Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

13 uživatelů půjde

hledání


http://www.kulturajinak.com/clanek-omni-zona-franca-7-5-2010/

Pokud vás zajímá u nás celkem neznámá součásná kubánská umělecká scéna, určitě se přijďte podívat, tento pátek do Haly C na skupinu Omni Zona Franca.

V Hale C se nám tento pátek představí kubánští Omni Zona Franca, což je multižánrové a multidisciplinární umělecké uskupení, jehož členové se pohybují v několika oblastech umění naráz a volně se mezi nimi přesouvají i v rámci jednoho uměleckého počinu.

Původně se v Hale C měl odehrát koncert v rámci jejich miniturné po ČR, bohužel však jeden z členů stále nedostal výjezdní povolení z Kuby. Nicméně tito umělečtí anarchisté se neorientují jen na hudbu, ale kombinují vše možné jako poezii, alternativní divadlo, tanec, výtvarné a konceptuální umění a film a to vše se pro vás budou snažit vtěsnat do jednoho večera v Hale C.

Své happeningy a další akce uskutečňují nejčastěji ve veřejném prostoru. Snaží se o přímý kontakt mezi uměleckým projevem a každodenním životem na Kubě. Cílem těchto akcí je prosadit umělecké vidění světa mezi veřejností. Do provokativních akcí se zapojují náhodní kolemjdoucí i celá předměstí.

Podle kubánského kurátora Dannyse Montes de Ocy je Omni Zona Franca skupinou a vyjádřením městské existence, odrazem jeho ulic, zvuků, tónů, anarchistické radosti a lokální příchutě.

Uskupení funguje již sedmým rokem a za tu dobu uskutečnilo více než dvě stovky kolektivních uměleckých akcí a performancí, a to téměř bez finančních prostředků. Členové formace se těchto akcí účastní vždy v plném počtu, bez ohledu na své další individuální projekty.

Omni Zona Franca působí převážně v zastrčeném předměstí Alamar východně od Havany. Stálicí jejich tvorby je každoroční pořádání akce Poesia Sin Fin – tedy „nekonečné poezie“ a pravidelné Páteční performance, která se odehrává každý druhý týden. Uskupení bylo na Kubě poměrně dlouho ignorováno. To prolomil až rok 2006, kdy bylo zařazeno do programu významného havanského bienále.

V Hale C se s nám akční umělecká skupina představí své energické videoperformance, videoklipy, videoarty a happeningy. Předvedou svou poezii v pracovním překladu do češtiny + zvukovou báseň "Clara". A co víc na zdi nám namalují graffiti, uvaří kubánské vegetariánské jídlo a rádi s námi podiskutují o kontextu jejich tvorby.

TWILIGHTZONE
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
TWILIGHTZONE --- 15:26:38 5.5.2010
vstupne dobrovolen na podporu kubancu
DLOUHA_POTVORA --- 14:20:28 5.5.2010
bude prosim nejake vstupne? musim ted finance odpocitavat dost dopredu... :-/