Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

12 uživatelů půjde

hledání


http://www.crossclub.cz/program-detail/1173/

Předposlední neděli měsíci květnu nás čeká další pokračování projektu GHETTOLLEGE – AFRIKANISTIKA + koncert Pararingapatam + Afronomad Soundsystem

 • AFRIKANISTIKA 2010 / 2011,
 • Afrikanistika byla vybrána jako téma pro rozsáhlý cyklus přednášek zejména z toho důvodu, že stejnojmenný obor byla na Filosofické Fakultě UK zrušena akreditace . A to i přes svou dobrou pověst, kvalitní profesory a neutuchající zájem studentů. Lidé se zájmem o studium afrických dějin, kultury a společnosti jsou v současnosti odkázáni pouze k domácímu samostudiu. Vnímáme mezeru, která tímto vznikla jako zcela zásadní a proto jsme se rozhodli oslovit bývalé vyučující i absolventy oboru afrikanistika k účasti na tomto netradičním a v celé republice ojedinělém projektu. Přednáškový cyklus Afrikanistika by měl zajímavou formou úzce propojovat historická, sociologická, etnologická, antropologická a kulturní témata. Spojení přednášek s kvalitními uměleckými workshopy s mezinárodní účastí pak umožní „studentům“ poznat Afriku nejen teoreticky, ale i prakticky a fyzicky.

 • ...............................................................................

 • TERMÍN : 23.5.2010- start 18:00 + Pararingapatam + Afronomad Sound system
 • -


 • 18:00-19:15
  Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.
  Islám v Africe
 • Islám je v severní Africe většinové náboženství. Pronikl ale i do dalších částí afrického kontinentu. Kdy se islám do Afriky dostal a jak se zabydlel? S Prof. PhDr. Luboš Kropáčkem, Csc. poodhalíme rozmanitost a pestrost afrických muslimských společností a kultury.
 • 19:30–20:30
  Dr. Otakar Hulec, CSc.
  Historie Jihoafrické republiky

 • Vybrané ukázky z dlouhé minulosti dnešní Jihoafrické republiky, které nejvýrazněji ovlivnily její současnou situaci. • * 21:00 koncert Pararingapatam + AFRO-NOMAD SOUNDSYSTEM
  http://www.mys­pace.com/afro­nomadsound
  http://pararingapatam.cz/

 • AMOPRA
  Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
  AMOPRA --- 11:55:50 17.5.2010
  TUTO NEDĚLI - TO NEJLEPŠÍ Z ČESKÉ AFRIKANISTIKY
  START - 18:00 - ZDARMA

  Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc. - Islám v Africe
  Dr. Otakar Hulec, CSc. - Historie Jihoafrické republiky

  KONCERT PARARINGAPATAM
  [ AFRIKANISTIKA 2010/2011 / 23.5.2010 / CR - Praha - Crossclub, Plynární 23, Praha 7 ]
  AMOPRA --- 11:14:44 30.4.2010

  * Více o přednášejících:
  * Prof. PhDr. Luboš Kropáček, CSc.
  Přední český islamista a afrikanista. Autor mnoha známých publikací (např. Duchovní cesty islámu, Islámský fundamentalismus), nejen v českém jazyce. Islámské a africké tématice věnuje rozsáhlou činnost v médiích, při veřejných přednáškách a je autorem mnoha příspěvků do encyklopedií. Podílí se na dialogu a na vybudování dobrých vztahů s muslimskou komunitou, a to nejen na lokální úrovni. V současné době působí jako vedoucí katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy a zároveň je emeritním profesorem Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

  * Dr. Otakar Hulec, CSc.
  * (narozen 1935 v Českých Budějovicích) se jako historik-afrikanista zabývá dějinami a kulturou zemí jižní Afriky. V letech 1965–1974 působil v Orientálním ústavu ČSAV, odkud byl však za normalizace z politických důvodů propuštěn a kam se mohl opět vrátit až v roce 1990. Je mj. spoluautorem knih Zbořené zdi. Hlasy z cel, které věznily Nelsona Mandelu a Václava Havla (2003) a Moderní zimbabwské sochařství (2003), autorem knihy Cesta do nebe. Jihoafrické mýty, legendy a vyprávění (2000), překladatelem a editorem antologie jihoafrických povídek Mamlambo – kouzelný had (2003). Dosavadním vyvrcholením jeho historiografické práce jsou Dějiny Jižní Afriky (1997) a Dějiny Zimbabwe, Zambie a Malawi (2008) (s Jaroslavem Olšou jr.).