Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

4 uživatelé půjde

hledání


http://www.nelso.cz/cz/place/152545/

Demonstrace za osvobození kapitána Pete Bethuneho, ochránce velryb se uskuteční před japonským velvyslanectvím na Praze 1

Ochránce velryb kapitán Pete Bethune v těchto dnech stojí před soudem v Tokiu a je obžalován z 5 přečinů, za které mu hrozí až 15 let vězení. V době, kdy se jich dopustil, přitom de facto plnil funkci pobřežní stráže - bránil japonským velrybářům v zabíjení ohrožených kytovců chráněných mezinárodními úmluvami, a to v neutrálních vodách tzv. velrybí svatyně v antarktické oblasti.

Přijďte vyjádřit podporu vězněnému aktivistovi a vyslovit se za jeho propuštění a za bezpodmínečný zákaz lovu ohrožených a chráněných mořských savců!

Kdo je Pete Bethune:
Původně novozélandský inženýr, který se rozhodl přitáhnout pozornost k biopalivům pokusem o překonání rychlostního rekordu v obeplutí země motorovou lodí. Na druhý pokus toho se svým futuristickým plavidlem Earthrace (poháněným bionaftou) skutečně dosáhl za necelých 61 dní. Během své plavby však Pete Bethune zjistil, v jak zoufalém stavu se nacházejí světové oceány a posléze dal svou karbonovou loď, překřtěnou na Ady Gil, do služeb Sea Shepherd Conservation Society. Jeho superrychlý člun totiž dokázal fyzicky zabraňovat harpunářským člunům přiblížit se k velrybám, které japonští lovci v jižnch mořích loví oficiálně pro vědecké účely, ale, jak bylo prokázáno, velrybí maso prodávají na černém trhu.
Poté, co byla Ady Gil letos v lednu při námořní strkanici s velrybářskou lodí Shonan Maru 2 poškozena a posléze se potopila, se Pete Bethune rozhodl provést další husarský kousek. Za noci se k Shonan Maru 2 přiblížil na vodním skútru, pronikl na palubu a pokusil se zatknout jejího kapitána (což podle novozélandského práva může v nepřítomnosti povolanějších strážců zákona provést jakýkoli civilista) a předat mu přitom také účet na 3 miliony dolarů za zničenou loď. Velrybáři jej ale na lodi zadrželi a na japonské půdě jej předali policii.


Více informací najdete na: www.seashepherd.org

YYUGH
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
OTZ --- 14:29:09 18.6.2010
support!
KOCHANSKIT --- 10:26:40 16.6.2010
YYUGH --- 10:16:26 16.6.2010