Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

1 uživatel půjde

hledání


www.meetfactory.cz

vernisáž - galerie Kostka / exhibition opening

Autoři: Peter Barényi, Eja Devečková a host Ivan Svoboda

Trojice autorů vystavujících pod názvem "Zakázané uvolnění" si je navzájem blízká inteligentní prací s digitálním videem. Peter Barényi (1978), Eja Devečková (1982) a Ivan Svoboda (http://www.ivansvoboda.net) patří k výrazné mladé generaci umělců, kteří k nevůli klasicky vzdělaných výtvarníků a filmařů, dokáží znovu objevit doposud nevyužitý potenciál neprofesionálního filmu.
Jejich práce na jedné straně těží z bezpečí galerijního kontextu. Jedná se o fragmenty příběhů, u kterých může chybět pointa, anebo se jedná o složité jazykové pasti a hádanky. Klasický filmový divák by se mohl cítit podvedený. Na druhé straně, každý ze zmíněných svým způsobem objevně zachází s videem - dnes už klasickým výtvarným prostředkem.

Zakázané uvolnění bude sondou do práce tří autorů, kteří někdy používají "nedovolené" filmové a výtvarné prostředky (například předstírají autentická fakta a přitom pracují s fikcí a naopak), dělají to však jen proto, aby divákovi nakonec poskytli úlevu. Všichni tři dokáží vtipně odhalit to, co neradi odkrýváme. V jejich podání se sebeironie mění v přímočarý tvořivý postoj. Stresem nakupené chyby a předsudky se díky jejich přiznání stávají snesitelnějšími.

ROZALIA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.