Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LOOK --- 14:35:45 31.12.2010
JOHNY115: mam jen zbeznou predstavu z anglickeho ebooku, imho jde svym zpusobem o 'alchymisticky' spis, a tedy znalost Jungovy psychologie nutna nebude.
muzes to zkusit cist, odlozit na neurcito, prodat hned, odlozit na pozdejsi prodej (je mozne, ze sberatelska hodnota casem poroste).
JOHNY115 --- 11:13:13 31.12.2010
zdravim, naskytl jsem se v takove situaci, dostal jsem darem Cervenou knihu ("prekvapeni") a nejsem si uplnej jistej co s tim ... resp. jestli je tu uz nekdo kdo cetl, doufal jsem v nejakou radu ... ja sam sem od Junga necetl doposud jedinou knihu, ani nejsem nakej brutalni ctivec a uvazuju prave nad hodnotou te knihy pro me ... pripada me to spis jako sberatelskej kousek, kdyz pominu ze ta forma me ani nebere a zalezi mi jen na textu ... o cem ten text vlastne je ? je to neco z ceho si ctenar muze neco vzit ? nebo i ten text samotnej je spis chybejici kousek skladanky pro Jungiana kterej spis vypovida neco o Jungovi a jeho dile ... a ani moc neco sam nesdeluje ? kdybych dostal normalni knizku s pouhym textem ceskyho prekladu tak to asi neresim a nekdy to prelouskam ... ale s timhle si fakt nevim rady jestli mam pro to uzitek ... zajimam se o stavy vedomi, moje oblibeny knihy jsou http://www.databazeknih.cz/knihy/lucidni-sneni-19383 http://www.databazeknih.cz/knihy/cesty-mimo-telo-30099 ale Jung me prijde jako jina uroven a ackoliv ho tak nejak pocitove uznavam tak sem se o nej hloubkove jeste nezajimal (mozna taky muj vek (21)), tak prave nevim, zalozit nekam na neurcito, zkusit prodat (je 100% stav jako z obchodu) ...
??? --- 15:54:09 18.11.2010
ANDULA: a-ha... no mě by na tom teda zajímala spíš ta symbolická rovina, jakože hlavní permutace archetypu ženy: manželka-Héra, milenka-Afrodité a do toho mocný pán ve své věží atd., ale to bych chtěl, jak tak koukám, asi moc.. :/
ANDULA --- 21:28:12 16.11.2010
???:
ALISTAIR:
Knížka v kostce o tom, jestli teda Jung spal se Spielreinovou, nebo ne. A to přece na tomhle příběhu všechny zajímá nejvíce... Nedivila bych se, že ve filmu to skončí naopak a vůbec to bude celé ještě mnohem lepčejší .)
??? --- 17:17:09 16.11.2010
ALISTAIR: vyšla i v češtině pod stejnojmenným překladem, sám jsem nečetl, tak vůbec netuším, jaké to může být. Každopádně takhle tlustá bichle se někdy česky hodí. :)
ALISTAIR --- 2:39:03 16.11.2010
Hmm:

http://en.wikipedia.org/wiki/A_Dangerous_Method

Set on the eve of World War I, A Dangerous Method is based on the turbulent relationships between fledgling psychiatrist Carl Jung, his mentor Sigmund Freud, and Sabina Spielrein, the troubled but beautiful young woman who comes between them.

directed by David Cronenberg and starring Viggo Mortensen, Michael Fassbender, Keira Knightley and Vincent Cassel. The screenplay was adapted by Academy Award-winning writer Christopher Hampton from his 2002 stage play The Talking Cure, itself based on the 1993 non-fiction book by John Kerr, A Most Dangerous Method.

http://www.imdb.com/title/tt1571222/

Recenze na knihu John Kerr: A Most Dangerous Method.

http://teaser-trailer.com/2010/08/viggo-mortensen-and-michael-fassbender-dangerous-method.html
- pár youtube videí z natáčení ve Vídni

