Tento web používá soubory cookie. Dalším používáním webu s tímto souhlasíte.
jméno
heslo
přihlásit
zaregistrujte se
zapomněli jste heslo?

kdo přijde

27 uživatelů půjde

hledání


http://www.culturalreggaevibez.cz/

Hudební festival Cultural Reggae Vibez letos hostí jamajskou legendu Johnnyho Clarka za doprovodu britské kapely Soothsayers/Red Earth Collective

Johnny Clarke patří k opravdovým legendám světové reggae a dubové scény.
Narodil se v roce 1955 v jamajském Whitfield Town, v 16ti letech se stal vítězem talentové soutěže Tonyho Macka, avšak doopravdy se proslavil až o tři roky později, kdy jeho schopnost psát bystré texty zabývající se kulturní problematikou upoutala pozornost milovníku jak roots, tak klasického rocksteady.
V letech 1975 až 1979 byl Johnny Clarke na Jamajce opakovaně zvolen Umělcem Roku a v roce 1976 byl jako jeden z prvních jamajských umělců zapsán pod britský label Front Line.

V roce 1980 navázal spolupráci s producentem S Douglasem. Výsledkem byly písně jako "Rude Boy", "Can't Get Enough" a "Guide Us Jah", které ihned pronikly na přední příčky reggae hitparád.
Na jeho hitech se podíleli snad všichni slavní reggae a duboví producenti své doby - King Tubby, Errol Thompson, Bunny Lee, Princ Jammy, Studio One a další.
Johnny Clarke spolupracoval i s řadou hudebníků a Djů, za zmínku stojí například Hortense Ellis, Dillinger, Barry Brown, Delroy Wilson, Pat Kelly, Third World (se kterými natočil většinu svých počinů vydaných na britských ostrovech koncem sedmdesátých a počátkem osmdesátych let.), nebo the Aggrovators.

V roce 1983 vydal společně s Cornellem Campbellem album "Johnny Clarke Meets Cornell Campbell in New Style", které zachycuje zpěvákův posun směrem k dancehallu. Jeho singly "Give Me Love", "Young Rebel", "Get in the Groove" a další opět bodovaly v hitparádách.

I přes velký úspěch Johnny Clarke stále cítil, že nemá plnou podporu Jamajčanů, a tak se v roce 1983 přestěhoval do Londýna, kde začal spolupracovat s Neilem "Mad Professorem" Fraserem. Společně vydali album "Yard Style", a píseň "Nuclear Weapon" z tohoto alba vystartovala na vrchní přičky britských hitparád.
Po zbytek osmdesátých let Johnny Clarke natáčel desky hlavně s velikány jako King Tubby, Prince Jammy nebo Errol Thompson.

V devadesátých letech se Johnny Clarke na nějakou dobu odmlčel; zajímavostí je, že nazdory tomu v roce 1995 poprvé ve svém životě přijal pozvání na jeden z největších jamajských festivalů - Reggae SunSplash - do té doby hrdě odolával všem jejich pozvánim.


Skupina Soothsayers, působící v Londýnskem Brixtonu, by se možná dala zaškatulkovat jako "world music" formace, ovšem jak Soothsayers dokazují, i tato škatulka můze být velice široká. V jejich hudbě najdeme prvky afrobeatu, dubu, reggae, ska a urban jazzu a také inspiraci hudebníky jako King Tubby, Fela Kuti, The Wailers, Roots Manuva nebo Augustus Pablo. Soothsayers se nebojí proniknout na pole funku, hip-hopu a jiných stylů pevně spojených také s londýnskou historií a kulturou.

Soothsayers hrají pod taktovkou dvou hlavních členů - hráčů na dechové nástroje.
Idris Rahman vyrostl v Sierra Leone a v Nigérii a jako mladý hudebník procestoval většinu západní Afriky s muzikantem Hughem Masakelou. Na sklonku devadesátých let se ve studiu Mad Professora při spolupráci na nahravání dechové sekce setkal s Robinem Hopcraftem a rozhodli se společně založit hudební projekt Soothsayers (pozn. "soothsayer" v překladu znamená “věštec“ nebo „jasnovidec“).

Zanedlouho se k nim přidal bubeník a zpěvák Adesose Wallace, původem z Nigerie, a basák Kodjovi Kush, pocházející z Toga.

Kapelu v současné době tvoří také perkusionistka Satin Singh a kytaristé Phil Dawson (který jinak také spolupracuje s umělci jako Tony Allen nebo Natasha Atlas) a Derek Johnson.
Na klávesy hraje Idrisova sestra Zoe Rahman, jazzová pianistka, která byla v minulosti nominována na Mercuryho cenu, a na bicí hraje Patrick Illingworth.

S kapelou také úzce spolupracují úspěšní britští producenti, například Mad Professor (za povšimnutí stojí zejména jeho remix "Blinded Souls"), Nick Manasseh (který dokázal příjemně propojit Soothsayers se světem reggae – mimo jiné přes zpěváky jako Michael Prophet, Earl 16, Linval Thompson, Max Romeo a v neposlední řadě Johnny Clarke) a Markie Lyrics z Universal Roots, a umělci jako Keziah Jones nebo Nana Y Mensah.

Soothsayers zatím vydali čtyři alba - Lost City, Tangled Roots, One More Reason a Red Earth Dub.
Několik jejich písní vyšlo na vinylu (Např. Bad Boys s Johnny Clarkem na Red Earth Records labelu).
Na tvorbě vinylů se Soothsayers podílejí i jinak (natáčejí instrumentální verze popř. producenti využívají jen dechové sekce Soothsayers, například na desky ze studií labelů Roots Garden nebo Universal Roots).
Jelikož se Soothsayers plánují věnovat trochu více dubu, rozhodli se začít vystupovat také pod uměleckým jménem Red Earth Collective, které používají výhradně pro své dubové počiny.

Johnny Clarke dnes opět žije na Jamajce, nadále pokračuje ve své tvorbě a hity jako „Blood Dunza” a “Every Knee Shall Bow” dokáží i třicet let po svém vzniku uvést do varu příznivce reggae po celém světě.

DASHA
Máte k tomu co říct? Vložte se do diskuze.
GLAVER --- 16:24:21 13.6.2010
kdo nebyl o hodně přišel, parádní zážitek, vyčerpávající 2,5h vystoupení a johny clarke ve skvělé formě s téměř všemi hity !!!
respect organizátorům za tuto skvělou akci
díky
KH_B --- 17:04:16 8.6.2010
PAYAMAN: hej počkej
PAYAMAN --- 16:55:34 8.6.2010
KH_B: hej bez prudit jinam pls:))
KH_B --- 16:22:03 7.6.2010
takže Black Dillinger nebude? hmmm, to je dost škoda......

na Junior Browna bych dorazil...maximalne tak vyprazdnit zasobnik.
KH_B --- 20:33:29 2.6.2010
a kdybyste náhodou nevěděli, koho že to vlastně hostíte na festivalu - malá nápověda: http://www.africandope.co.za/index.php/dope/about/
KH_B --- 20:32:22 2.6.2010
je tu někdo z organizátorů?
oh gosh, nechcete přestat dělat z BLACK DILLINGERA Maďara? ;)
http://www.culturalreggaevibez.cz/lineup.html
trochu ostuda hraničící s totální ignorancí...
CURLYLOCK --- 21:25:06 4.4.2010
wow, tak se to fakt povedlo? Blahopreju!!