Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?
Jung - život, dílo, souvislosti, přesahy, ...
YMLADRIS
Oslovilo vás něco z Junga? Projevují se jungiánské motivy nějak ve vašem životě? Je pro vás užitečná teorie archetypů? Doporučíte knihu s Jungem či jungiánstvím související?
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
KASTA --- 21:13:40 21.12.2005
YMLADRIS: jo, kliknul - no comment :)))
PARAZIT --- 17:57:29 21.12.2005
Já mám rád výraz nevědomo-vědomá sféra duše, dle mého názoru vystihuje přesně to, že člověk je stejně celej život ve stavu polospánku, dokud své vědomí nerozšíří a tak neuvolní spoustu latentních schopností.
SPIELMANN --- 7:54:15 21.12.2005
:o) No jooooo, porád. Pragmatici zapšklý racionalisti brblabrumlybrmcifix... :o))))) To byl jen takový nápad, "jak by to bylo, kdyby..."

...je fakt, že jsem nějako vynechal ten rozdíl mezi snovým já a vědomým já.

No, myslím, že je nesporný fakt, že vědomí a nevědomí jsou navzájem propojené navzájem na sebe reagující prvky naší duše.

YMLADRIS --- 18:58:42 20.12.2005
KASTA: tak sis nakonec kliknul jo? ;-) cekala jsem kdy to prijde
KASTA --- 11:03:13 20.12.2005
YMLADRIS:ad:"nejakej celosvetovej buh nebo tak mi tam zatim nijak nevstupuje"

me tam zacal vstupovat v okamziku, kdy jsem se zamyslel nad tim, jak mohlo nevedomi a po nem i vedomi vubec vzniknout.... ale jasne ze tohle je spis filosofie...
KASTA --- 10:58:00 20.12.2005
jeste to zkusim napst trochu jasneji - kdyz mluvim o ty "neintegrovany inteligenci" ktera nema spolecny bod - JA - skrze ktery se projevuje, napada me treba moucha - ta ma urcite taky jakysi integrovany "mozkovy centrum" (ekviv. JA) vyhodnocujici vjemy a integrovane reagujici, ale pak ma treba reflexy naprosto mimo tohle - treba v nohach ma jakysi receptory, ktery po pristani na neznamy povrch okamzite vyslou povel "startovacimu centru:))" a moucha odleti aniz by ta informace prosla tim hlavnim centrem - to je podle me priklad fungovani neintegrovany inteligence, i kdyz jen na urovni instinktu - myslim, ze ale v nevedomi je to podobne - je tam vedle sebe mnoho "spolupracujicich chuhvalcu" majicich spolecne inteligenci, ale ta neni integrovana do nejakeho alternativniho ja.
KASTA --- 10:49:13 20.12.2005
SPIELMANN: sorry jeste za jedno OT, ale ja jsem na ten bilboard tuhle kliknul a on je taky na webhosting !!! (predtim jsem tu psal neco jako, ze bych na nej klikl, jen kdyby byl na webhosting, ale fakt jsem nic netusil...:))) no "otazku bilboardu uzavreme"...

s tim nevedomim - ja myslim, ze delas chybu, ze mu prisuzujes inteligenci stejnyho druhu ( a vlastnosti stejnyho druhu), jako ma vedomi - ze si ho prilis personifikujes. Ja si spis myslim, ze zastupuje inteligenci dost odlisnou, neumim to dobre popsat, u sebe treba citim, ze si pod slovem "inteligentni" vzdycky predstavim jen inteligenci se strukturou jako znam u vsech lidi - tak nejak "integrovanou" projevujici se skrze JA, ktere v mezich moznosti "integruje" celou dusi... a blbe se mi predstavuje cokoliv jineho.

YMLADRIS --- 16:55:20 19.12.2005
ze by nevedomi testovalo potencialne zmenene podminky a nase reakce na ne ve snu, to se mi nezda. vetsina snu neni lucidni, jedna tam to nevedomi, ne vedomi, takze by tim nic nezjistilo.

podle mne se deji veci a nevedomi v nich vidi nejaky vzor (utvar, situaci, tema, ...) a to "zhmotni" pomoci mozku, kterej ve spanku bezi naprazdno odstrizen od smyslu a rozumu a vedomi.

dusi te tvoje matka, ohrozuje te tvuj kolega, pochybujes o smyslu skoly, soulozil bys.
to se vsechno deje v tvem systemu/ledovci a v podstate se to chce uvedomit - vystoupat nad hladinu, normalne to ale do vedomi nepronikne z ruznych duvodu. ve snu je cesta volnejsi.
LOOK --- 16:44:05 19.12.2005
SPIELMANN: to se mi moc nezda, vzdyt jsou prece sny, kdy jednas jinak, nez bys jednal ve skutecnosti. imho nevedomi takove testy ani nepotrebuje. nevzpominam si na ten termin, mozna je to 'snove ja' - to ale neni shodne s bdelym ja, je tak nejak vic instinktivni, vis co myslim. podle me nevedomi neco vi - svym zpusobem - a snazi se vedomi sdelit co vi - zase svym zpusobem. jo, bral bych to, pokud by nevedomi vedomi predkladalo skrze sen jako celek, jak to teda vidi, pomoci jim vytvorenych situaci vcetne jednani snoveho ja.
SPIELMANN --- 15:45:38 19.12.2005
LOOK: O tom viz Meze a obzory psychoanalýzy / Hugo Široký. - Vyd. 1. - Praha : Triton, 2001. - 587 s. Je tam kapitola zabývající se korspondencí moderní fyziky a psychologie:o)

LOOK: Docela dobře. Nejdřív drobná korekce - Sen nemá kompenzační charakter, ale komplementární. Tenhle charakter má z úhlu pohledu našeho vědomí. Pokud si ale představím jak to vypadá "z druhého břehu" pak to může být takto: Nevědomí je zde stále - takže ví, jak za dne reaguji na své okolí. V noci pak naservíruje sen, aby vědělo, jak budu reagovat, kdyby podmínky byly nějak změněny. Což se z našeho pohledu jeví komplementárně - doplnění celku.