46:17 19.9.2012
BAGHICEK: Kdysi jsem četl sci-fi, jmenovala se Hyperion. Mělo to asi tři díly a s odstupem času musím říct, že to rozhodně nebyl žádný zázrak, ale četlo se to docela dobře... Tam jednu z hlavních rolí v příběhu hrálo "Jádro" což byla svého druhu kolonie AI a v jedné části toho dost komplikovaného příběhu se odhalovala povaha toho společenství umělých inteligencí pomocí příměru založeného na jedné z primitivních simulací života z kybernetické doby bronzové.

Trochu modernější simulace je zde http://www.youtube.com/watch?gl=US&feature=player_embedded&v=eymho1qRqK4. Viděl jsem video s prezentací, kde autor komentoval to, co simulace přinesla, což bylo:

* Nápadně se shodovala se skutečností kdy se objevovaly "tvary", které hejna v přírodě pravidelně zaujímají, když reagují na různé situace ve vnějším prostředí. Těch tvarů není nekonečné množství, ale je jich jen několik.
* byla založena na aplikaci triviálních pravidel
* výsledekem uplatnění těchto pravidel bylo velmi komplexní chování hejna

Ono to taky může být tak, že to co my nazýváme archtypy jsou prostě "tvary" dané kompozicí pravidel dle kterých počítá hlubší část našeho mozku. Mozek je masivně paralelním systémem a tak simulace jeho chování není (v principu) zas až tak vzdálená simulaci velkého hejna ryb.
NO a naše pojmová logika je nadstavba nad těmi dynamickými procesy, které porcházejí různými tvary, tak jak to částečně a v omezené míře postřehnul Jung.
DARJEEL --- 16:09:16 19.9.2012
BAGHICEK: to bychom spíš mohli nadefinovat to, co myslím imaginací, ale dostali by jsme se nahony do ot od jungiánské psychologie. Pro mě není mozek konstituční činitel, ale spíš filtr, který umožňuje specifické úkony ala rozebrat vesmír na prvočísla, je to filtr, který nás oddaluje od Zdroje :)
A rozhodně to není něco, z čeho vychází imaginace, spíš takový selektor, aby jsme nebyli zahlceni "zbytečnými" vjemy.

A proč by neměli mít zvířata kulturu, pocity nebo estetické cítění? To že si to myslela banda nějakých lidí a troubila to do světa neznamená, že si to pak myslí všichni... nebo že to je krok zpět pro vědu :o)

Znáš lemčíky? A Cílka? A co Jan Tleskač?

Lemčíkovití - Wikipedie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lem%C4%8D%C3%ADkovit%C3%AD
Satin Bowerbird (Ptilonorhynchus violaceus) | the Internet Bird Collection
http://ibc.lynxeds.com/species/satin-bowerbird-ptilonorhynchus-violaceus