Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
LOOK --- 11:40:41 17.9.2009
http://www.sagittarius-rs.cz/cz/rudolf-stary/ - knihy a texty R.Stareho ke stazeni
LOOK --- 21:05:20 30.7.2009
Výbor z díla C. G. Junga svazek VIII. Hrdina a archetyp matky
http://www.janecekemitos.cz/index.php?what=knihy&zanr=jung

Jako v pořadí osmý svazek „Výboru z díla C. G. Junga“ vychází pod názvem Hrdina a archetyp matky druhá část Jungovy přelomové práce Symboly proměny. Osmý svazek „Výboru“ tedy tvoří s dříve vydaným sedmým svazkem jeden celek. Osmý svazek obsahuje následující kapitoly: Vznik hrdiny, Symboly matky a znovuzrození, Boj o osvobození od matky, Dvojaká matka, Oběť. Součástí knihy je obsáhlý poznámkový aparát a rejstřík. Knihu přeložili Petr Patočka a Karel Plocek. Vychází v redakci Karla Plocka.


V Předmluvě k tomuto dílu Jung píše:

„Z této knihy jsem nikdy nebyl šťasten a ještě méně s ní byl spokojen: byla vlastně napsána jaksi mimo mne, a to v neklidu a návalu lékařské praxe, bez ohledu na čas a prostředky. ... Sesulo se to na mne jako lavina kamení, kterou také nelze zastavit. Teprve později jsem si uvědomil naléhavost, která za tím vězela: byl to výbuch všech oněch obsahů duše, které nemohly být v tísnivé omezenosti Freudovy psychologie a světonázoru přijaty. Jsem dalek toho, abych pohrdal Freudovými mimořádnými zásluhami o prozkoumání individuální psýché. Ale pojmový rámec, do kterého Freud duševní jev napnul, se mi jevil nesnesitelně úzký. V žádném případě tím nemyslím například jeho teorii neuróz, která může být jak chce úzká, jen když je adekvátní empirickému materiálu – nebo jeho teorii snů, na niž můžeme mít různé názory; spíše tím myslím reduktivní kauzalismus jeho obecného stanoviska a takřka úplnou nevšímavost k zaměřenosti na cíl, která je pro všechno psychické tak charakteristická.“

Kniha Symboly proměny se stala mezníkem, který znamenal konec Jungova přátelského vztahu s Freudem a překročení omezujících východisek klasické psychoanalýzy. Jung v ní nastoupil vlastní cestu a položil první stavební kámen své analytické psychologie. Rozšířil zcela zásadně dosavadní pojetí nevědomí o jeho kolektivní vrstvu a reduktivní výkladový kauzalismus klasické psychoanalýzy doplnil o teoreticky i terapeuticky neméně významný princip zaměřenosti na cíl. K zásadní změně dospěl v širším pojetí psychické energie (libida), která podle něho nemá jen sexuální charakter, ale obdobně jako energie v moderní fyzice se může projevovat v různých formách. Z kulturně historického hlediska se jeví jako závažné Jungovo pojetí sekulárních proměn psychického vývoje lidstva a zejména jeho osvětlení proměnami v psychické energetice a jejím zaměření. Stejně aktuální zůstává i jeho zdůraznění významu symbolů a symbolického života v duševním vývoji jednotlivce i dané kultury, a to v normě i v psychopatologii.
ARGONC --- 15:14:21 22.6.2009
???:
Myslel jsem si to:-) Hmmm seznamovat se s Jungem za deště (nejlépe při sklenici dobrého vína) to má svou poezii:-) Skoro bych se nedivily, kdyby tu a tam knihovna zapraskala a nějaká ta kniha vylétla z police (ideálně pak Freud:-)). Úvodní knížka je to celkem jednoduchá, ale divila bys se kolik „jungiánů“ neví o Jungovi ani tolik, kolik najdeš v tomto komiksu:-) Lidé si velmi často nechávají „Jungem“ zastřešit své esoterické, nebo léčebné, nebo komerční učení, aby tak lépe načichlo puncem odbornosti a vědecké práce. Až zjistíš, co Tě na tomto pánovi zaujalo, můžeme doporučit např. některý díl ze sebraných spisů, kde se Jung vyjadřuje k dané problematice. Ale pozor! Jung je nesystematická liška podšitá a pokaždé rozumí pod stejným pojmem něco jiného. Obsahy základních pojmů kterými operuje, nabývá v různých jeho dílech různých obsahů!
??? --- 7:52:33 20.6.2009
ARGONC: zkusila jsem toho Junga v komiksu, nejdřív jsem k tomu měla nedůvěru, protože komiks... to bude určitě něco hrozně hrozně zjednodušenýho... ale teda musím říct, že to nebylo tak špatný. Hlavně je to takový první uvedení do Junga, jeho života a díla, na získání představy, čím se zabýval a tak... včera jsem u toho strávila asi tak tři hodiny ve studovně MZK, zatímco venku pršelo, pršelo a pršelo.

NICO_PSYCHE: Ty Vzpomínky, sny, myšlenky jsem si objednala v knihovně, ale asi budou k dispozici až za dlouho, někdo to má nadlouho vypůjčený...

LOOK: dík, to je prima, že je to i na netu. Zkusím!
LOOK --- 22:11:22 18.6.2009
???: doporucuji Analytická psychologie - Její teorie a praxe, taky znamou jako Tavistocké přednášky. tady je dokonce na webu: http://jung.sneznik.cz/knihy014.htm :)
na zacatek by taky byla ok Duše moderního člověka.
Vzpominky sny myslenky bych naopak doporucoval az clovek neco malo vi.
ARGONC --- 16:54:18 18.6.2009
???:
Jako úvod navrhuji levnou a snadnou komixovou knihu od Portálu http://www.arara.cz/t/product.php?id=174615&ref_id=zbozi. Pokud nějaká oblast jeho díla nebo života, zaujme tak napiš jaká a můžeme poradit dále:-)
NICO_PSYCHE --- 11:54:08 18.6.2009
???: Doporučuji Vzpomínky, sny, myšleny od něj. Takový hezký úvod k "němu samotnému", jde o jeho biografii, ve které popisuje, jak se dostal tam, kde byl... Velmi poutavé, velmi čtivé. :o)
??? --- 7:58:21 18.6.2009
Ahoj, roky kolem Junga jen tak "mlsně" popocházím, ale hrozně mě zajímá, (spíš jsem sem tam četla něco o něm a jungiánské psychologii než přímo něco od něj) jenom jsem neměla čas číst navíc něco, co nebylo k oboru, který jsem studovala (úplně něco jinýho než psychologie, bohužel).

Teď už čas mám, tak se ptám: s čím bych měla začít, co mi navrhujete?
YMLADRIS --- 16:09:09 1.6.2009
DARJEEL: access granted, vrhni se na to