Něco mi říká, že to bude nedobré. Mimo mísu mi přijde už samotný casting.
ALISTAIR --- 12:20:47 11.11.2010
Mimochodem ten třetí článek obsahuje mikrovýklad scientologické nauky, kterou jsem doteď považoval za naprostý blábol, ale překladem těch jejich scifi pojmů do jungiánského jazyka se autorovi daří ukázat, že to jakýsi smysl a funkčnost alespoň v principu mít může:

"Zajímavým případem je scientologie. Nalézáme v ní důraz na psychosomatiku,[9] ale ten sám o sobě ještě Jungův vliv ani v nejmenším nedokazuje. Další podobnost s jungovskou psychologií, konkrétně s její koncepcí archetypu bytostného Já (archetypu úplnosti), je v učení o thetanu, vnitřním já,[10] nicméně ideu božského jádra lidské bytosti rozhodně nemůžeme označit za specificky jungovskou; objevuje se v mnoha náboženských tradicích. Zato mnohem zřetelnější jsou však jungovské či obecněji řečeno hlubinněpsychologické myšlenky v základní Hubbardově koncepci analytické a reaktivní mysli. Podle Hubbarda máme kromě analytické mysli (v jungovské terminologii vědomí) i reaktivní, nevědomou mysl, v níž se ukládají obrazy či záznamy traumat z nepříjemných událostí našeho života, tzv. engramy. I když se nám třeba daná příhoda vytratí z paměti, dále nás ovlivňuje. Některé engramy si neseme v sobě už z prenatálního stádia. Krom toho – to už jde za Jungovo pojetí – máme v mysli vepsány i engramy z našich minulých životů.[11] Koncepce nevědomí se v tomto učení ozývá dosti zřetelně. Nicméně Scientologická církev hlásá, že reaktivní mysli se máme zbavit,[12] kdežto Jung zdůrazňoval cenu nevědomí, které podle něj zdravě koriguje náš úzkoprse racionalistický postoj a vyvažuje jednostrannosti v postoji vědomí, které si usurpuje vládu nad psychikou a odřezává se tak od živné půdy nevědomí.[13] Důrazem na trauma jako obsah reaktivní mysli (a vlastně i na samotnou reaktivnost nevědomé mysli)[14] se ostatně scientologie spíše blíží koncepcím Freudovým."
ALISTAIR --- 12:15:12 11.11.2010
Tři slušně napsané články na téma Jung. Jsou celkem polopatické, což je fajn, z mého hlediska jsou zajímavé také proto, že racionálním způsobem zhodnocují silné stránky a limity používání jungovského přístupu v rámci odborného diskurzu:

Slabost a síla jungovského výkladu náboženství
http://www.david-zbiral.cz/Psychinterpr.htm

C. G. Jung a pojetí zla jako „absence dobra“
http://www.david-zbiral.cz/Jung-privatio.htm

C. G. Jung a nová religiozita
http://www.david-zbiral.cz/Jung-NNH.htm
__KARKULKA__ --- 20:11:23 4.11.2010
mně se nedávno stala jedna, co mě v ten okamžik hrozně rozesmála

těsně předtím než vejdu do Billy, v kapse zapínám mp3 přehrávač. než vejdu ještě začnou pípat takový ty snímací rámy. jakmile dopípaj, spustí se mi skladba a tam úplně stejný píp píp píp píp... stejnou rychlostí - začátek jedný písničky od Madonny. celý to tak krásně plynule navázalo. znělo to neuvěřitelně! to byl takovej ten okamžik, co pocítíte málokdy. silnej dojem
a třeba to pípání byla výstraha, pač jsem v tom krámě potkala někoho, koho jsem potkat fakt nechtěla
REVAN --- 19:29:03 4.11.2010
Jedna taková malá "synchronicitka?":
Dnešní zážitek z masáže shiatsu, kterou jsem dával klientovi:

Začátkem masáže mne napadlo, jak bych popsal způsob, jakým provádím shiatsu (protože je to fakt jiné, než když běžný masér masíruje) a napadlo mne přirovnání, že na to tělo hraju jako hudebník na svůj nástroj....
.... a když jsme skončili, tak mi klient povídá: "to bylo úžasné, já jsem měl tentokrát pocit, jako když na mne hrajete jako hudebník na svůj nástroj"...

:-)) Takové pěkné vyladění,že? :).